Ceuta, informacje praktyczne.

Ceuta – informacje praktyczne (stan na czerwiec 2014)

Status formalny: autonomiczne terytorium Hiszpanii, „Ciudad Autonoma de Ceuta”. Mały kraj z około 83 tysiącami mieszkańców, na powierzchni tylko 19,3 km2 , położony na afrykańskim cyplu tworzącym Cieśninę Gibraltarską, naprzeciw Gibraltaru.

Język:  hiszpański

Pieniądze:  Euro

Wiza: nie ma- Unia Europejska (jak Hiszpania)

Transport: można się tutaj dostać w dwojaki sposób: przez morze: np. promem z hiszpańskiego miasta Algeciras lub z marokańskiego miasta Tanger, oraz drogą lądową z Maroka. Ja przypłynąłem z Algeciras promem Acciona (bilet zakupiony w kraju przez Internet:   www.aferry.pl    w cenie 193 zł/osobę w obie strony). Wypłynąłem o 8.00 (czas 1 g. 10 minut), z powrotem następnego dnia odpływa o 10.45. Jest wiele terminów i kilka firm. Można dla posiadających mniej czasu, zobaczyć to samo w ciągu jednego dnia: wypłynąć rano i wrócić przed wieczorem np. ok.20.00. Mnóstwo biur sprzedaży biletów w Algeciras oferuje przejazdy do Ceuty jak i Tangeru.

Hotele: Najlepiej nie nocować. Wystarczy na zwiedzenie tego mini terytorium  7-8 godzin. Ja nocowałem w Algeciras z którego wypłynąłem rano , nocowałem w Ceucie w Hostelu La Maria przy plaży (40Eur/pokój 2 osobowy z łazienką).  Przypadkiem nie wybieraj tańszego miejsca noclegowego Pension La Puntilla. Moim zdaniem to cichy dom publiczny z bezczelnym, nie znającym języka angielskiego właścicielem, w którym na terenie hotelu w ciągu dnia nawet nie porozmawiasz przez własny telefon (obowiązuje w ciągu dnia cisza nocna !!!).

Atrakcje turystyczne: najbardziej interesującym  miejscem jest ładne centrum miasta z licznymi ciekawymi budynkami w … hiszpańskim stylu, z historycznymi murami twierdzy. Pomimo lokalizacji miasta w Afryce w otoczeniu ziemi marokańskiej, nie znajdziesz tutaj typowych medin  itp. To miejsce jest bardzo hiszpańskie, jedynie na ulicach widać nieco strojów wyznawców islamu. Wolny czas można również spędzić na plaży.

Bezpieczeństwo, ostrzeżenia: zagrożenia prawie żadne-  takie jak w Unii Europejs