Austria

Przepraszam nic nie załączyłem, choć byłem tutaj kilkakrotnie.

Spis treści

20-12-2019

Austria- z Nassareith do Insbrucka. Galeria zdjęć.

Austria- z Nassareith do Insbrucka. Galeria zdjęć.

 

              Chyba wskutek zmęczenia samochodową podróżą oraz tego, że wkroczyliśmy w rejon doskonale opisany w przewodnikach, pokazujemy z Łukaszem tylko… zdjęcia. Szwajcarię, kawałek Niemiec oraz obecnie kawałek Austrii, oglądaliśmy jadąc prywatnym samochodem od strony Francji w kierunku kraju.

             Telegraficznie: Zanocowaliśmy wśród gór w przepięknej kotlinie Nassereith, a następnie zwiedziliśmy Innsbruck. Na końcu, szlakiem wielkich skoczni narciarskich, pomiędzy kolejnymi zamkami dotarliśmy na zakupy do Monachium…

              Niżej kilka zdjęć.

 

23-04-2020

film : Z Niemiec do Austrii

Oferuję film o podróży przez góry na pograniczu Niemiec i Austrii. Pokazuję bajeczne zamki Ludwika II Bawarskiego, cudowne Nassareith… Czas 5 minut

 

21-10-2022

Perełki Europy Centralnej: Kleinwalsertal, Jungholz, Hallstatt- Dachstein, Wachau, Linz, Rochrbach- Berg. Relacja z podróży

Perełki Europy Centralnej: Kleinwalsertal, Jungholz, Hallstatt- Dachstein, Wachau, Linz, Rochrbach- Berg. Relacja z podróży (na październik 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Kleinwalsertal

Kleinwalsertal (mała dolina Walser) znajduje się w Austrii, ale okoliczne szczyty powodują, że można tu dojechać tylko od strony Obersdorfu w Niemczech. To faktyczna eksklawa austriacka, a wysokość od 1100 do 1250 m powoduje doskonałe warunki do narciarstwa biegowego. Góry wokół mają od 2 do 2,5 tysiąca metrów…. To kurort składający się z czterech wiosek… W Baad droga się kończy, dalej tylko kozice, piesi turyści lub narciarze.

 

 

Jungholz

Jungholz, a cóże to?

Nawet zaprawni w bojach na szlaku turyści, mieliby (chyba) problem z odpowiedzią.

To kolejna ciekawostka austriacka (gmina w Tyrolu), która jest otoczona niemiecką Bawarią. Jedynym punktem łączącym z macierzą jest jeden punkt… szczyt góry Sorgschrofen.

Do wioski Jungholz można wjechać tylko z Niemiec, dlatego jest tyrolską exclawą. Miejscowi nazywają ją ” kawałkiem Tyrolu w Allgäu”.

Dla mnie… taka sobie wioseczka w górach. Wjeżdżasz i sam nie wiesz, kiedy jesteś z powrotem w Niemczech.

 

 

Hallstatt- Dachstein

Człowiek we wspaniałym naturalnym krajobrazie Alp Wschodnich (Salzkammergut), działał już w czasach prehistorycznych, a tutejsze złoża soli eksploatowano już w drugim tysiącleciu przed n.e.

Alpelski krajobraz Hallstatt- Dachstein to ogromne góry, wznoszące się stromo z wąskich dolin…zalanych wodami Jeziora Hallstatt.

 To WSPANIAŁA perła austriacka.

Dotarłem tu, jadąc wąską szosą górską, potem wzdłuż bajecznego brzegu jeziora do Dachstein. Tutaj wjeżdża się trzema kolejkami linowymi na wysokość 2100 metrów…

 Na jednej ze stacji przesiadkowych ogląda się jaskinię z…lodowcem.

 Znacie coś takiego? Ja, pierwszy raz…!!!

Za przeproszeniem, miałem prz…e, bo padało, a wysokość chmur deszczowych przekraczała kilometr. Zamiast bajecznej panoramy alpejskiej miałem… mleko. Praktyczna rada od podróżnika: na kolejki Dachstein i jaskinię lodową, potrzeba czterech godzin wolnego czasu.

A najbardziej wkurzało to, że wyjeżdżając o 15-j zaczęło się rozpogadzać.

– Kuna…, – trza się było pomodlić o lepszą pogodę.

 Dla śledzących moją podróż przyjaciół, buziaki znad kolejnego (słonecznego, z temperaturą babiego lata) alpejskiego jeziora w Altmünster.

 

 

Wachau

Dolina Wachau to wspaniałe krajobrazy nad Dunajem w środku Austrii. Około 100 kilometrów od Wiednia, zbocza przeglądające się w rzece, liczne zabytki w średniowiecznych miasteczkach, oraz miejsce gdzie uprawiają winogrona i morele…

 

 

Linz

Linz jest 200 tysięcznym austriackim miastem nad Dunajem (Górna Austria). Dawna Lenthia w czasach rzymskich, od VIII wieku ksiąźęta bawarscy, sporo zabytków…, ale i obóz koncentracyjny Mauthausen…

Są i polonica: w klasztorze św. Floriana spoczywa Katarzyna Habsburżanka, żona króla Zygmunta Augusta i królowa Polski w latach 1553-72.

 

 

Rochrbach – Berg

Jadąc w stronę granicy z Czechami, chciałem odwiedzić austriacką perełkę o nazwie Rochrbach in Oberösterreich, a znalazłem Rochrbach-Berg (połączono dwie gminy). Ale i tak zabytki dawnego Rochrbach… pozostały niezmienione. Tylko ok. 3 tysięczna społeczność, a dawne lata świetności… błyszczą.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Czeski Krumlov

Przejście do poprzedniej relacji: Niemcy cz 3

Przejście na początek trasy: Polska…