Łotwa, informacje praktyczne.

Łotwa, informacje praktyczne (na maj 2015).

Informacje ogólne: samodzielne państwo, niepodległe od 21 sierpnia 1991 roku. Wcześniej ZSRR. Powierzchnia 64 573 km2,, z liczbą mieszkańców ok. 2 milionów. Członek UE.
Kiedy jechać? Można jechać przez cały rok, kraj z klimatem podobnym do naszego
Jak się dostać? Samolotem do stolicy Rygi, promami lub drogą lądową przez Litwę (lub Rosję)
Wiza: brak, Unia Europejska
Język urzędowy: łotewski.
Waluta: euro
Internet i telefony, prąd, wtyczki: jak w kraju, telefony jak w UE
Ceny: podobne do tych w kraju.
Transport i informacje turystyczne:
Ryga:w centrum miasta, oraz na dworcu autobusowym znajduje się informacja turystyczna. Ogólnie dostępne są broszurki i mapki Rygi. Autobusy dalekobieżne i pociągi odjeżdżają z dworca w centrum miasta (oba dworce znajdują się obok siebie). Autobus pomiędzy Tallinem i stolicą Łotwy jedzie 4,5 g (koszt 64 zł, rezerwacja przez Internet). Autobusy w stronę Litwy mogą być te same, gdyż mogą jechać z Estonii przez Rygę, lub jechać z Rygi na Litwę- wszystkie z tego samego dworca. Z uwagi na to, że byłem z grupa przyjaciół i plany zwiedzenia dalej na Łotwie i po stronie litewskiej, wynajęliśmy dużą 7-osobową taksówkę (150 EUR, ok. 200 km jazdy w jedną stronę, czas wraz ze zwiedzaniem ok. 7-8 godzin). Potrzebne informacje o połączeniach znajdziesz w dworcowej informacji: turystycznej i autobusowej. Z innej komunikacji nie korzystaliśmy-wszystko pieszo. W Rydze kursują: autobusy miejskie, trolejbusy i tramwaje.
Rundale: palac znajduje się w odległości ok. 70-80 km na poludnie od Rygi przy granicy z Litwą. Można dojechać autobusami z Rygi. Kłopotliwy jest przejazd dalej w kierunku Szawli, więc jako grupka 5 osób wynajęliśmy dużą taksówkę (150 EUR, 9-15,30), zwłaszcza, że po stronie litewskiej zwiedzamy Górę Krzyży.
Hotele: spałem w Rydze w centrum miasta w Riga Hostel (za 7 EUR/noc w dorm, ze śniadaniem i wi-fi.). Wart polecenia: czysty, wszędzie blisko, w odległości krótkiego spaceru od starego miasta i dworca autobusowego. W sąsiedztwie znajduje się kilka innych hosteli.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu. Istnieje wiele polskojęzycznych przewodników.
Atrakcje turystyczne, w Rydze uważam za najciekawsze: stare miasto, i jego najbliższe otoczenie. Oczywiście znajdziesz wiele innych w zależności od czasu którym dysponujesz. W drodze na Litwę zwiedziłem piękny pałac w Rundale (wstęp 6,5 EUR +2 EUR za foto- patrz relacja). Mnie na zwiedzenie głównych atrakcji wystarczyły niepełne 3 dni.
Powrót do relacji z podróży.