Ukraina, informacje praktyczne

Ukraina, informacje praktyczne  (na sierpień 2017).

 

Informacje ogólne:

Dawniej w składzie Związku Radzieckiego. Uzyskała niepodległość od ZSRR w 1991 roku. Jest krajem o powierzchni niespełna 2-krotnie większym od Polski (603.700  km2) i zamieszkuje go niespełna 42 miliony mieszkańców. Różnica czasowa: plus 1 godzina do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to w Jordanii jest 13.00.

Kiedy jechać? Pogoda podobna do polskiej

Wiza: Obywatele polscy nie potrzebują wizy przy  okresie pobytu do  3-ch miesięcy.

Wizy do krajów sąsiadujących- nie wiem, nie sprawdzałem.

Język urzędowy: ukraiński. Łatwo porozumieć się po rosyjsku i po… polsku.

Waluta: obowiązuje Hrywna (UAH). Można wymieniać złotówki … w związku z masowymi przyjazdami Ukraińców do pracy w naszym kraju (sami przywożą złotówki i wymieniają na swoją walutę). Kurs złotówki to 1 PLN= ok.6,25UAH, 1 €= ok. 27,7 UAH

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny jak w Polsce (telefony i wifi), Telefony GSM nasze działają. Prąd i wtyczki takie jak w Polsce.

Ceny: towary i usługi : generalnie niższe.

Jak dojechać? Najwygodniej autobusem  (jeździ codziennie wielu dużych autobusów-  ale to długa trasa, no i przejście graniczne…). Najwygodniej samolotem. Można własnym samochodem.

Bezpieczeństwo: obecnie, kraj bezpieczny dla turysty, z pominięciem odwodów donieckiego i Ługańskiego, gdzie trwa (obecnie zamrożony) konflikt zbrojny.

 

Transport i informacje turystyczne: na granicach i w miastach trudno znaleźć informacje turystyczne i jakiekolwiek materiały turystyczne. Ruch prawostronny. Pomiędzy miastami można przemieszczać się: minibusami (marszrutki), autobusami oraz koleją. Drogi, poza głównymi w stronę Kijowa i dużych miast, są w stanie… „beznadziejnym”. Lepiej  poruszać się komunikacją publiczną.

Niżej podaję szczegóły z mojej trasy:

Łódź- Żytomierz: autobus : ok. 17  g. jazdy, za ok  120 zł.,  wliczając 2-godzinny postój na granicy.

Żytomierz-transport miejski:  wiele autobusów, marszrutek, trolejbusy- te ostatnie za 3 UAH/przejazd. Płatne w pojeździe.

Żytomierz- Kijów: pociągiem (dłużej), najwygodniej marszrutka z dworca autobusowego, za 100 UAH, 1,5 g. Po  mieście Kijowie głównie metrem (za  8 UAH)- można w nim płacić także naszą kartą płatniczą (bez kolejki…).

Kijów-Połtawa: ok. 3 g jazdy pociągiem za niespełna 300 UAH. Po mieście marszrutkami za 5 UAH

Połtawa-Charków:  pociągiem 2g,15’, za ok.170 UAH. Po mieście w  Charkowie  najlepiej metrem za 8 UAH/przejazd.

Charków-  Biełgorod (Rosja):  przejechałem marszrutką sprzed dworca kolejowego w Charkowie  (400 UAH,3g, ok.85km)

 

Hotele:

Żytomierz: spałem w: Apartamenty w Centre Goroda, Kyivska Street 96, 2 этаж квартира 47, Żytomierz. Duże mieszkanie dla 3-ch osób za 500 UAH/noc w b. dobrej lokalizacji.

Kijów: spałem w dormie Hostel VShokoladi Povitroflotsiy Avenue 5, Solomensky district, Kijów, za 240 UAH. Tani i dobra lokalizacja.

Połtawa: spałem w  Sinay Hotel, Zinkivska Street 11/31, Połtawa, za 450 UAH.  Wart polecenia.

 

Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.  

 

Atrakcje turystyczne:

Żytomierz: taki sobie… Zwiedzałem spacerem i trolejbusami. Centrum miasta przy ulicy kijowskiej i   potem place w stronę rzeki. Dwa kościoły, kilka cerkwi… Przy rzeczce skała o  nazwie Głowa Czackiego.

Kijów: Stolica, jest wiele miejsc interesujących. Zwiedzałem pieszo i metrem. Dwa miejsca w centrum na liście… UNESCO.

Połtawa: zwiedzałem centrum miasta spacerem i marszrutkami. Pomiędzy Placem Okrągłym i Białą Altanką jest najciekawiej.

Charków: najciekawszy wydał mi się spacer w centrum w okolicach Placu Konstytucji…

 

Powrót do relacji z podróży