Czechy

Byłem u naszego południowego sąsiada kilkakrotnie, tylko wtedy to była Czechosłowacja. Czechy  turystycznie  odwiedziłem okazjonalnie dwukrotnie,  w czasie pobytów  sanatoryjnych w naszych górach. Byłem w Skalnym Mieście oraz zwiedziłem Pragę.

Podczas kolejnego okazjonalnego pobytu zwiedziłem jaskinie na Morawach. Nie sądziłem, że tak bliskiej odległości można zobaczyć piękne jaskinie. Podobała mi się zwłaszcza Jaskinie: Macochy (z podziemną rzeką)  i Katarzyńska (Katarzyny).

 

Spis treści

21-10-2022

Perełki Europy Centralnej: Czeskie „Worki…”, Jachymov. Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Czeskie „Worki…”, Jachymov. Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Worek Osoblaski

 Worek Osoblaski obejrzałem przy okazji… Cóż to jest? To kawałek Czech w rejonie śląsko-morawskim. Miasteczko Osoblaha znajduje się tuż za granicą i piszę o nim tylko dlatego, że sądząc po tekście reklamy, wyraźnie skierowanej do Polaków , nasi sąsiedzi nie mają kłopotów z węglem(!!!).

 

 

Worek Sluknowski

W północnych Czechach wzdłuż granicy z Niemcami znajduje się tzw Worek Sluknowski (Šluknov Hook). Sąsiaduje z niemiecką Saksonią i bez problemu można go zwiedzić. Ja dotarłem od strony Budziszyna i zwiedziłem miasta Šluknov oraz Rumburk. Miasta są podobne do siebie: ładne rynki centralne z renesansowymi domami, kościoły…, z tym, że to drugie jest 3 razy większe (16 tys.).

 

 

Rudawy, Jachymov

Będąc pod Chemnitz w Niemczech zboczyłem nieco, aby zobaczyć czeskie Rudawy, gdzie od XII wieku wydobywano srebro, cynę, kobalt i… uran. Region jest światowym potentatem z tym … ostatnim. Udało mi się odwiedzić Jachymov. Trochę przypomina nasze miasteczka śląskie.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Niemcy…

Przejście do poprzedniej relacji: Głogówek…

 

10-10-2022

Perełki Europy Centralnej: Czeski Krumlov, Telcz, Trebicz, Kladruby nad Łabą. Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Czeski Krumlov, Telcz, Trebicz, Kladruby nad Łabą. Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Czeski Krumlov

Po wjeździe do Czech (kocham nasze europejskie… przejścia graniczne), zamierzałem napisać o Czeskich Budziejowicach, ale gdy ujrzałem Czeski Krumlov, to zmieniłem plany.

Na razie o winietach (opłata za czeskie autostrady), nie szukajcie naklejek po przekroczeniu granicy bo ich nie ma- w Internecie robi się to w dwie minuty (dzięki Łukaszku!).

Natomiast C. Krumlov jest przepiękny, ale nie kombinujcie z parkingiem (widziałem blokadę w niedzielę, po 5 minutach na aucie austriackiego turysty).

Miasto powstało przy XIII wiecznym zamku strzegącym przeprawy, przy wijącej się w tym miejscu Wetławie. Jest to przykład małego średniowiecznego miasteczka w Środkowej Europie, które rozwijało się bez przeszkód przez 5 wieków, zachowując nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. Po prostu ŚLICZNE.

 

 

Telcz

Zabytkowego, 6- tysięcznego miesteczka Telcz trzeba poszukać w czeskich Morawach. Historycznie sięga korzeniami do XIV wieku…

Turysta będzie tutaj strzelał fotki w historycznym centrum miasta

 

 

Trebič

Na południu Czech w zachodnich Morawach znajduje się około 40 tysięczny Trebič. Jest jednym z najbardziej zabytkowych miast czeskich. Posiada świetnie

 zachowane centrum miasta z ogromnym rynkiem o powierzchni  22 tysięcy metrów kwadr.

UNESCO doceniło tutaj współistnienie kultury żydowskiej i chrześcijańskiej od średniowiecza do XX wieku.

 

 

Kladruby nad Łabą

Lubię konie, więc nic dziwnego, że pojechałem do słynnej czeskiej stadniny, specjalizującej się w hodowli koni kladrubskich. Już mówię coś więcej…

To stadnina cesarska powstała w XVI wieku… , a konie- zaprzęgowe. Od wieków w Kladrubach nad Łabą dostosowywano krajobraz i gospodarstwo hodowlane do hodowania ceremonialnych koni zaprzęgowych, odzwierciedlające jednocześnie estetyczne ambicje dworu Habsburgów.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Czechy cz 2- Hradec Kralove…

Przejście do poprzedniej relacji: Austria

Przejście na początek trasy: Polska…

 

21-10-2022

Perełki Europy Centralnej: Hradec Kralove, Litomyśl, Holaszowice, Lednice. Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Hradec Kralove, Litomyśl, Holaszowice, Lednice. Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Hradec Kralove

Prawie 100 tysięczne miasto Hradec Kralove jest jednym z ważniejszych w północnych Czechach.

Ciekawostką w nim jest powód, dla którego otrzymało przydomek Kralove (Królowych). Ma to związek z XIV wieczną Królową Elżbietą Ryksą, zwaną też Piękną Polką, która pochodziła z Piastów Wielkopolskich i była również Królową Czech.

Jej życie jest dobrym tematem na książkę lub film…

W wieku 19 lat była już podwójnie owdowiała i za pieniądze swoich mężów zakupiła Hradec, i kilka innych we wschodnich Czechach. W Hradcu zamieszkała i była mecenaską sztuki.

Tym razem pominąłem pałace i kościoły.

I jeszcze jedno.

Jechałem do Hradec … bocznymi drogami… i ciągle ktoś trąbił. Powiedzcie sami

– jak w takim krajobrazie jechać 90 kaemów na godzinę…

 

 

Litomyśl

W kraju pardubickim leży niewielkie historyczne miasteczko Litomyšl. Początki sięgają końca X wieku, kiedy wybudowano tu zamek graniczny pomiędzy Czechami i Morawami…

Podobał mi się rynek.

 

 

Holaszowice

Nocleg wypadł mi w Opawie. Przez przypadek zarezerwowałem go w pensjonacie przy… Klubie Kręglowym. Wieczór… miałem zajęty.

 Kiedyś pewnie bym się przyłączył, ale po 70-ce trzeba… No właśnie… zamówiłem „pickę” z piwem i … widokiem na 6 torów, gdzie co chwilę członkowie lokalnego klubu strącali komplet…

Przyjrzałem się klubowiczom: wszyscy byli między 50 i 70-ką i… tylko jeden z torów zajmowały kobitki.

Planując zwiedzanie Czech zaplanowałem zwiedzanie wsi Holaszowice z uwagi na jej niezwykłą historię… Opowiem ją jednak w innej relacji.

Dlaczego?

Zwiedzając kraj naszych południowych sąsiadów nie ma większych problemów językowych i nawet nazwy można przeczytać „dwojako”, ale trzeba uważać, bo równie łatwo jest o pomyłkę.

Można by tu opowiedzieć zabawne różne żarty językowe, z których się śmiejemy, ale warto wiedzieć, że Czesi i Słowacy także mają dowcipne opowieści … w odwrotną stronę.

Ja jednak opowiem o różnicy pomiędzy wsiami Holašovice i Holasovice. Obie są czeskie i … konia z rzędem… Ja sądziłem, że to ta sama miejsowość, tyle, że pisana po polsku i… czesku.

Okazało się inaczej.

Jadąc pomiędzy Czeskim Krumlov i Czeskimi Budziejowicami ( koło granicy z Austrią), ulegając reklamom przydrożnym, przypadkowo wjechałem do Holaszowic (Holašovic).

 A faktycznie, szukałem Holasovic ponad 200 km dalej przy granicy z naszym krajem ( k. Ostrawy).

Niżej kilka fotek z Holasovic.

 Nie sfotografowałem uśmiechu kobitki pracującej w ogródku, którą pytałem

– gdzie się podziały zabytki Holaszowic?

 

 

Lednice

Lednice – gminne miasteczko w Czechach, znajduje się nad Dyją w kraju południowo morawskim, niedaleko granicy z Austrią i Słowacją. Przyjechałem tutaj dla zabytków, ponieważ od XVII a XX wieku książęta Liechtensteinu przekształcili swoje posiadłości na południowych Morawach w imponujący krajobraz. Połączył on architekturę barokową oraz klasycystyczny i neogotycki styl zamków lednickich i valtickich, według angielskich romantycznych zasad architektury krajobrazu…

Valtice znajdują się w odległości ok. 8 kilometrów…

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Słowacja

Przejście do poprzedniej relacji: Czechy – Czeski Krumlov

Przejście na początek trasy: Polska…