Hiszpania. Andaluzja, relacja z podróży.

Andaluzja: Granada, Kordoba, Sewilla, Granada… – relacja z podróży.

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Hiszpańską Andaluzję czyli  miasta południa  tego kraju, zwiedziłem w maju i czerwcu 2014 r. w czasie dłuższej podróży po Hiszpanii, i terytoriach hiszpańskich, wędrując z małżonką Basią i koleżanką  podróżniczką Ewą. Szczegółów organizacyjnych  nie zamieściłem, i nie rozpisuję się zbyt mocno o tym pięknym, bogatym w rozliczne zabytki regionie,  gdyż Hiszpania jest szczegółowo opisana w wielu przewodnikach. Andaluzja jest regionem autonomicznym i historyczną krainą, ze stolicą w Sewilli. Sięga historią do czasów Herkulesa. Potem byli … Rzymianie, Wizygoci, Arabowie i na końcu królowie katoliccy. W praktycznie całej Andaluzji  znajdziesz ślady kultury arabskiej, gdyż władali tutaj przez siedem wieków. Jest to jedno z miejsc, skąd przez wieki wpływano na bieg historii i ludzkiej cywilizacji. Wędrując autobusami udało nam się zwiedzić 7 miast.

Granada była pierwsza i przywitała ciepłem po raczej chłodnej Katalonii i Galisii. W tym pagórkowatym i górzystym terenie, obsadzonym głównie gajami oliwnymi, perłą jest Alhambra. To głównie dla niej przyjeżdża się do Granady, choć i miasto jest urokliwe.  Zespół pałaców Alhambry (Czerwony Zamek) wznosi się na wzgórzu nad brzegiem rzeki Darro. Jego czerwonawe mury najlepiej widać z punktu widokowego w dzielnicy Albaicin obok kościoła Św. Mikołaja (foto). Z tego miejsca oraz z murów Alhambry zobaczysz też wspaniały widok miasta rozłożonego na zboczach pagórków, a wszystko na tle ośnieżonych wysokich gór Sierra Nevada (foto).

www.wedrowkizpawlem.pl

02-Granada

Pałace Alhambry budowali sułtanowie arabscy (od XIII wieku) i był  ostatnim miejscem, w którym do XVI wieku władali. Później swoje ślady odcisnęli również królowie chrześcijańscy (Pałac Karola V). Spędziłem tam cały dzień w tłumach turystów, wchodząc do głównego pałacu Nazaries o wyznaczonej godzinie. Najciekawszy jest otoczony bogato rzeźbionymi arkadami  Dziedziniec  Lwów (foto). Drugie zdjęcie zrobiłem w Pałacu Generalife, miejscu wypoczynkowym sułtanów.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Kordoba. W mieście zadziwia meczet-katedra. Świątynia była w tym kształcie budowana jako meczet przez Arabów od X wieku, na bazie dawniejszej budowli  rzymskiej i wizygockiej,  i wewnątrz posiadała 1293 kolumny. Po opuszczeniu miasta przez władców arabskich stała się świątynią katolicką. W jego wnętrzu wybudowano katedrę. Jest to chyba najdziwniejsza świątynia jaką widziałem, gdyż zachowano nienaruszone cechy ważne również w islamie- mihrab. W tym ogromnym obiekcie czułem się jednocześnie jak w kościele i meczecie. Poza katedrą w środku, podziwiałem w niej równie wspaniałe kaplice  przy ścianach zewnętrznych, oraz las ponad 800 kolumn. Kordoba słynęła z tolerancji  religijnej oraz mędrców i poetów. Bardzo nam się podobały wąskie uliczki starego miasta z balkonami obwieszonymi kwitnącymi roślinami, oraz ściany z kolorowymi płytkami. Drugim miejscem historycznym wartym krótkiego zwiedzenia jest Alcazar, warowny pałac kalifów i królów. Na załączonych zdjęciach pokazuję: widok centrum miasta  z meczetem-katedrą, oraz Alcazar.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Zwiedzając Kordobę trafiliśmy na tygodniową fiestę- rodzaj festiwalu, święta podczas którego mieszkańcy bawią się i przebierają. Na ulicach widzimy mnóstwo kobiet w długich sukniach z rzędami falbanek, z wielgachnymi papierowymi kwiatami we włosach. Na miejscu fiesty chodzimy w tłumie przebierańców tych bardzo ładnych, młodych i smukłych, ale i takich w kieckach z falbanami do flamenco, i obwodem ze 150 cm w pasie. Duże namioty z muzyką, tańcami i pokazami. Na uliczkach ludzie na koniach i bryczki z falbaniastymi pasażerami, jak w XIX wieku. Wracamy z powrotem przez rejon z karuzelami,  i miejscami… dobrymi do zawrócenia w głowie nieodpornemu na przeciążenia. Na nabrzeżu rzeki Gwadalkiwir tłum młodzieży. Piwo i wino leje się strumieniami, w gwarze … jak w ulu.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Sevilla (fon. Sewija)stolica Andaluzji szczyci się swoim Placem Hiszpańskim. Te okazałe budynki powstały z początku XX wieku na Wystawę Iberyjską. Są zbudowane w kształcie półkola z: czterema mostami, dwoma wieżami, budynkami rządowymi oraz pięknymi obrazami z płytek, które symbolizują wszystkie regiony Hiszpanii. Drugim najciekawszym miejscem jest katedra. Bardzo ładna z zewnątrz, z dużą ilością elementów wystających z dachu oraz wysoką wieżą dzwonnicy. We wnętrzu potężne kolumny i … ciemno-remont.  W okolicy ołtarza w półmroku znajdowała się srebrzysta figura Makareny. Dzwonnica ma ciekawą historię. Najpierw ocalała nienaruszona w 1248 r. ponieważ król katolicki zdobywając miasto od Arabów uprzedził ich, że osobiście zasztyletuje każdego jeżeli zburzą wieżę. W wieku XX  doszedł za sprawą… Stalina, wątek związany z warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. Kształt tej wieży był wzorem dla kilku budowli w USA, a te podobały się Stalinowi i nakazał je skopiować. W ten sposób kształt wieży jako dar ZSRR dostał się do Warszawy. Obok katedry wart zwiedzenia jest Pałac Władców Sewilli, z ładnymi motywami wzorniczymi z czasów muzułmańskich, przypominającymi  te z Alhambry. Na zdjęciach: Plac Hiszpański z osobą pokazującą gigantyczne bańki mydlane, oraz katedra.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Zwiedzając  Sewillę trafiliśmy na obchody 50-lecia ukoronowania figury Makareny (tutejsza nazwa figury Matki Boskiej). Figurę w uroczystej procesji  przemieszczano pomiędzy: kościołami , Placem Hiszpańskim i Uniwersytetem. Na zdjęciach niżej: ulice Sewilli oraz procesja z Makareną wkraczająca na Plac Hiszpański.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Ronda jest jednym z najstarszych miast hiszpańskich. Leży na malowniczym 120 metrowym klifie ze wspaniałym, wysokim arkadowym mostem nad kanionem z dwoma wodospadami. Zachwycają uliczki z urokliwymi kamieniczkami, mnóstwem sklepików i restauracyjek, ale wszystko to w tłumie turystów z całego świata.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Hiszpania jest jednym z miejsc w świecie gdzie znajdują się stadiony do corridy. Jeżdżąc przez prawie miesiąc po tym kraju chciałem ją zobaczyć, … i nie udało mi się. Obecnie jest coraz mniej miejsc gdzie corrida się odbywa, gdyż obrońcy praw zwierząt… powodują, że w kolejnych miastach stadiony stają się muzeami, i prawdę mówiąc miejscami, z którymi nie wiadomo co dalej zrobić. W Rondzie „uśmiercanie byków na corridzie” jest organizowana bardzo rzadko, i trudno zdobyć miejsce na widowni. Na zdjęciach: stadion i pomnik byka przed nim.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Teren Andaluzji jest bardzo podobny do tego na kolejnym zdjęciu, które wykonałem z mostu w Rondzie. Pagórkowaty teren, głownie z gajami oliwnymi i drzewami owocowymi, górskimi polami ze zbożami oraz warzywami. Podobały mi się zwłaszcza pola obsiane słonecznikami, które odwracają swoje „żółte twarze” do słońca. Widziałem takie widoczki, kiedy to stoi na wzgórzu czarny, blaszany pomnik byka otoczony polem kwitnących słoneczników. Inną ciekawostką hiszpańską są surowe wędzone szynki, które Basia ogląda na drugiej fotografii.

www.wedrowkizpawlem.pl

www.wedrowkizpawlem.pl

Malaga była ostatnim zwiedzanym miastem Andaluzji. Miasto portowe założone przez Fenicjan z długaśną historią. Nazywana jest miastem muzeów, m. innymi…  Picassa. Zwiedzamy ją spacerując pieszo po trasie proponowanej w mapce turystycznej. Spacerujemy uliczkami pomiędzy kolejnymi placami. Podobnie jak w całej Hiszpanii znajduje się tutaj wiele kościołów, katedra… twierdza.  W międzyczasie na trasie pomiędzy głównymi miastami Andaluzji  zwiedzamy: miasta Algeciras i La Linea…, Gibraltar, oraz afrykańskie enklawy Hiszpanii: Ceutę i Melillę (patrz inne relacje). Na zdjęciach: centrum Malagi z widokiem na twierdzę, oraz mapka trasy w Hiszpanii.

19-MalagaAlgeciras

 

Następna relacja będzie z: Wysp Kanaryjskich (kliknij).

Przejście do poprzedniej relacji: Melilli

Powrót na początek trasy: Barcelona (foto)