Rwanda

Spis treści

30-11-2017

Rwanda, relacja z podróży

 

Rwanda, relacja z podróży.

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Rwanda jest państwem w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy- Kraj Tysiąca Wzgórz.

To kraj niewielki, powierzchnią zbliżony do średniej wielkości polskiego województwa, ale z ponad dziesięcioma milionami mieszkańców. Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce.

Zachód Rwandy to malownicze Jezioro Kivu oraz wulkaniczne pasmo gór Virunga, które stanowią ostatnie siedlisko goryla górskiego. Najwyższym szczytem Rwandy jest Karisimbi – 4507 m n.p.m. Posiada rozległą i gęstą sieć rzek (pełnych progów i wodospadów), należących do dorzeczy Nilu i Konga. Największa rzeka Kagera płynie przez rezerwat Nyungwe na południu kraju, gdzie według ostatnich badań znajdują się źródła Nilu. Ma tam początek niewielki strumień, który przeradza się w Kagerę, która wpada do Jeziora Wiktorii, z którego z kolei wypływa Nil Wiktorii.

Rwanda kojarzona jest głównie z obrazami ludobójstwa z 1994 roku, w którym zginęło co najmniej 800 tysięcy osób. Masowo mordowano ludność z plemienia Tutsi. Dokonywały tego uzbrojone bandy z plemienia Hutu oraz wojska rządowe. Dzisiaj o tragedii przypominają: książki, filmy a w samej Rwandzie skromne pomniki. Wojna domowa w tym kraju obecnie wydaje się równie odległa, jak II Wojna Światowa w Europie.

Mimo ponurej historii Rwanda jest krajem bezpiecznym do podróżowania.

Ja trafiłem do niego przez przypadek. Krajowy przewoźnik Rwanda Air przesunął mi loty w  taki sposób, że musiałem przenocować w stolicy Kigali. W ten sposób miałem okazję zwiedzić co nieco milionowe miasto. Pierwszy rzut oka na Kigali wcale nie kojarzy się z lokalizacją w Afryce. Mnie przypominał ten widok raczej miasta południowej Europy.

Chciałbym tutaj jeszcze raz przyjechać … do górskich goryli.

Niżej załączam kilka zdjęć.

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Republika Środkowej Afryki

Przejście do poprzedniej relacji: Sudan Południowy

Przejście na początek trasy: Erytrea 

 

 

30-04-2018

Jak dotrzeć do goryli w Afryce?

Informacje jak dotrzeć do afrykańskich goryli górskich znajdziesz TUTAJ