Dziennik z trasy

Rady dla początkujących

Abchazja. Jak zdobyć wizę do Abchazji?

Republika Abchazji, Abchazja. Jak zdobyć wizę do Abchazji?

Niektórzy twierdzą, ze zdobycie wizy abchaskiej jest niemożliwe. Jest to nieprawdziwe, gdyż odwiedziłem ten kraj załatwiając pozwolenia w sposób następujący (wg stanu na wrzesień 2012r.), w podanej niżej kolejności:

1/przed wyjazdem na stronie : midraconsul(at)mail.ru  gdzie wypełniłem Aplikejszyn form (w języku rosyjskim), i po 6 dniach otrzymałem promesę wizy. Dokument ten służy do przekroczenia granicy i tam go zabierają  turyście.

2/W stolicy SUHUM (Suchumi lub Suchumu), należy w SBER BANK wpłacić kwotę w rublach, odpowiadającą  długości czasu obowiązywania wizy. Moja kosztowała ponad 300 rubli= 10 USD za wizę 10 dniową. Bank mieści się w podwórku od strony morza w pobliżu Morskiego Wokzału (godziny pracy 9,30-16,30).

3/Następnie z potwierdzeniem wpłaty z  Banku, przejść na ulicę równoległą  Lakoba 21,  do budynku rządowego, i tam po wyrobieniu przepustki do Ministerstwa Inastrannych  Dieł,  wejść na Pietro –  w ciągu 5 minut miły młody człowiek wręczył mi wizę. Czas pracy tylko dni robocze: poniedziałek- piątek w godz. 9,30- 16.00.

Uwagi ogólne;

Wszystko to można przeczytać na stronach Ministerstwa  Inastrannych  Dieł Respubliki Abchazji.

Jak wjechać:

Można  lądem od strony  rosyjskiej oraz od gruzińskiej, lub drogą morską od strony Rosji. Dla mnie wygodniej było od strony gruzińskiej i tak jechałem. Jadąc inaczej np. od Gruzji i wyjazd przez Rosję, nie będziemy mieli stempla opuszczenia Gruzji (wg prawa Gruzji:  Abchazja jest częścią Gruzji- i nie robi odprawy granicznej). Jadąc od Gruzji i do niej wracając bez wizyty w Rosji- formalnie  nie opuszczamy Gruzji ( i nie ma problemów z wjazdem).

-czas wjazdu: lepiej przed południem aby złapać marszrutkę dalej do Gał lub Suhum.