Afryka

          Czy warto podróżować do Afryki?

     Na tej stronie wymieniam wszystkie odwiedzone przeze mnie kraje afrykańskie. Ich opisy, relacje z podróży, informacje praktyczne i organizacyjne, czy też filmy z wyprawy, można znaleźć, klikając-  niżej pod tekstem – na ich nazwach.

Czy warto… podróżować? Warto- jest drugim pod względem wielkości kontynentem na Ziemi, zamieszkanym przez ponad miliard ludzi. Niesamowicie zróżnicowany… Niektórzy powiedzą kraina „czarnego luda”.

Występuje tu bardzo bogata przyroda i wiele bardzo różnych, czasem bardzo skrajnych stref klimatycznych.  Kontynent ma ogromny przyrost naturalny (24% rocznie). Blisko połowa populacji Afryki nie osiągnęła jeszcze piętnastego roku życia. Północna część Afryki jest zamieszkana głównie przez Berberów, Arabów, różne plemiona i narody etiopskie oraz narody używające języka arabskiego, choć nie będące Arabami, jak np. Egipcjanie. Afryka subsaharyjska (tzw. „Czarna Afryka” na południe od Sahary), liczy około 1500 ludów, czyli grup o tej samej kulturze, zaliczających się do rasy negroidalnej. W Afryce Płd.-Wschodniej: Tanzania, Kenia, RPA – czy na wyspach: Mauritius, Seszele, dużą część mieszkańców stanowią przybysze z Indii. Jest to miejsce gdzie ubóstwo dotyka większość jego mieszkańców. Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS”. Od wymieniania zagrożeń… puchnie głowa. Do tego dochodzą liczne niepokoje społeczne i konflikty zbrojne, wskutek czego, do części krajów wjazd obecnie nie jest możliwy.

Znajdziesz kilka naj….

Największe miasta: Kair, Lagos, Kinszasa, Aleksandria. Państwa: największe – Sudan, najludniejsze – Nigeria (132 mln), najgęściej zaludnione – Mauritius, najmniejsze i najmniej ludne– Seszele, najrzadziej zaludnione – Sahara Zachodnia (1 osoba/km2). Na północy leży największa gorąca pustynia świata – Sahara (największą pustynią jest Antarktyda), a na południu najstarsza pustynia świata – Kalahari. Znajdziesz pustynie także w Rogu Afryki, oraz pustynię Namib w Namibii. Najwyższy szczyt to wulkan Kibo (5 895 m…) w masywie Kilimandżaro. Najdłuższą rzeką Nil (6 671 km długości), a największe jezioro to Jezioro Wiktorii (pow. 68 800 km²). Najniższy punkt to depresja jeziora Assal (153 m…). Największa wyspą jest Madagaskar (587 tys. km²). Posiada, po Europie najwięcej krajów: 68, w tym 56 suwerennych państw i 12 terytoriów zależnych. Praktycznie większość tych państw, powstało dopiero w drugiej połowie 20 wieku z byłych kolonii.

Pod względem bogactwa przyrody żaden inny kontynent nie dorównuje Afryce. Między innymi, tutaj także są lasy deszczowe, które dominują w zachodniej części Afryki Środkowej. Liczni roślinożercy, np. goryle…

W Afryce występuje ponad 1000 języków, ale rozmawiać będziesz potrafił głównie w: angielskim, francuskim, portugalskim…, co zawdzięczamy kolonizatorom. Trudno uwierzyć, ale jeszcze w dziewiętnastym wieku olbrzymie połacie Afryki były niemal zupełnie nieznane dla naszych przodków w Europie. Później  Europejczycy skolonizowali prawie całą Afrykę, wprowadzając korzystny dla siebie porządek ekonomiczny. Afrykanów wykorzystywano do pracy na plantacjach lub przy wydobywaniu kruszców (ponad 20 milionów niewolników).

Podróżując tutaj w kilku miejscach, możesz się poczuć jak David Livingston, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Początkującym afro-fascynatom przypomnę, że był on jednym z pierwszych europejskich odkrywców Czarnego Lądu. W okresie od 1840 do 1871 roku przemierzył olbrzymie połacie Afryki na południe od równika, odkrywając między innymi Wodospady Wiktorii i Jezioro Malawi. Możesz w czasie podróży, przez kilka dni nie spotkać innych białych turystów, co mnie się przytrafiło w Afryce Wschodniej, na trasie przez: Tanzanię, Malawi, Demokratyczną Republikę Konga, Zambię i Mozambik…

Najweselej o Afryce opowiada przedwojenna piosenka Madagaskar (obecnie Wielanka).

„Afryka czarna, skwarna, Afryka na pół dzika jest. Tam drzewa bambusowe, orzechy kokosowe… Od białego ojca i od czarnej matki… będą dzieci w kratki… a ja ja ja jaj. Ja lubię dziki kraj! A jaj.”

Spodobało mi się kilka cytatów dotyczących Afryki, które gdzieś zasłyszałem (przeczytałem):

– Lepiej mieć pół tuzina żon i dochować im wierności, niż poślubić jedną i zdradzać ją.

– Wódz jest jak śmietnik: każdy przychodzi do niego ze swoim śmieciem.

– W tym kraju… wszystko jest na sprzedaż i wszystko można kupić.

– Ten kraj… jest jak kobieta. Oszuka cię, a ty i tak przebaczysz i do niej wrócisz.