Australia i Oceania

Australia i Oceania

     Na tej stronie wymieniam wszystkie odwiedzone przeze mnie tego regionu. Ich opisy, relacje z podróży, zdjęcia, informacje praktyczne i organizacyjne, czy też filmy z wyprawy, można znaleźć, klikając – niżej po tekstem – na ich nazwach.    

Kiedy myślimy o Australii, wyobraźnia podsuwa nam obrazy kangurów, misia koala, bumerangu lub surfingu. Wizerunek ten jest niepełny. Australia to coś znacznie więcej. To turystyczny raj, położony na krańcu świata.  Związek Australijski, to zarówno państwo jak i cały najmniejszy światowy kontynent (1,25 mln km²), położony na półkuli południowej, nad Oceanem Indyjskim i Spokojnym. Australia nie posiada granic lądowych z żadnym państwem, ale ma sąsiadów poprzez morza. Od północy są to: Indonezja, Timor Wschodni i Papua-Nowa Gwinea; na północnym wschodzie: Wyspy Salomona, Vanuatu oraz Nowa Kaledonia; na południowym wschodzie: Nowa Zelandia.

Natomiast Oceania jest to obszar obejmujący ponad 7,5 tys. wysp Oceanu Spokojnego. Razem z Australią tworzą odrębną część świata – Australię i Oceanię. Lądowa powierzchnia Oceanii wynosi ok. 1,25 km². Są to wyspy kontynentalne oraz wulkaniczne i koralowe. Występują tu czynne, liczne wulkany, także gejzery i gorące źródła. W niektórych archipelagach w sąsiedztwie rowów oceanicznych występują liczne trzęsienia ziemi. Nad Karolinami i południową Polinezją pojawiają się często silne cyklony tropikalne. Dotychczas w podróżach z cyklonami  miałem szczęście. Na Filipinach potężny cyklon przeszedł bokiem, a na Wallis i Futuna spóźniłem się o jeden dzień, z powodu zamknięcia lotniska. Gdy ja byłem na wyspie Futuna, nad Wallis szalał cyklon i zamknęli lotnisko na dwa dni.

Niektórym krajom grozi…  całkowite zniknięcie pod powierzchnią wody, w związku z podnoszeniem się stanu wód oceanicznych (Tuvalu, Kiribati).

Oceania dzieli się na cztery części: Melanezję, Mikronezję, Polinezję i Nową Zelandię.

Liczba ludności Oceanii wynosi ok. 13 mln. Ponad połowę tej liczby stanowi ludność rdzenna, głównie: Papuasi, Melanezyjczycy, Polinezyjczycy i Mikronezyjczycy. Rozmieszczenie ludności jest bardzo nierównomierne – najgęściej zaludnione to: Tonga, Nauru, Wyspy Marshalla i Tuvalu, a po przeciwnej stronie  znajduje się Papua-Nowa Gwinea i Niue.

Australia jest krajem wysoko rozwiniętym i pod względem cywilizacyjnym…znajduje się na 2 miejscu po Norwegii. Podczas gdy na kilku wyspach Oceanii znajdziesz ludy, które zaliczyłbym do ludów pierwotnych czy „nietekstylnych”. Na co dzień chodzący … w tym, co wytworzą na miejscu w swoich wioskach (Vanuatu, Kiribati).

W Australii i Oceanii znajduje się 31 krajów (17 państw i 14 terytoriów zależnych). Znajdują się po „drugiej” stronie globu, więc zwykle przyjeżdża się tutaj podróżując dookoła świata. Odwiedziłem wszystkie. Ostatnie z nich podczas wyprawy „W 97 dni dookoła świata”.