ZEA. Pustynia, góry i 4 małe Emiraty, relacja z podróży

Pustynia, góry i 4 małe Emiraty

tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Zjednoczone Emiraty Arabskie zwiedzam  w grudniu 2012, podczas podróży, którą nazwałem „Róg Afryki”. Zwiedzam podczas niej: Djibouti (Dżibuti), Somalię (Somaliland), Zjednoczone Emiraty Arabskie, oraz jemeński  Archipelag Socotrę. Relację z wcześniejszego odcinka trasy znajdziesz tutaj: Emiraty: Sharjah i Dubaj. Kolejne dwa dni pobytu w Arabskich Emiratach postanawiamy ( z kolegą podróżnikiem Wojtkiem) spędzić na wędrówce wynajętym samochodem. Rankiem znajdujemy autobus 88 na lotnisko Sharjah (1,5 USD,40 minut). W Avis odbieramy zarezerwowanego wcześniej Renault Logan (132 USD/2 dni z pełnym ubezpieczeniem). Ruszamy po pół godzinie droga E88 na południe. Krajobraz zmienia się na pustynny z kępkami drobnych krzewów. Droga Dhair Rd w stanie idealnym, tylko pozazdrościć. Wkrótce jesteśmy w samym Dhair (ładny biały meczet w centrum), i zaraz potem wjeżdżamy w teren pagórkowaty, a później górzysty w kolorze brązowym.

miasteczko Dhaid w Emiracie Shardjah

wedrowkizpawlem.pl

Droga wije się pomiędzy kolejnymi pasmami górskimi. Mijamy nieliczne małe grupki zabudowań.

wedrowkizpawlem.pl

04

Przydrożna wioska Diftah hoduje głównie mandarynki. Fotografuję barwne stragany owocowe wzdłuż jezdni. Nieco dalej i jestem znowu przy straganach, tym razem głównie z dywanami, w wiosce na granicy między emiratami Sharjah i Fujairah. Zatrzymują się tutaj wszystkie wycieczki. Stojący autobus przed jednym ze sklepów, wiózł turystów rosyjskich.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Kilka kilometrów dalej zjeżdżamy w lewo do Fortu Al. Bithna. Małe miejsce obronne doskonale odrestaurowane (bez opłat za wstęp). Wewnątrz murów obronnych z basztami dziedziniec fortu. Pokazano miejsce spotkań rady wsi oraz arsenał… Wokół wspaniała panorama górska i widok na wieś z jej kolorowymi beżowymi domostwami.

wedrowkizpawlem.plwedrowkizpawlem.pl

Po zjeździe z gór w pasie nadmorskim, stolica Emiratu Fujairah-  miasto o tej samej nazwie. W nim kilka reprezentacyjnych wieżowców. Podjeżdżamy po Fort Fujairah, jednocześnie muzeum i skansen pierwotnej zabudowy. Miasto jest niewielkie i leży już nie nad Zatoką Arabską (Perską), jak Dubaj i reszta Emiratów, lecz nad brzegiem Oceanu indyjskiego. W centrum obok portu jest niewielka plaża. Ruszamy dalej i za około 2 km wita nas Kalifa, jedna z enklaw Sharjah wewnątrz Emiratu Fujairah. Typowe nadmorskie miasteczko, Malo ciekawe turystycznie. Wygląda podobnie jak nasze kurorty poza sezonem: senne życie, mało mieszkańców na ulicach…

09

10

Zaraz za nim skręcamy w głąb lądu drogą E102, z powrotem w te same góry. Droga wije się pnąc w górę. Po drodze kilka tuneli. W okolicy przełęczy robimy postój, w pobliżu odrestaurowanej dawnej wioski arabskiej wadi Hoja. Urzekające pięknem widoki gór dookoła. Wkrótce skręcamy w lewo w podrzędną drogę w kierunku Hatta. Mijamy po drodze ładne kolorowe wsie.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Już tylko kilka minut jazdy i jest dolina Hatta. Jest to popularne miejsce weekendowe dla mieszkańców Dubaju. Rozległa wspaniała panorama gór z miejscowością w kotlinie, bez wylotu z drugiej strony. Doskonały widok, zwłaszcza ze wzniesienia w środku, z dwoma basztami.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Obok skansen ze starymi odrestaurowanymi zabudowaniami. Pokazano sale zebrań rady Hatty, a w wieży sposób obrony przed napastnikami. Patrz zdjęcia niżej.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Rankiem następnego dnia wyruszamy zobaczyć trzy małe Emiraty, w bok w stronę Omanu, nad brzegiem zatoki Arabskiej. Pierwszy jest Emirat Ajman. Niezbyt okazała zabudowa miejska i  Fort. W ogóle to wszystkie Emiraty jako najstarsze obiekty historyczne, posiadają w swoich stolicach Fort- muzeum.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Ruszamy dalej do Emiratu Umm Al. Quwain, który mieści się na małym półwyspie. Jest najmniejszy i… najbiedniejszy. Przed tutejszym fortem można obejrzeć mini czołg i rząd starych dział. Odrestaurowane wnętrza pokazują: dawne zwyczaje, mieszkanie władcy i jego żony, arsenał z dużą kolekcją broni palnej…

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Innym zabytkiem są małe fragmenty dawnych murów obronnych z 3-ma basztami. Rozległa piaszczysta plaża i w porównaniu do bogatych Emiratów… dużo wolnego miejsca do zabudowy. Wyjeżdżając fotografuję okazały nowy budynek meczetu.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Ostatnim , po nieco ponad 50 m jazdy przez pustynię, jest Emirat Ras Al. Khaimah. Także Fort i wokół niego zachowane  stare miasto arabskie z parterową zabudową. Ta stara zabudowa ostała się wyłącznie w tym Emiracie.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Tutaj budynki są nieco bardziej okazałe w nowej części miasta . Do jego centrum przejeżdża się mostem nad zatoka portową. Z dawnej stoczni produkującej małe rybackie  statki arabskie nic już nie zostało.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

W pobliżu miasta na piaszczystej pustyni są budowane okazałe hotele. Jadąc przez pustynię można zauważyć, że współcześni Arabowie uwielbiają jazdę po pustyni: pojazdami wszelkiego typu (dawniej wielbłądy). Widać to po śladach na prawie każdej piaszczystej diunie.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Oddajemy samochód i robimy kolejny przeskok na … niesamowitą SOKOTRĘ.