Togo

Spis treści

05-04-2012

Togo, galeria zdjęć

Kraj w Afryce Zachodniej zwiedzony podczas objazdu w listopadzie i grudniu 2007r.,
na trasie : Senegal, Mali, Burkina Faso, Togo, Benin. Oglądając targowisko voodoo w stolicy Lome, zrozumiałem dlaczego w okolicy prawie nie widać dzikiej zwierzyny!!!
Załączam kilka zdjęć.

Zdjęcie 1 z 7

fetysz,animizm,religia animistyczna,woodoo,Lome, czarownik, globtroter,biznesmen podróżnik, łódzki globtroter,

 

 

17-02-2024

Togo, relacja z podróży (na styczeń/luty 2024)

Togo, relacja z podróży (na styczeń/luty 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Nandouta

Nandouta znajduje się w Togo, w pobliżu granicy z Ghaną. Dotrzeć jest  niełatwo,  ponieważ prowadzą do niej tylko drogi gruntowe. Nie żałowałem decyzji, gdyż egzotyka wioski i jej mieszkańców, osłodziła trudy jazdy. Popatrz sam…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koutammakou

Na północ od Kara w Togo, warto się wybrać na cały dzień. Najpierw prawie dwie godziny, po dobrej drodze w kierunku Burkina Faso. W Kante zamieszkiwanym przez plemię Lamba, trzeba skręcić na wschód w nieutwardzoną, rdzawą drogę. Po 20- kilometrach w towarzystwie przewodnika (UNESCO), dotrze się do krainy Koutammakou, zamieszkiwanej przez 400- osobowy lud Batammariba.

 Będzie to wspaniała i niesamowita wioska, którą nazywają Dissani lub Bassamba. W pagórkowatym otoczeniu rośnie mnóstwo wielkich baobabów, w tym taki jeden 900- letni, z pokojem wewnętrz. Frank, szczupły dżentelmen, zmieścił się w wejściu po kilku próbach. Ja tylko … popatrzyłem.

Ale to co jest najciekawsze, to rodzinne domostwa, wyglądające jak mini zamki, przed którymi gospodarze ustwiają fetysze z wyobrażeniami animistycznych bóstw.

Można by o nich pisać i pisać, a po drobnych opłatach fotografować, nawet półnagie gospodynie…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie był Benin (ale o nim w kolejnej relacji). Po zwiedzeniu tego kraju wjechałem z powrotem, do Lome- stolicy Togo. Słynie z wybrzeża Atlantyku porośniętego palmami. Pomnik Niepodległości w centrum miasta znajduje się pośrodku zagospodarowanego ronda. W pobliskim Palais des Congrès znajduje się muzeum narodowe: biżuteria, maski, instrumenty muzyczne i ceramika. Na północnym wschodzie miasta mieści  się popularny turystycznie, choć trochę niesamowity, targ fetyszów Akodésséwa. Oferuje przedmioty voodoo, takie jak skóry zwierząt, czaszki i wiele „fujaśnych” przedmiotów, wzbudzających co najmniej niesmak.

Oglądając to, zrozumiałem gdzie podziały się zwierzęta z tutejszych parków narodowych.

 

 

 

 

              Przejście do następnej relacji: Benin…

              Przejście do poprzedniej relacji: Ghana…

              Przejście na początek trasy: Niger, Agadez…