Łotwa

Spis treści

09-05-2015

Łotwa, informacje praktyczne.

Łotwa, informacje praktyczne (na maj 2015).

Informacje ogólne: samodzielne państwo, niepodległe od 21 sierpnia 1991 roku. Wcześniej ZSRR. Powierzchnia 64 573 km2,, z liczbą mieszkańców ok. 2 milionów. Członek UE.
Kiedy jechać? Można jechać przez cały rok, kraj z klimatem podobnym do naszego
Jak się dostać? Samolotem do stolicy Rygi, promami lub drogą lądową przez Litwę (lub Rosję)
Wiza: brak, Unia Europejska
Język urzędowy: łotewski.
Waluta: euro
Internet i telefony, prąd, wtyczki: jak w kraju, telefony jak w UE
Ceny: podobne do tych w kraju.
Transport i informacje turystyczne:
Ryga:w centrum miasta, oraz na dworcu autobusowym znajduje się informacja turystyczna. Ogólnie dostępne są broszurki i mapki Rygi. Autobusy dalekobieżne i pociągi odjeżdżają z dworca w centrum miasta (oba dworce znajdują się obok siebie). Autobus pomiędzy Tallinem i stolicą Łotwy jedzie 4,5 g (koszt 64 zł, rezerwacja przez Internet). Autobusy w stronę Litwy mogą być te same, gdyż mogą jechać z Estonii przez Rygę, lub jechać z Rygi na Litwę- wszystkie z tego samego dworca. Z uwagi na to, że byłem z grupa przyjaciół i plany zwiedzenia dalej na Łotwie i po stronie litewskiej, wynajęliśmy dużą 7-osobową taksówkę (150 EUR, ok. 200 km jazdy w jedną stronę, czas wraz ze zwiedzaniem ok. 7-8 godzin). Potrzebne informacje o połączeniach znajdziesz w dworcowej informacji: turystycznej i autobusowej. Z innej komunikacji nie korzystaliśmy-wszystko pieszo. W Rydze kursują: autobusy miejskie, trolejbusy i tramwaje.
Rundale: palac znajduje się w odległości ok. 70-80 km na poludnie od Rygi przy granicy z Litwą. Można dojechać autobusami z Rygi. Kłopotliwy jest przejazd dalej w kierunku Szawli, więc jako grupka 5 osób wynajęliśmy dużą taksówkę (150 EUR, 9-15,30), zwłaszcza, że po stronie litewskiej zwiedzamy Górę Krzyży.
Hotele: spałem w Rydze w centrum miasta w Riga Hostel (za 7 EUR/noc w dorm, ze śniadaniem i wi-fi.). Wart polecenia: czysty, wszędzie blisko, w odległości krótkiego spaceru od starego miasta i dworca autobusowego. W sąsiedztwie znajduje się kilka innych hosteli.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu. Istnieje wiele polskojęzycznych przewodników.
Atrakcje turystyczne, w Rydze uważam za najciekawsze: stare miasto, i jego najbliższe otoczenie. Oczywiście znajdziesz wiele innych w zależności od czasu którym dysponujesz. W drodze na Litwę zwiedziłem piękny pałac w Rundale (wstęp 6,5 EUR +2 EUR za foto- patrz relacja). Mnie na zwiedzenie głównych atrakcji wystarczyły niepełne 3 dni.
Powrót do relacji z podróży.

 

09-05-2015

Łotwa, relacja z podróży.

Łotwa, relacja z podróży.

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Łotwa jest państwem w Europie Północnej nad Morzem Bałtyckim. Jadąc z grupką przyjaciół, mam okazję ją zwiedzić w maju 2015 roku. Przyjechałem autobusem od strony Estonii. Informacje organizacyjne dotyczące zwiedzania, pokazałem w Informacjach praktycznych. Kraj wydał mi się bardzo podobny do wcześniej zwiedzanego. Być może powodem jest historia tych ziem. Od wczesnego średniowiecza przez wiele set lat, Łotwa znajdowała się pod bardzo silnym wpływem kultury niemieckiej. Ten kraj był częścią dawnych Inflant, które najdłużej w swej historii były pod niemieckim panowaniem. Wpływ kulturalny był dłuższy niż tylko w czasie oficjalnego panowania Niemców, gdyż nawet podczas panowania tutaj: Szwedów, Polaków czy Rosjan, najważniejsze urzędy… obejmowali ci pierwsi, a miasta miały niemiecki charakter. Mieszkałem w Riga Hostel, tuż przy centrum miasta i dworcach autobusowym i kolejowym. Dobre miejsce, warte polecenia do zatrzymania się na krótko. Jeszcze po południu, korzystając z pięknej wiosennej pogody zwiedzam stare miasto. I znowu muszę o historii, gdyż pokazuję na pierwszym zdjęciu okazały pomnik wolności… Po powstaniu państwa po I wojnie światowej, już w czasie II wojny Łotwa stała się częścią ZSRR. Łotysze, identycznie jak Estończycy, odzyskali niepodległość po upadku ZSRR w 1991 roku. Razem z nami w 2004 roku wstąpili do Unii Europejskiej. W czasie zarządzania miastem przez Rosjan, wybudowano w Rydze wiele monumentalnych budowli i kamienic. Obecnie wiele z nich odnowiono, przyciągają wzrok i obiektywy aparatów fotograficznych. Na drugim zdjęciu budynek opery.

01- Ryga, Łotwa, pomnik wolnosci 02- Ryga, Łotwa, opera
Chyba najczęściej fotografowana jest kamienica z kotem na iglicy wieżyczki. (foto). Średniowieczny zamek ryski, niestety był w czasie remontu i można było go zobaczyć tylko z zewnątrz.

03- Ryga, koci dom04- Ryga, zamek
Ryga jest największym miastem dawnych radzieckich republik nadbałtyckich. Starówka jest niewielka co jednak w niczym nie umniejsza jej uroku. Wystarczy wspomnieć o grupach kamienic kupieckich, pamiętających odległe lata nawet średniowiecza czy też kościołach z wieżami sięgającymi nieba. Identycznie jak w Estonii, posiadała Bractwo Czarnogłowych, zrzeszające bogatych ale jednocześnie nieżonatych obywateli miasta. Ich wspaniała siedziba mieści się przy placyku z pomnikiem Rolanda, w sąsiedztwie ratusza miejskiego, oraz kościoła św. Piotra. Na jej frontonie wzrok przyciągają liczne rzeźby. Na bramie wjazdowej umieszczono czarnoskórą postać patrona bractwa, św. Maurycego. Obok Domu Bractwa zobaczysz Dom Wagi.

05-Ryga, bractwo Czarnogłowych06- Ryga, bractwo Czarnogłowych
Przy licznych renesansowych i klasycystycznych kamienicach, zwłaszcza w Art. Nouveau District, zrobisz wiele zdjęć. Mnie podobała się taka z głowami na ostatniej kondygnacji (foto). W pobliżu jednego z kościołów, znalazłem pomnik ilustrujący bajkę: o ośle, psie, kocie i kogucie (chyba Braci Grimm).

07- kamienice Rygi08- Ryga pomnik bajki
Przez Rygę przepływa rzeka Dźwina (Daugava). Po jej drugiej stronie w pobliżu centrum nie sposób nie zauważyć, o kształcie góry dopiero co wybudowanego budynku biblioteki narodowej, w której jednak książek jest niewiele, a służy obecnie jako biura rządowe i miejsce spotkań oficjalnych… Historię Łotwy dobrze zilustrowano na kilku kondygnacjach w Muzeum wojny. Pokazano między innymi szlaban graniczny jako symbol powstania państwa… Kojarzyły mi się w tym miejscu obecne czasy… Unii Europejskiej, kiedy to znikają, właśnie te szlabany oddzielające narody.

09- Ryga, rzeka Dżwina, biblioteka10- muzeum wojny
W Rydze pochodzisz po sklepikach, nie tylko pamiątkarskich. Mają ładne wyroby z wełny… takie do ubrania się ale i postawienia w charakterze ozdoby, jak mówi jeden z moich kolegów „durnostojki”, wiesz: stoją „durne”… i trzeba je tylko odkurzać. W centrum po drugiej stronie kanału znajduje się pięć ogromnych hal, dawniej hangarów wojskowych, które obecnie są wykorzystywane jako targowisko. Można w nich spędzić ładnych parę godzin. Podobały mi się lokalne owoce morza. Na zdjęciu część stoiska rybnego z: czerwonym kawiorem, łososiami i węgorzami. Na drugim, autor relacji ze „słomianą laską” w drzwiach do jednego ze sklepów z wyrobami bursztynowymi. Mają tego towaru rodem z Bałtyku tyle, że kupisz nawet obrazki, wykonane w całości jak tutaj mówią z „amberu”

11-słomiana...12- Ryga, owoce nie tylko morza
W ostatnim dniu nasza grupka wsiadła do taksówki i pojechaliśmy ok. 80 kilometrów na południe w kierunku granicy z Litwą. Zwiedziliśmy Rundale, wspaniale odrestaurowany pałac- muzeum z ogrodem typu francuskiego.

13- pałac Rundale, Łotwa14- pałac Rundale, Łotwa
We wnętrzach nawet nie będąc znawcą sztuki, spędzisz około dwóch godzin. Obecnie zobaczysz widoki jak ze zdjęć niżej. W małym muzeum poświęconym renowacji, pokazano jak ten obiekt wyglądał po odzyskaniu niepodległości na początku lat 90-tych XX wieku. Np. we wspaniałych obecnie kominkach poprzedni użytkownicy młotami wykuli dziury, aby wygodniej było w nich palić…

15- pałac Rundale, Łotwa16- pałac Rundale, Łotwa
Po opuszczeniu pałacu, już za godzinę, miałem okazję przechadzać się wśród milionów krzyży chrześcijańskich. Ale o tym piszę w kolejnej relacji.

Przejście do następnej relacji : Litwa.
Przejście do poprzedniej relacji: Estonia
Przejście na początek trasy: Szwecja

 

05-02-2016

Łotwa, film z podróży.

Oferuję film podróżniczy w jakości HD. Czas 9 minut. Łotwę zwiedzałem w czasie dłuższej wyprawy po krajach przybałtyckich.