Burundi, informacje praktyczne
Burundi, informacje praktyczne (na kwiecień 2018).
Tekst: Paweł Krzyk
Informacje ogólne:
liczba ludności ponad 8 milionów na powierzchni około 8% naszego kraju (jedno większe województwo?). Dawna kolonia niemiecka, potem pod zarządem belgijskim- niepodległa od 1962 roku. Kraj pagórkowaty, bez dostępu do morza, leży w strefie równikowej nad jeziorem Tanganika. Dopiero od niedawna Burundi cieszy się prawie spokojem po okresie długotrwałych walk i wojen domowych, głównie na tle walk plemion Tutsi oraz Hutu. Różnica czasowa: plus 1 godzina do czasu naszego, to znaczy gdy u nas jest np.12.00, to w Burundi jest 13,00.
Kiedy jechać?
Najlepszy okres do podróżowania po Burundi to pora sucha: czerwiec do września. Ze względu nad wysokość nad poziomem morza klimat w Burundi jest umiarkowany- najgoręcej na jeziorem Tanganika.
Wiza:
Obywatele polscy potrzebują wizy. Nie ma możliwości otrzymania jej na przejściu granicznym. Polska podlega pod Ambasadę w Moskwie. Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Można otrzymać wizę w przedstawicielstwach afrykańskich tego kraju.
Wizy do krajów sąsiadujących- nie wiem, nie sprawdzałem.
Język urzędowy:
Rundi i francuski. Inne: suahili, i angielski. Po angielsku zawsze kogoś znalazłem.
Waluta:
obowiązuje frank Burundi (BIF). Preferują USD w banknotach nie starszych od 2006 r.
Internet, prąd, wtyczki:
Internet jest dostępny w hotelach. W mieście sporadycznie istnieją kawiarenki internetowe. Prąd taki jak u nas.
Ceny:
towary i usługi : generalnie dość wysokie. Dla wygody podaję ceny w USD. Hotele w cenach wysokich: dla potrzeb wizowych zarez. hotel w stolicy za 50 USD/noc
Woda butelkowana: 0,5 litra za ok. 0,4 USD. Jadąc autobusem nie brakuje obnośnych handlarzy: gotowane jajka, placki, banany i inne…- można kupić przez okno, lub w autobusie, gdy tylko obsługa zezwoli.
Jak dojechać?
Najwygodniej samolotem (bezpiecznie). Możliwe jest przekroczenie granic drogami lądowymi z krajów sąsiadujących.
Bezpieczeństwo:
Moim zdaniem, obecnie, kraj raczej bezpieczny dla bardzo rozważnego turysty.
Powtarzam za naszym MSZ:
NIE PODRÓŻUJ. Ostrzeżenie dotyczy terytorium całego kraju włączając stolicę, Bużumburę. Po przeprowadzonych w czerwcu i lipcu 2015 r. wyborach parlamentarnych i prezydenckich sytuacja polityczna w Burundi pozostaje napięta. W stolicy kraju – Bużumburze występują niepokoje na tle politycznym, w tym zamieszki. Podczas zamieszek policja może używać broni palnej, gazu i innych środków przymusu w celu rozproszenia tłumu.
Podobnie jak w pozostałych krajach Afryki Wschodniej, na terenie całego Burundi istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony Al-Shabaab ze względu na udział Burundi w misji pokojowej Unii Afrykańskiej w Somalii. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne. Podczas przebywania w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność.
W Bużumburze turyści mogą paść ofiarą licznych przestępstw pospolitych (kradzieże pieniędzy, szczególnie podczas pobierania gotówki w bankomatach, kradzieże kieszonkowe, włamania i kradzieże samochodów). Przestępcy działają pojedynczo lub w małych grupach. Zdarzają się też napady na biura i domy cudzoziemców.
Podróżowanie po kraju:
Burundi należy do krajów bardzo niebezpiecznych. Nadal panuje niestabilna sytuacja wewnętrzna. Podróż po Burundi podejmuje się zawsze na własne ryzyko. Szczególnie odradza się wyjazdy w regiony graniczące z Ruandą i Demokratyczną Republiką Konga. Podróżujący po Burundi samochodem mogą być zatrzymywani przez blokady policyjne lub grupy rebeliantów. Zaleca się podróżowanie w konwojach.
Co do zdrowia:
Wymagane jest zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko żółtej febrze. Na terenie Burundi występuje przez cały rok zagrożenie malarią. O tej chorobie piszą pod malaria.
W Burundi odnotowuje się epidemie cholery (również w Bużumburze). Odradza się kąpiele w Jeziorze Tanganika ze względów epidemiologicznych i bezpieczeństwa. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i ma ograniczony zasięg. Zastrzeżenia budzi stan higieny, profesjonalizm świadczonych usług oraz zaopatrzenie w leki i środki sanitarne. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zalecane jest również rozważenie wykupienia ubezpieczenia zapewniającego skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie.
Transport i informacje turystyczne:
informacji turystycznych nie spotkałem. Ruch prawostronny. Stan dróg poza stolicą jest bardzo zły. Lepszym pomysłem jest podróżowanie pojazdem z napędem na cztery koła. Pora deszczowa znacznie utrudnia przemieszczanie się po kraju, drogi mogą być blokowane osuwającym się gruntem. Za względów bezpieczeństwa należy mieć zamknięte okna oraz zamknięte drzwi w sposób uniemożliwiający otwarcie ich od zewnątrz. Dodatkowe trudności to brak oznakowania dróg. Zaleca się zabieranie w podróż nawet kilku zapasowych opon. W porze nocnej drogi wjazdowe i wyjazdowe ze stolicy mogą być kontrolowane i blokowane przez policję.
Hotele
Spałem tylko w Hotelu Kangaroo w Bużumbura, za 50 USD / noc w pokoju 2-osobowym.
Inny pomysł: Hotel de I’Amitie, Rue de I’Amitie za ok. 25 EUR (tel: 226 195, www.hoteldelamitie.bi).
Przewodniki: nie szukałem. Wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Atrakcje turystyczne: Nie rozpisuję się- patrz relacja z podróży.
Inne uwagi (za MSZ):
– W Bużumburze i kilku innych miejscowościach Burundi przebywają polscy misjonarze i siostry zakonne, chętnie udzielający pomocy polskim turystom. Sam niestety nie spotkałem rodaków.
– W Burundi nie ma polskiej placówki dyplomatycznej i w sprawach nagłych można kontaktować się z Ambasadą RP w Nairobi, bądź w wypadku braku takiej możliwości z dowolną placówką UE.
Powrót do relacji z podróży