Estonia, informacje praktyczne
Estonia, informacje praktyczne (na maj 2015).
Informacje ogólne: samodzielne państwo, niepodległe od 20 sierpnia 1991 roku. Wcześniej ZSRR. Powierzchnia 45 226 km2,, w tym ponad 1500 wysp w Zatoce Ryskiej Morza bałtyckiego, z liczbą mieszkańców ok. 1 311 000. Członek UE.
Kiedy jechać? Można jechać przez cały rok, kraj z klimatem podobnym do naszego
Jak się dostać? Samolotem do stolicy Tallina, promami od strony Skandynawskiej, lub drogą lądową przez Litwę i Łotwę (lub Rosję)
Wiza: brak, Unia Europejska
Język urzędowy: estoński.
Waluta: euro
Internet i telefony, prąd, wtyczki: jak w kraju, telefony jak w UE
Ceny: nieco droższe niż w kraju.
Transport i informacje turystyczne: w centrum miasta znajduje się informacja turystyczna. Ogólnie dostępne są broszurki i mapki Tallina. Z lotniska na dworzec autobusów lokalnych w centrum miasta dojedziesz autobusem publicznym nr 2 za 1,6 EUR (20’). Autobusy dalekobieżne odjeżdżają z innego dworca w odległości kilku minut jazdy autobusem nr 2 (3 przystanki od starego miasta, 1,6 EUR). Wszystkie autobusy miejskie oraz tramwaje: koszt przejazdu 1,6 EUR, niezależnie od długości trasy. Autobus pomiędzy Tallinem i stolicą Łotwy jedzie 4,5 g (koszt 64 zł, rezerwacja przez Internet).
Hotele: spałem w Tallinie w centrum starego miasta w Red Emperor Hostel (za 11 EUR/noc w dorm). Wart polecenia: czysty, wszędzie blisko, w odległości spaceru od starego miasta i terminalu promów morskich, dostęp do Internetu. Bar hotelowy serwuje tanie kolacje (za 2,5 EUR).
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu. Jest wiele przewodników polskojęzycznych- oglądałem przewodnik Bezdroży „Litwa, Łotwa, Estonia”
Atrakcje turystyczne, uważam za najciekawsze: stare miasto, pałac Piotra I i pomnik Rusałka, ewentualnie wieża TV i skansen (patrz relacja). Oczywiście znajdziesz wiele innych w zależności od czasu którym dysponujesz. Mnie na zwiedzenie głównych atrakcji wystarczyły 2 dni.
Powrót do relacji z podróży.