Antarktyda

Antarktyda

          Na tej stronie zamieszczam relacje z wyprawy, zdjęcia, informacje praktyczne i organizacyjne, oraz film. Można je znaleźć, klikając niżej na nazwach.

          Pustynna kraina lodu i… pingwinów. Pod względem  warunków Antarktyda to najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent. Temperatura na Antarktydzie spada poniżej −90 °C, a w najcieplejszym miesiącu – styczniu – wynosi około −30 °C.

Kontynent nie ma stałych mieszkańców, ale w ciągu roku od 1000 do ponad 4000 osób przebywa na stacjach badawczych, rozsianych po całym kontynencie (o powierzchni 14,0 mln km²).

Około 98% Antarktydy pokrywa polarna czapa lodowa o średniej grubości 1,9 km, która rozciąga się do wszystkich, prócz wysuniętych najbardziej na północ krańców Półwyspu Antarktycznego.

Antarktyda jest zarządzana wspólnie przez państwa, które mają prawo głosu w ramach systemu traktatu antarktycznego (1959 r.), który do tej pory podpisały 53 państwa, w tym Polska.

Na Antarktydę można wyłącznie przypłynąć, np. na Półwysep Antarktyczny. Mnie się to udało. Stamtąd popłynąłem środkiem Atlantyku do Europy, po drodze zwiedzając między innymi Georgię Południową i Sandwich Południowy.