Tunezja

Przepraszam,  nic nie załączyłem. Tunezja jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez Polaków.

Spis treści

21-10-2023

Tunezja: Dżerba, Tatawin, Kerkanna, relacja z podróży

Tunezja: Dżerba, Tatawin, Kerkanna, relacja z podróży (na wrzesień 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Wyspa Dżerba

Obecną saharyjską przygodę rozpocząłem w cudnym, 300 – letnim karawanseraju Arisha, współcześnie hotelu na starym mieście, gdzie klucz do pokoju waży z … pół kilograma. Dotarłem o zmroku, ponad 30 stopni i skończyło się zimnym piwkiem na patio.

Djerba to wyspa o powierzchni 514 km2. Z racji niewielkiego terytorium można ją objechać samochodem w kilka godzin. Położona jest w zatoce Mała Syrta nad Morzem Śródziemnym.  Ta malownicza wyspa przyciąga turystów z całego świata, i co ciekawe, cieszy się wielkim uznaniem w środowisku filmowym. Wszystko za sprawą pięknego krajobrazu, na który składają się szerokie, piaszczyste plaże, gaje palmowe czy (oczywiście) pustynie. Piękne plaże to zdecydowany atut wyspy. Jedną z najbardziej znanych jest Sidi Mahres, która mierzy aż 9 kilometrów długości.

Żeby nieco bliżej poznać kulturę muzułmańską, można udać się do jednego z meczetów, których na wyspie jest ponad 200. Budowle te reprezentują różne epoki i style architektoniczne. Na Djerbie znajdują się również zabytki, takie jak Borj Ghazi Mustapha-  fort z XIII wieku, czy synagoga Al-Ghariba. Dużą atrakcją będą odwiedziny arabskich targów, których na wyspie jest mnóstwo. Można na nich zakupić oryginalne pamiątki, na przykład wyroby z ceramiki, z której słynie wyspa.

 

 

 

 

 

Ksar Gilan

Djerba to także doskonały punkt wypadowy na pobliską Saharę. Ja wybrałem się do Ksar Gilan oraz Tatawin.

Z wyspy na kontynent wiedzie droga po 7 kilometrowym nasypie z… czasów rzymskich. Madanin, ok. 70 tysięczne miasto po drodze, nie zachęcało do foto stopa. Do oazy Ksar Ghilan dojeżdża się po prawie 2-ch godzinach (124 km). Sama oaza wita piaskami i turystycznym bajerem: quady, restauracyjki, naturalny basen…

 

 

 

 

 

 

Tatawin

Najciekawszymi perełkami, dla których przyjeżdża sie do rejonu Tatawin są pozostałości dawnych osad pustynnych. Samo miasto Tatawin (fr. Tataouine), będące ośrodkiem administracyjnym gubernatorstwa o tej samej nazwie, jest… takie sobie. Słynne jest z okolicznych ksarów, a zwłaszcza Ksar Aulad Sultan, Szanini i Duwajrat, gdzie w opuszczonych osiedlach znajdują się malownicze spichlerze z XV i XVI wieku. Z uwagi na źródła wody pitnej, miejsce to miało znaczenie strategiczne, zwłaszcza w okresie kolonizacji francuskiej- były pustynnymi fortami.

Sławę okolicom Tatawin przyniosły filmy Gwiezdne Wojny George’a Lucasa, gdzie samo miasto użyczyło swojej nazwy pustynnej planecie Tatooine, a okoliczne ksary Aulad Sultan i Haddada posłużyły jako plenery do kolejnego filmu… Dotarłem do Ksar Hedada. W okolicy górskie widoczki, oraz współczesne wioski.

 W drodze powrotnej trafi się nawet słone jezioro ze sklepikiem.

 

 

 

 

 

 

Wyspy Kerkanna

              Dżuzur Karkana (fr. Kerkenna), to grupa płaskich dziewięciu wysp, położona w zatoce Mała Syrta, około 25 kilometrów na wschód od Safakisu. Niegdyś było to miejsce zesłań.

Można się tutaj dostać samochodem, pociągiem i promem. Ja dojechałem samochodem w tym prom. Głównymi wyspami są Chergui oraz Gharbi, a ośrodkiem administracyjnym miasteczko Ramla (Remla). Ziemia jest sucha i niewiele rolnictwa, chociaż wyspiarze posiadają kurczaki i kozy na własny użytek. Rybołówstwo, zwłaszcza ośmiornic, jest kluczowym przemysłem Kerkennah…

Turystyka w Kerkennah jest ograniczona, brakuje piaszczystych plaż. Wielu Tunezyjczyków z kontynentu spędza wakacje w Kerkennah, a zamożniejsi często budują na wyspie drugie domy.

Podpowiadam zwolennikom kitesurfingu, że jest to niezłe miejsce dla nich (płytko i mocno wieje).

 

 

 

 Przejście do następnej relacji: Kairouan…

 

 

21-10-2023

Tunezja: Kairuan, Thugga, Aszkal, Kerkuane, Tunis, relacja z podróży

Tunezja: Kairuan, Thugga, Aszkal, Kerkuane, Tunis, relacja z podróży (na wrzesień 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Kairuan

186 tysięczne miasto Kairuan (fr. Kairouan) znajduje się ok. 160 km na południe od Tunisu, i jest jednym z lokalnych świętych miejsc islamu. Został założony w 671 roku przez arabskiego wodza Ukby ibn Nafiego. Początkowo był posterunkiem strzegącym szlaków karawan przed napadami Berberów.

Największą atrakcją Kairuanu jest Wielki Meczet, zwany również Meczetem Sidi Okba, od imienia fundatora i założyciela miasta. Obecna świątynia to dzieło Aghlabidów (IX w.). Dach meczetu wspiera się na 414 filarach, pochodzących z rzymskich miast na terenie Afryki, Kartaginy i Susy.

Otoczona murami medyna Kairuanu jest jednym wielkim bazarem. Pierwsze mury zbudowano pod koniec VIII w. Później były wielokrotnie przebudowywane, a ich obecny wygląd to efekt XVIII-wiecznych przeróbek. Najstarsza pośród licznych bram, Bab el-Khoukha z 1706 r., chlubi się wspartym na kolumnach łukiem w kształcie podkowy. Wieki meczet wraz z medyną został wpisany na Listę … UNESCO.

 

 

 

 

 

 

Thugga

Thugga (łac. Thugga, fr. Dougga) – stanowisko archeologiczne w północnej Tunezji (również UNESCO).  W starożytności było to miasto punickie, potem numidyjskie i rzymskie. Podupadło w okresie bizantyjskim, przejściowo znalazło się pod okupacją Wandalów… , a od końca XIX wieku stało się tytularną stolicą rzymskokatolickiego biskupa.

Do naszych czasów zachował się rozległy, zajmujący około 65 hektarów, kompleks ruin. Do najważniejszych zabytków zalicza się mauzoleum Atebana. Usytuowany na terenie wykopalisk, odnowiony teatr rzymski powstał w 168 roku n.e. W czasach świetności mógł pomieścić do 3500 widzów.

Współcześnie teatr, po gruntownej renowacji, służy za miejsce wystawiania klasycznych dramatów podczas Festiwalu Thuggi w lipcu i sierpniu.

 

 

 

 

 

 

Jezioro Aszkal

              Park Narodowy Aszkal – tunezyjski park narodowy o pow. 12 600 hektarów, znajduje się około 50 km na północny zachód od Tunisu, niedaleko wybrzeży Morza Śródziemnego.

Jezioro Aszkal, wraz z zabagnionym obszarem w pobliżu, wpisano na Listę… UNESCO. Są głównym przystankiem dla setek tysięcy migrujących ptaków, takich jak kaczki, gęsi, bociany i różowe flamingi, które tam przybywają, aby się pożywić i zakładać gniazda.

 

 

 

 

Punickie miasto Kerkuane i jego nekropolia

Punickie miasto Kerkuane, położone na cyplu Cape Bon na klifie górującym nad morzem, jest wyjątkowym świadectwem fenicko-punickiej urbanistyki. Zostało prawdopodobnie opuszczone podczas pierwszej wojny punickiej (ok. 250 r. p.n.e.). W przeciwieństwie do tego, co miało miejsce w Kartaginie, Tyrze czy Byblos, żadne rzymskie miasto nie zostało zbudowane na nim, a jego port, mury obronne, dzielnice mieszkalne, sklepy, warsztaty, ulice, place, świątynie i nekropolia, chyba pozostały takie, jak w III wieku p. n. e.

Nekropolia Arg el Ghazouani, położona jest w pobliżu na skalistym wzgórzu, niecały kilometr od miasta. Odkryte te zabytki dopiero w 1952 roku.

 

 

 

 

 

 

Tunis

              600 tysięczny Tunis- stolica Tunezji, sięga historią bardzo daleko do starożytności.  Tutaj była Kartagina i mnóstwo władców, z których ostatnimi byli kolonizatorzy francuscy. Tunezja jest samodzielnym krajem dopiero od 1956 roku. Tym razem pominąłem wiekowe zabytki, kazbę, liczne pałace, meczety i kościoły. Połaziłem niespiesznie po bardziej współczesnym centrum miasta, skosztowałem tunezyjskich specjałów, opiłem się kawą i pooglądałem życie uliczne z licznych tam restauracyjek.

 

 

 

 

 

 

 Przejście do poprzedniej relacji: Dżerba…