Chiny: z Beijing do Krainy Avatara i Szanghaju, informacje praktyczne.

 

 

 

Chiny- okolice Pekinu, Zhangiliajie, Fenghuang i Szanghaj, informacje praktyczne  (na październik 2016).

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

 

Informacje ogólne: kraj to ogromny i niezwykle zróżnicowany. Nie sposób go zwiedzić  w czasie jednej podróży.  Różnica czasowa +6 godzin, tzn. gdy u nas jest np. 12.00, to tutaj jest 18,00.

 

Kiedy jechać? Można przez cały rok ale pamiętaj, że jest tutaj występuje klimat od naszego do tropikalnego, i pustynnego wysokogórskiego.

 

Wiza: od Polaków jest wymagana, załatwisz najłatwiej w ambasadzie Chin w Warszawie.

 

Język urzędowy: istnieje kilka języków chińskich, ale wszystkie z alfabetem w „krzaczkach”, tak, że sobie nie poczytasz i nic nie napiszesz. Problemem jest praktyczna nieznajomość języka angielskiego wśród mieszkańców (na ulicy). Rzadko kiedy, nawet informacje turystyczne potrafią coś powiedzieć po angielsku. Ja najczęściej używam języka „turystycznego”. Najpraktyczniejszą, jest metoda napisania sobie haseł na oddzielnych małych kartkach, na których napiszesz sobie (lub ktoś Ci napisze, np. w recepcji hotelowej, lub anglojęzyczny tubylec). Takie hasło piszę sobie w trzech wersjach (np. dworzec autobusowy):

-po angielsku

-fonetycznie, wg wymowy chińskiej

-po chińsku w „krzaczkach”, a używam odpowiedniej wersji- czegoś szukając.

Niżej przykład informacji chińskiej…

 

zupka

zupka w Pekinie

 

 

Waluta: obowiązuje yuan (CNY- oni mówią RMB). Wymiana możliwa w bankach oraz na lotniskach (ale tam z marżą). Bank daje najlepszy kurs. Ja wymieniałem w banku wg kursu 1 EUR= ok.7,15 RMB, na lotnisku z marżą wypadało po ok.6,81 RMB.

 

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest powszechnie dostępny, ale Chińczycy odcięli dostęp do wielu stron, lub je ocenzurowali (np google, facebook…). Telefony GSM  działają Prąd i wtyczki takie jak w Polsce.

 

Ceny: towary i usługi : generalnie niższe od polskich, jednak pod warunkiem, że kupujesz  w domu towarowym. W centrach turystycznych, w dużych miastach oraz w pobliżu atrakcyjnych miejsc … ceny są podobne do polskich. Taxi, autobusy dalekobieżne, hotele są w cenach zbliżonych do polskich. Wyjątkiem są autobusy miejskie: zwykle po 1 CNY.

 

Jak dojechać? Najlepiej samolotem. Istnieje wiele możliwości wjechania do Chin, praktycznie z każdej strony. Istnieją połączenia lotnicze bezpośrednie z Polski (np. LOT).

 

Bezpieczeństwo: kraj bardzo bezpieczny.

 

Transport i informacje turystyczne: istnieje bardzo sprawna komunikacja, problemem jest jedynie dogadanie się. Czasami występuje kłopot z wyprzedanymi miejscami. Informacje turystyczne posiadają niewiele materiałów. Mapki w większości są płatne. Na lotniskach słaba informacja.

 

Koszty transportu:

 

Pekin metro: bilet kupujesz w kasie lub w automacie, do konkretnej stacji (zwykle 3-4 CNY, ważny jeden dzień- nie kupuj na dni do przodu). Zabierają je przy wyjściu z metra. Można wykupić kartę biletową wielokrotnego użytku, którą doładowujesz w kasie, korzystasz z metra a w ostatnim dniu oddajesz z powrotem w kasie biletowej. Ma sens przy częstym korzystaniu z metra.

Lotnisko PEK- Pekin: kieruj się informacjami na lotnisku w kierunku „Airport Express”. Jest to najtańszy sposób przejazdu metrem-kolejką: czas ok. 35-40 minut w cenie 25 CNY. Taxi normalna cena 150 CNY, ale „naciągacze” potrafią namówić na okazyjną cenę w wysokości np. 500 CNY.

Pekin- Badaling: patrz w kolejnej informacji praktycznej niżej.

Miasta Zhangijiajie i Fenghuang:

-autobusy miejskie 1 CNY

Zhangijiajie- Fenghuang: autobus dobrej klasy: odjazd rano o godz.: 8,30, 9,30  i 12.00… powrót podobnie (248 km). Czas jazdy 3,5-4 godziny, cena 80 CNY/osobę

Zhangijiajie – Park Narodowy (Avatar), wejście w Wulinguan: mały autobus z dworca autobusowego (65 minut, 12 CNY) Do wejścia pieszo ok.15 minut. Wewnątrz Parku- patrz relacja.

Zhangijiajie- PN wejście Zhingjiajie: mały autobus jak wyżej z dworca autobusowego (45 minut, 14 CNY) Powrót tak samo.

Zhangijiajie- Wielki Kanion Zhangijiajie (Szklany Most): najpierw mały autobus do miasta Wulinguan (jw.). Na dworcu autobusowym Wulinguan przesiadka pomiędzy autobusami i dalej na parking przy Szklanym Moście (bilet powrotny 30 CNY, czas 40 minut).

Zhangijiajie- GóryTian Men: (tzw. dziura w skale) kolejka z centrum miasta (25 minut, 260 CNY). Ma sens przy dobrej pogodzie.

Szanghaj lotnisko- centrum miasta: taksówką do centrum (za około 200 CNY, ok.50 minut), lub metrem (za około 6 CNY, 65 minut, ale nie w nocy)

Szanghaj metro: wiele linii, dojedziesz prawie wszędzie za 3-6 CNY. Bilet kupisz w automatach przy wejściu- proste w obsłudze, można przełączyć język na angielski.

 

Hotele: Spaliśmy w obecnej podróży w n/w miejscach:

Pekin/ Beijing.

w samym centrum w pobliżu głównych atrakcji turystycznych w dzielnicy Hutong- Peking Station Hostel, North of No.2 Building, Suzhou Hutong Dongcheng (450 CNY za pokój 2 osobowy), oraz w   Peking Yard Hostel Jla28, Wangzhima Hutong Dongsi Beidajie, Dobgheng (cena taka sama, ale ten pierwszy jest lepszy standardem).

Zhangjiajie:

Zhongtiang International Youth Hostel, Yong Ding (138 CNY/2-kę- wart polecenia)

Fenghuang: Zhongtian International Youth Hostel  (cena taka sama jw, ale standard gorszy). Możesz jechać bez rezerwacji, gdyż na miejscy jest mnóstwo hotelików przy rzece.

Park Narodowy Zhangijiajie (Wulinguan): na terenie parku niezły hotelik Yuanjiajie International Youth Hostel (cena 150 CNY/2-kę).

Szanghaj: Phoenix Hostel , lokalizacja w centrum z dogodnymi połączeniami (cena 348 CNY/ 2-kę)

 

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi posiadane materiały z Internetu i od przyjaciół, którzy byli tutaj wcześniej. Istnieje wiele polskojęzycznych przewodników.

 

Atrakcje turystyczne:

Pekin: oczywiście Zakazane Miasto (wstęp 60, 30 CNY senior-powyżej 60 lat), rejon Świątyni Nieba, centrum miasta z uliczkami Hutongu, rejonami zakupowymi: Silk Street, Wangfujing Dajie (deptak) i w bok za ozdobną bramą chińską spacer po uliczkach Snack street (mnóstwo straganów z różnościami). Poza miastem Badaling z Wielkim Murem (niżej piszę jak tam samemu dojechać). Letnia rezydencja Cesarzy Chińskich… oczywiście jest wiele więcej atrakcyjnych miejsc- szukaj w przewodnikach. Piszę o tych miejscach odwiedzanych masowo, przez np. Biura Podróży.

Zhangijiajie: miasto stało się szczególnie atrakcyjne turystycznie po sukcesie filmu „Avatar”.

Zwiedza się w okolicy:

Park Narodowy Zhangijiajie (Wulinguan) ok. 50 km od miasta (wstęp: 245, 163 senior). Potrzeba 2-ch dni. Najlepiej nocować w parku (p. relacja). Tu kręcono góry Pandory z filmu „Avatar”. Winda Baylong 72 i 43 CNY senior) podobnie kolejka Tanzi.

Wielki Kanion Zhangijiajie: wycieczka na największy w świecie szklany most (wstęp: 141, 86 CNY senior- p. relacja).

Góry Tian Men: można pojechać kolejką z centrum miasta  (260 CNY bilet powrotny-podobno najdłuższą kolejką linową na świecie-25 minut).

Fenghuang: przepiękne stare chińskie miasto, wieczorem wspaniale oświetlone. (wystarczy pół do jednego dnia). Można pojechać taksówką na wycieczkę całodniową do wiosek położonych dookoła Fenghuang.

Szanghaj: stare miasto i nowoczesne centrum z wieżowcami… Patrz w przewodnikach.

 

 

 

Powrót do relacji z podróży.