Katar

Spis treści

03-04-2012

Katar, galeria zdjęć

Jeden z krajów Zatoki Perskiej (Morza Arabskiego), który zobaczyłem podczas 15 dniowego objazdu na przełomie listopada i grudnia 2008roku.
Oprócz Kataru były to: Zjednoczone Emiraty  Arabskie, Oman, Kuwejt, Bahrajn i Arabia Saudyjska. Szybki objazd przy udziale miejscowych biur podróży.  W Katarze odwiedziłem stolicę kraju Doha z ładnym starym miastem.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z tamtejszego regionu.

Zdjęcie 1 z 8

kraj arabski,Doha,sklep z sokolami,supermarket z kanałami weneckimi i gondolami,polski podróżnik,

 

 

15-12-2021

Katar dookoła, relacja z podróży

Katar dookoła, relacja z podróży

(na listopad 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Strefa archeologiczna Al Zubarah znajduje się w północnym Katarze, oraz… na liście UNESCO. Dotarłem tam wynajętym samochodem z Dohy. To nieco ponad 110 kilometrów, po bardzo dobrych drogach, z… mnóstwem radarów. Z uwagi na to, że prawie cała ludność katarska zamieszkuje w stolicy, jedzie się praktycznie po bezludnej, płaskiej, jasno odbijającej światło słoneczne pustyni. Ogląda się tu ładnie odrestaurowany Fort (z początku XX wieku), oraz ruiny dawnego miasta, które w wieku XVII I XVIII rozwijało się dzięki handlowi i poławianiu morskich pereł. W końcu handel zaniknął, a miasto pochłonęły piaski. Dzięki temu, obecnie można dojrzeć ruiny dawnych domostw, meczetu i murów obronnych z basztami.

 

           

 

Na półwyspie Zekreet w zachodnim Katarze można popływać w czyściutkim, cieplutkim morzu, uprawiać kitesurfing ( dobrze wieje i jest płytko) i co nieco obejrzeć…

Znajdują się tu pozostałości prehistorycznych osad, ruiny twierdzy, piękne formacje skalne w postaci grzybów wśród wydm,  Al Reem rezerwat biosfery UNESCO, oraz dziwaczne stalowe postumenty noszące nazwę „Wschód Zachód ( Zachód Wschód”. Jest to dzieło sztuki w postaci czterech ogromnych, grubych blach o wysokości 14 metrów, ustawionych w jednej lini w pewnej odległości od siebie, które wykonał amerykański artysta Richard Serra.

Spotkasz także niektóre popularne znaki drogowe… w nieco innym kształcie.

 

 

 

Katar jest mini państwem arabskim, znajdującym się na wschodzie Półwyspu Arabskiego, z populacją 2,7 miliona mieszkańców, którzy w 90% zamieszkują w stolicy Doha. Rządzi monarcha absolutny z tytułem Emira…, a żyją z wydobycia i przetwórstwa gazu ziemnego (5% światowych zasobów). Zwiedzając kraj, nie sposób nie zauważyć bogactwa. W 2010 roku byli najbogatszym społeczeństwem w świecie. Obecnie Doha jest placem budowy na ogromną skalę, prawie wszystko jest modernizowane, czy budowane od podstaw. Powoduje to duże kłopoty z dojazdami.

Wykonują te prace rękoma najemnej siły roboczej z dalekowschodniej Azji.

Natomiast to co zadziwia w Doha, to wieżowce centrum… Trzeba je samemu zobaczyć…

 

 

 

 

 

Do Kataru zwykle przylatuje się na przesiadkę, aby polecieć gdzieś dalej. Warto jednak nieco tu zabawić. Mnie to zajęło tym razem prawie 3 dni. Było trochę czasu aby zajrzeć głębiej, na przekład do Katara Cultural Village, czy któregoś muzeum… Zwykle te miejsca podziwia się tylko z zewnątrz, siedząc w miejskim autobusie turystycznym.

 

 

Na pewno nie zapomni się futurystycznych kształtów róży pustynnej (Muzeum Narodowe)…, a na pewno tego, że trzymało się na ręku bojowego sokoła.

Spodoba się bazar Waqif wieczorową porą, wypełniający się tłumem mieszkańców obojga płci i turystów, w odróżnieniu od dnia, kiedy na ulicach dominują mężczyźni.

 

 

Niżej mapka trasy zwiedzania.

 

 

 

 

 

 

 

Przejście do poprzedniej relacji: Arabia Saudyjska

Przejście na początek trasy: Z Rijadu na południe

 

03-02-2022

film Kataar dookoła: Al Zubarah, Zekreet, Doha