Azja

Na tej stronie wymieniam wszystkie odwiedzone przeze mnie kraje azjatyckie. Ich opisy, relacje z podróży, zdjęcia, informacje praktyczne i organizacyjne, czy też filmy z wyprawy, można znaleźć, klikając – niżej po tekstem – na ich nazwach.

Azja-„olbrzym wśród kontynentów” zajmuje jedną trzecią lądowej powierzchni globu. W Azji żyje więcej ludzi niż na wszystkich kontynentach łącznie. Występuje aż jedenaście stref czasowych. Spotyka się tu wszystkie strefy klimatyczne i roślinne – od wiecznych śniegów po wilgotne lasy równikowe. Azja to „kontynentem ekstremów”- tu znajdują się najwyższe szczyty, potężne łańcuchy górskie, rozległe obszary bezodpływowe oraz akweny morskie. Azja jest także kontynentem o największej różnorodności ludów, religii i kultur: tu znajdują się najludniejsze państwa świata, bogate państwa przemysłowe, ale też i bardzo biedne kraje rozwijające się.

Kilka naj…

– To 44,6 mln km² powierzchni lądów.

– Zamieszkuje 4,4 mld ludzi, co stanowi 60% ludności świata

– Największymi miastami są: Tokio i Bombaj (po 13,0 mln).

– Znajduje się tutaj zarówno najwyższy (Mount Everest, 8848 m…), jak i najniższy punkt na Ziemi (depresja Morza Martwego; 422 m…)

– Także tutaj, jest wysokogórska Wyżyna Tybetańska otoczona potężnymi pasmami górskimi, i bezkresna Syberia.

– W Azji rozwinęły się najludniejsze kraje świata Chiny i Indie, oraz powstały główne religie.

Długo by wymieniać…

Azja obecnie posiada 70 krajów, 54 państwa i 16 terytoriów zależnych. Zostało mi jeszcze kilka do zwiedzenia, choć to trudne, wskutek wojen i konfliktów. Duże zróżnicowanie kulturowe i geograficzne spowodowało, że w kilku krajach lądowałem kilkakroć, przykładem: Indie, Chiny czy Rosja. W Azji spotkasz najbardziej rozwinięte cywilizacje (chociażby Japonia…) ale i plemiona, które nazywają prymitywnymi.