Egipt nieznany: Burullus Lake- Kafr el Sheikh, Abu Mena. Relacja z podróży

Egipt nieznany: Burullus Lake- Kafr el Sheikh, Abu Mena. Relacja z podróży (na wrzesień 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

              Zwykle do Egiptu nasi rodacy jadą na wycieczki objazdowe, ale przede wszystkim na wypoczynek do kurortów nad Morzem Czerwonym. Byłem tam kilkakrotnie, nawet zdobyłem tutaj swoje uprawnienia do nurkowania.

Obecnie w przerwie pomiędzy zwiedzaniem w sąsiednich krajach, postanowiłem zajrzeć do miejsc praktycznie nieznanych, gdzie turystów trafia niewielu.

Burullus Lake- Kafr el Sheikh

              Jezioro Burullus to słonawe jezioro wodne w delcie Nilu w Egipcie, którego nazwa pochodzi od miasta Burullus. Znajduje się w gubernatorstwie Kafr el-Sheikh na wschód od Rosetty, od północy graniczy z Morzem Śródziemnym, a od południa z terenami rolniczymi.

Nie jest to miejsce, które zasługiwałoby na nazwę atrakcji turystycznej. Jezioro jest oddzielone od morza pasem lądu o szerokości około 5,5 km … Na jeziorze znajduje się około 50 niewielkich wysp, północny brzeg jeziora tworzą głównie słone bagna…

 

 

Abu Mena

              Abu Mena znajduje się również w pobliżu delty Nilu. To ruiny starożytnego miasta w pobliżu  Aleksandrii (na Liście… UNESCO). Impulsem do rozwoju miasta byli pielgrzymi do grobu św. Menasa, który zmarł ok. 300 roku. Nad grobem świętego wzniesiono okazały kościół, na użytek pielgrzymów wybudowano ulice, sklepy, bazyliki, baptysteria i termy.

Miasto porzucono w XI wieku. W połowie XX wieku w Abu Mena został powstał klasztor koptyjski, będący dziś ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa w Egipcie. Dobre miejsce na krótki stop po drodze do Aleksandrii.

 

 

 

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Marsa Matruh…