Europa

Na tej stronie wymieniam wszystkie odwiedzone przeze mnie kraje europejskie. Ich opisy, relacje z podróży, informacje praktyczne i organizacyjne, czy też filmy z wyprawy, można znaleźć, klikając-  niżej pod tekstem – na ich nazwach. Niestety , ze zrozumiałych względów, nie o  wszystkich je zamieszczam.

Europa określana jest zwykle mianem kontynentu, co podkreśla jej odrębny od Azji charakter kulturowo-polityczny, choć to faktycznie kontynent  Euroazji. Jest nam najbliższy, nazywany jest starym kontynentem, kolebką kultur… Opisuje go chyba najwięcej przewodników.

Kilka naj…

– to 10,2 mln km² powierzchni z czego prawie 4 mln km² zajmuje europejska części Rosji

– jest trzecią pod względem liczby ludności częścią świata z 712 milionami mieszkańców, po Azji  i Afryce.

– największe miasta: Moskwa (12,5 mln) i Stambuł (8,9 mln)

Europa posiada obecnie 47 państw i 24 terytoria zależne. Odwiedziłem prawie wszystkie. Kiedyś odkładałem podróże po Europie na później, bo blisko i łatwo dotrzeć… oraz można to zrobić, nawet będąc w gorszej kondycji fizycznej.

W europejskich podróżach, najbardziej fascynowały mnie tzw. mini kraje. Każdy do najmniejszych europejskich państw zalicza: Andorę, Maltę, San Marino, Liechtenstein, Monako i Watykan. Jest ich jednak znacznie więcej. Przykładem może być kilka, prawie niezależnych od Wielkiej Brytanii mikro krajów na Wyspach Normandzkich, z których jeden – Sark – jest jedynym krajem w Europie, gdzie panuje (zapisany w konstytucji!) feudalizm, a prawo zezwala mężom bić żony. Istnieją raje podatkowe, takie jak: Wyspa Man, wspomniane kraje Wysp Normandzkich, Księstwo Zakonne Seborga czy włoska enklawa na terenie Szwajcarii – Campione d’Italia. Warto zainteresować się tajemnicami teokratycznego państewka, Republiki Mnichów Athos – jedynego kraju świata zamieszkanego tylko przez mężczyzn, do którego nie mają wstępu kobiety. Faktycznie istnieje Naddniestrze – jedyne komunistyczne państwo w Europie, które uważa się za ostatni bastion Związku Radzieckiego.