Polinezja Francuska (Francja)

Spis treści

09-07-2013

film z podróży

zobacz film: https://wedrowkizpawlem.pl/ameryka-poludniowa/chile/film-z-podrozy-pacyfik-cz-i-chile-chile-wyspa-robinsona-crusoe-pitcairn/

 

09-04-2012

Polinezja Francuska, galeria zdjęć: Tahiti

Na wyspy Polinezji Francuskiej miałem okazję trafić dwukrotnie podczas podróży dookoła świata. Za pierwszym razem zwiedziłem główne turystyczne wyspy : Tahiti, Morea i Bora Bora. Podczas drugiego pobytu, w grudniu 2011, na Tahiti zszedłem ze statku wycieczkowego. Zostałem kilka dni na Tahiti i stąd wróciłem do kraju. Pamiętam, że loty powrotne trwały ok.40 godzin. Polinezja Francuska jest bardzo drogim miejscem dla turysty. Z tego powodu zwykle pobyty, są ograniczane czasowo.
W 2011 roku, atmosferę w stolicy Papeete zastałem wielkomiejską, typu duże miasto. Ale już 18 km w bok turystów nie ma. Ruch na obwodnicy Tahiti, i korki jak np. w Warszawie, w porze dojazdu do pracy. W czasie obu pobytów urzekała mnie tutejsza polinezyjska atmosfera: cieplutka woda, malownicze  wulkaniczne wysokie szczyty, ładne plaże- w tym z czarnym piaskiem wulkanicznym, różnorodność kwitnących bylin, rafa koralowa, i ta nastrojowa polinezyjska muzyka …  Oferuję film z tej wyprawy. Zobacz skrót tego filmu TUTAJ (kliknij)
Załączam nieco zdjęć z obu wizyt w tym rajskim zakątku świata.

Zdjęcie 1 z 26

Bora Bora

 

 

03-04-2012

Polinezja Francuska, Archipelag Raivavae, galeria zdjeć

RAIVAVAE – główna wyspa Archipelagu AUSTRAL (lub TUBUAI) – jedenj z 5-u należących do Polinezji Francuskiej. Zwiedzona  podczas podróży „ PACYFIK 2011”.
Jeden z pacyficznych rajów na ziemi, cicho spokojnie, wszyscy się znają. Miejsce jeszcze nie „rozdeptane”, bez hoteli na wodzie,  itd. Żeby przywitać  turystów z wycieczkowca skrzyknęli się z całej wyspy.
Jak wędrowałem pieszo kilkanaście km nie było samochodu, który by się nie zatrzymał i oferował podwiezienie. Kto to słyszał iść pieszo!!!
Poniżej zamieszczam galerię zdjęć wykoananej podczas tej wędrówki. Oferuję również film z tej podróży. Zobacz skrót filmu TUTAJ (kliknij)

Zdjęcie 1 z 16

Archipelag Austral,Archipelag Tubuai, raj na ziemi, rajska wyspa, super plaże, polinezyjska nastrojowa muzyka,girlandy kwiatów na szyi,

 

 

30-04-2023

Polinezja Francuska: Nuku Hiva, Hao, relacja z podróży

Nuku Hiva, Archipelag Markizów

Ostatnim etapem mojej obecnej wędrówki są archipelagi Polinezji Francuskiej. Podczas tej podróży chciałbym zobaczyć trzy z nich.

Tahiti i Bora Bora są bezsprzecznie gwiazdami Polinezji Francuskiej, ale Nuku Hiva pławi się we własnym blasku, będąc drugą co do wielkości wyspą w kraju. Jest stolicą Markizów, jednego z najbardziej nietkniętych archipelagów na naszym globie.

Miarą tego, jak odległe od siebie są polinezyjskie wyspy, jest to, że lot z Tahiti na lotnisko Nuku Hiva trwa prawie cztery godziny. Zaś podróż z lotniska do głównego miasta Taiohae pojazdem z napędem na cztery koła, to fascynująca półtora godzinna przejażdżka. Oszałamiające widoki z górskich klifowych dróg, drzewiaste paprocie, sosny…

 

 

Nad Taiohae góruje Tiki Tuhiva, która ma 40 stóp wysokości i jest najwyższą współczesną rzeźbą na Pacyfiku. Przedstawia kobietę Tiki chronioną przez wojownika. Ta słynna Tiki znajduje się na szczycie pagórka Muake i warto tutaj wejść, aby mieć panoramiczny widok na skaliste wybrzeże zatoki, oraz otaczające ją wysokie klify kaldery wulkanicznej. Centrum około 3 tysięcznego miasta można łatwo zwiedzać pieszo, a warto wybrać się na spacer od portu Nuku Hiva do katedry Notre Dame.

W porcie trzeba koniecznie zajrzeć na targowisko, oraz do knajpki z … zimnym piwem, i widokiem na marinę dla jachtów pływających najczęściej pomiędzy Australią i Ameryką…

 

 

Wyspa Hao, Archipelag Tuamotu.

Hao (lub Haorangi), to duży atol znajdujący się w centralnej części archipelagu Tuamotu, w Polinezji Francuskiej.  Najłatwiej się dostać na niego samolotem z Tahiti lub Gambier.

Około 1200 osób zamieszkuje na powierzchni 46 km², wewnątrz znajduje się jedna z największych lagun w Polinezji Francuskiej o powierzchni 720 km². Główną miejscowością atolu jest Otepa, a najwyższe wzniesienie ma trzy metry wysokości.

Ze względu na swój kształt francuski odkrywca Louis A. de Bougainville nazwał ją „Île de la Harpe” ( Wyspą Harfy).

Hao służyła jako baza wsparcia, dla wojskowych francuskich testów nuklearnych na pobliskiej wyspie Mururoa. Gdy baza wojskowa została trwale zamknięta w 2002 roku, działalnością gospodarczą atolu została uprawa pereł, rybołówstwo i pozyskiwanie kopry.

 

 

Przejście do następnej strony: Polinezja Francuska, Gambier, Tahiti

Przejście do poprzedniej strony: Nowa Zelandia…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka

 

30-04-2023

Polinezja Francuska: Gambier, Tahiti, relacja z podróży

Wyspy Gambier, Mangarewa

Wyspy Gambier , francuskie Îles Gambier , zwane także Wyspami Mangareva są najbardziej wysuniętym na południowy wschód przedłużeniem archipelagu Tuamotu w Polinezji Francuskiej.

– Spytasz, gdzie to?- południowy Pacyfik, prawie 1600 km na południowy wschód od Tahiti (czyli cztery godziny lotu).

Główna zamieszkana grupa archipelagu Gambier obejmuje wulkaniczne wysepki Mangareva (Magareva), Taravai, Akamaru i Aukena.

Przylecisz na wąski pasek lądu tutejszego lotniska, by od razu wsiąść na prom i przepłynąć do Rikitea na wyspie Magareva (około 45 minut, starszak zapłaci za to 5 USD). Pomieszkałem trochę na tej wyspie, która ma 8 km długości i jest otoczona rafą koralową, wznosi się do około 440 metrów (szczyty Duff i Mokoto).  Rikitea, główna wioska z XIX wieczną katedrą św. Michała, znajduje się po jej wschodniej stronie. Mieszkańcy utrzymują się z rolnictwa na własne potrzeby, rybołówstwa i turystyki.

 

 

Polubiłem okoliczne wysepki z ich szafirowo-zielonymi wodami, cudnymi plażami, polinezyjskimi klimatami, girlandami kwiatów i muszelek na szyi, co pokocha każdy turysta.

 

 

Wyspa Tahiti, Papeete.

To miejsce kultowe Polinezji Francuskiej. Tutaj zatrzymują się chyba wszystkie, płynące przez Pacyfik oceaniczne statki-miasta i praktycznie nie ma dnia, kiedy to na Tahiti nie przebywa przynajmniej jeden.

 

 

 Dzisiaj są dwa, ten większy z pięcioma tysiącami, głownie starszych wiekiem pasażerów. Widać to od razu na ulicach, po tłumach turystów zaglądających do licznych sklepów z czarnymi perłami, na duży market, do licznych knajpek i sklepów z pamiątkami.

 

 

Moje ostatnie dwie noce przed odlotem spędziłem właśnie tutaj. Jestem dokładnie o 12 godzin różnicy czasowej od kraju, czyli… po  drugiej stronie. Nie „stoję na głowie”, ale pakując się, dumam o czasie przelotu i o tym, że w Polsce będzie mi „ zimno”, oraz, że mój organizm będzie chciał spać w ciągu dnia.

Dziękuję za śledzenie mojej trzy miesięcznej wyprawy i liczne komentarze.

 

 

Przejście do poprzedniej strony: Nuku Hiva Markizy…

Przejście na początek trasy: Indie Chandigarth… Bhimbetka