Tajwan

Spis treści

20-04-2012

Tajwan, galeria zdjęć

Kraj ten odwiedziłem dwukrotnie. Pierwszy raz był to wyjazd w celach zawodowych, do firmy produkującej maszyny włókiennicze, z początku lat 90-tych  ubiegłego wieku. Bardzo mile go wspominam, gdyż był to mój pierwszy kontakt z dalekim wschodem, jego kulturą i zabytkami. Zapamiętałem z tej kilkudniowej podróży dwa wątki:
-całkowita niemożność porozumienia się na ulicy, sklepie, itd. Rozmawiało sie tylko na migi, lub po angielsku z dziećmi. Jedyne napisy, nie „krzaczki”, były na lotnisku w  Czang Kaj Szeka w Tajpej.
-na biznesowej kolacji zetknąłem  się z ” głośnym bekaniem”, jako oznaką sytości. Było to humorystyczne, bo podawano na stół potrawę za potrawą, a moje grzeczne protesty nie odnosiły skutku. Skubałem troszkę, bo co było robić. W pewnym momencie gospodyni beknęła w stylu „zaraz zwrócę na talerz”, i przypomniałem sobie taką sytuację z książki przygodowej Szklarskiego „Tomek …” Po moim głośnym przełknięciu śliny kolacja skończyła się w kilka minut.
Drugi mój pobyt był po 13 latach, podczas wycieczki  objazdowej z Biurem Podróży, na trasie: Japonia, Korea Południowa i Tajwan, w kwietniu 2005 r. Zwiedziłem dość dokładnie stolicę i objechałem najciekawsze miejsca  wyspy. Na Tajwanie podobały mi się zwłaszcza świątynie: ich zdobnictwo i autentyczność  odbywających się modlitw i ceremonii (w odróżnieniu do podobnych obiektów u wielkiego sąsiada).Załączam kilka zdjęć.

tajwan_001

Zdjęcie 1 z 5

swiatynia buddyjska Luangshan,wyspa,Taj Pej,Czang Kaj szek, polski globtroter,prelekcje,spotkania,filmy z wypraw,podróży,

 

30-04-2023

Tajwan: Matsu, Kinmen, Relacja z podróży.

Matsu i Beigan Township

              Moją przygodę z wyspami tajwańskimi rozpocząłem od Matsu i Beigan Township. To wyspiarskie miasteczko w hrabstwie Lienchiang, na Morzu Wschodniochińskim u wybrzeży  ChRL. Wyspa Beigan jest drugą co do wielkości na Wyspach Matsu, które łącznie obejmują 19 wysp i wysepek (razem tylko ok. 29 km2, i 13 tysięczna populacja).

Zajmują się rolnictwem (ryż, trzcina cukrowa,  herbata i pomarańcze), owocami morza (ryby, małże i meduzy), ale głównie liczą na turystykę. Wyspa posiada pływy sięgające kilku metrów.

I tradycyjnie, jak się dostać? Dolecieć na jedno z dwóch lotnisk: Matsu Beigan, lub Matsu Nangan…

Z jeszcze z ciekawostek,  występuje tutaj kult bogini Mazu, której miejsce pochówku mieści się na sąsiedniej wyspie Nangan (autobusem i promem razem 40 minut, za 5 USD z drugiego krańca wyspy).

 

 

Kinmen

Grupa tajwańskich wysp Kinmen (inna nazwa Quemoy) znajduje się w sąsiedztwie CHRL. Ludzie żyli na tej wyspie od około 8 tysięcy lat… Obecnie mieszka tu 128 tysięcy ludzi na bardzo dobrze zagospodarowanym (dopieszczonym) terenie.

Strategiczne położenie w Cieśninie Tajwańskiej, doprowadziło do licznych konfrontacji z Chinami… I to na wyspie widać, chociażby w postaci, obecnie muzealnego, Tunelu Zhaishan.

Ja zwiedziłem dość rozległy teren wyspy, objeżdżając ją taksówką. Zajrzałem między innymi do: Miking Yi, Maishan, Wental i Deyue Pagoda, reprezentacyjnej Wieży Juguang. Podobały mi się zwłaszcza stare uliczki wioski Shuitau, oraz rodzaj skansenu Wioska Shanhou…

 

             

Przejście do następnej strony: Tajwan, Hengchun…

Przejście do poprzedniej strony: Wietnam…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka

 

30-04-2023

Hengchun, Lan Yu, Liugiu Yu, relacja z podróży

Hengchun

Hengchun Township to tajwańskie 31 tysięczne miasteczko położone na południowym krańcu półwyspu o tej samej nazwie. To na drugim końcu wyspy w stosunku do Tajpej. Jest dostępne np. pociągiem. Najlepszym wydał mi się nocny przejazd – 5,5 godziny.

Miasto Hengchun jest bramą do Parku Narodowego Kenting. Dzięki dziewiczym plażom i tętniącemu życiem przemysłowi turystycznemu obszar Hengchun często przyciąga wielu turystów. Samo miasto było kiedyś całkowicie otoczone murami miejskimi, obecnie około połowa muru pozostała nienaruszona, podobnie jak cztery bramy miejskie.

 

 

Lan Yu. Orchid Island

Lan Yu, dosłownie „Wyspa Orchidei” jest pochodzenia wulkanicznego. Należy do Republiki Chińskiej,  i położona jest na Oceanie Spokojnym, około 90 kilometrów na południowy wschód od Taidongu.

Charakteryzuje się górzystą rzeźbą terenu. Najwyższym wzniesieniem jest Hongtou Shan, który sięga 552 m n.p.m. Większość ludności stanowią Aborygeni z ludu Tao (Yami), którzy 800 lat temu przybyli na Lan Yu z wysp Batanes w archipelagu Filipin. Zajmują się głównie rybołówstwem i uprawą roślin bulwiastych, m.in. słodkich ziemniaków i taro…

Jak się dostać? W zachodniej części wyspy znajduje się lotnisko, z którego odbywają się loty do Taidongu, oraz port Kaiyuan posiadający połączenie promowe z portami w Taidongu i Kending (k. Hengchun). Prom płynie około 2,5 godziny.

 

 

Liugiu Yu, Lambai Island

 

Liuqiu, znana również pod kilkoma innymi nazwami, to wyspa koralowa w Cieśninie Tajwańskiej, około 13 kilometrów na południowy zachód od głównej wyspy Tajwanu. Wyspa ma kształt buta, posiada powierzchnię 6,8 km2 i około 13 000 mieszkańców, z których zdecydowana większość ma tylko 10 nazwisk. Dogodne skomunikowanie pociągiem i promem, pozwala ją zwiedzić bez większych problemów.

Żyją tutaj z turystyki i rybołówstwa. Głównymi atrakcjami wyspy są: świątynie, plaże, rafy, jaskinie i formacje skalne, siatki do połowów, oraz bambusowy las…

Jak dojechać? Pociągiem do Donggan, potem ferry 30-40’…

 

 

Przejście do następnej strony: Tajwan, Penghu…

Przejście do poprzedniej strony: Tajwan Hengchun…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka

 

30-04-2023

Penghu, Qimei, relacja z podróży

Penghu Islands, Peskadory

Peskadory, Wyspy Rybackie (Penghu Islands, od portugalskiego pescador – rybak)– należący do Republiki Chińskiej archipelag, składający się z 90 wysepek skalistych i raf koralowych, należy szukać w Cieśninie Tajwańskiej. Położone są na zachód od wyspy Tajwan, między Morzem Południowochińskim a Wschodniochińskim. Ich łączna powierzchnia wynosi 141 km², a populacja nieco ponad 100 tysięcy.

Głównym ośrodkiem administracyjnym jest port Magong. Ludność zajmuje się głównie połowami i przetwórstwem ryb, zbieraniem wodorostów morskich i pereł, a także uprawą ryżu, orzeszków ziemnych i bananów.

Podczas mojej (szwendackiej) podróży po tajwańskich opłotkach dotarłem tu samolotem, a odpłynąłem promem do Kachsiung.

 

 

Qimei Island

Qimei to najbardziej wysunięta na południe wyspa archipelagu Penghu. Przypłynąłem tutaj promem na krótką wycieczkę z Magong.

Na wyspie znajduje się kilka pięknych miejsc, związanych z legendami. Na przykład taka:

Za nazwą wyspy kryje się poruszająca historia, która nazwano Siedem Piękności. Według legendy, dawno temu siedem dziewic robiło pranie obok studni, kiedy zostali zaatakowani przez japońskich piratów. Nie chcąc ulec łajdakom, wszystkie popełniły samobójstwo, skacząc do studni. Okoliczni mieszkańcy zasypali studnię i pozostawili ją jako grobowiec, z którego później wyrosło siedem drzew…

W dawnych czasach wyspa była znana jako Wyspa Wdów i za tą nazwą kryje się również historia. Nawet dzisiaj na brzegu pod latarnią morską Qimei znajduje się kamienna formacja znana jako Watching for Husband Rock. Kamień ma postać leżącej kobiety, która podobno zamieniła się tam w kamień, czekając na powrót męża rybaka.

Wokół wyspy jest droga, co ułatwia podróżowanie. Chyba najbardziej obfotografowywana jest formacja skalna „bliźniacze serca…”

 

 

Przejście do następnej strony: Papua Nowa Gwinea…

Przejście do poprzedniej strony: Tajwan Henghub…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka

 

 

31-08-2023

film z podróży Tajwan: Beigan, Kinmen.

zapraszam Tutaj

https://youtu.be/2BcqaOrjeno

 

31-08-2023

film Tajwan: Hengchun, Lan Yu, Liugiu Yu, Penghu, Qimei

zapraszam