6. W 97 dni dookoła świata

„W 97 dni dookoła świata” czyli  dookoła świata nr 6.

 

Była to wyprawa odbyta w terminie:13 marca- 18 czerwca 2016 roku. Przez ponad dwa pierwsze miesiące wędrowałem samotnie. Trasa rozpoczęła się w Amazonii, w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej, i wiodła przez: Surinam,  Gujanę, karaibskie Saint Kitts i Nevis, wyspy Pacyfiku: Samoa Amerykańskie, Samoa, Tokelau, Vanuatu, Wallis i Futunę, Tuvalu, Nauru, Kiribati, Niue. W końcowej części wyprawy w Azji dołączyły do mnie dwie podróżniczki: Ewy… z Warszawy. Przez ponad pięć tygodni oglądaliśmy niesamowite Himalaje. Tę część wyprawy nazwałem Wielką pętlą Himalajów, która obejmowała najpierw część wschodnią: z Dardżelingu przez Sikkim do Bhutanu, a potem część zachodnią: ze Srinagaru przez Kaszmir i Ladakh do Indyjskich stanów: Himachal Pradesh, Uttarakhand do Delhi. Niżej załączam mapkę z całą trasą.

 

Dookoła świata nr 6

 

 

 

 

 

Odwiedziłem czternaście dla mnie nowych, małych, niezwykle trudno dostępnych w większości  wyspiarskich krajów.  Wyspy o zróżnicowanym poziomie rozwoju cywilizacyjnego: od bogatych do takich, na których… czułem się jak w „maszynie czasu”. Na kilku byłem jedynym turystą. Trzykrotnie żyłem wśród plemion: pierwotnych…, nietekstylnych czy nazywanych prymitywnymi. Moją najciekawszą pamiatką z wyprawy jest… „nambas”, osłona męskiego członka, którą… założyłem w wiosce plemienia Yekal na Tana…

Podróżowałem wieloma środkami lokomocji, począwszy od wielkich do całkiem malutkich samolotów, towarowego statku oceanicznego, autobusu, promu, mini busa, taksówki, samochodu z napędem na cztery koła, promu rzecznego, szybkiej łodzi motorowej, traktora, rozklekotanego samochodu osobowego, różnego rodzaju rikszy, słonia… i pirogi wykonanej z jednego kloca drzewnego. Tą ostatnią przekraczałem granicę państwową w Amazonii… Nie zdecydowałem się tylko na jazdę na koniu (wolałem pieszo) i… baktrianie.

Z wyprawy pisałem relacje, które umieściłem pod nazwami krajów i terytoriów zależnych. Masz je również tutaj z odsyłaczami:– Trzy Gujany- Gujana Francuska, Surinam, Jeden dzień w kopalni złota, Gujana, Karaiby-Saint Kitts, Nevis, Samoa Amerykańskie, Samoa,   Tokelau, Vanuatu: Żyłem wśród ludzi pierwotnych, Wallis i Futuna, Tuvalu, Nauru, Kiribati, Wśród… pierwotnych… na Kiribati, Niue, Wielka Pętla Himalajów: Z Dardzelingu do Joldhapara, Sikkim, Toto- plemie prymitywne…, Bhutan, Kaszmir i Ladakh, Wielożeństwo… wielomęstwo?, Z Himachal Pradesh do Delhi (jeszcze nie opublikowane).