Egipt nieznany: Marsa Matruh, Siwa, Wadi al. Hitan

Egipt nieznany: Marsa Matruh, Siwa, Wadi al. Hitan  (na pażdziernik 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Marsa Matruh

               Oglądam Egipt nadmorski, nie zabytkowy, oraz nie zadeptany przez tłumy turystów. Oczywiście mówię o tym śródziemnomorskim. Mam trzy dni czasu więcej, więc jadę samochodem osobowym, mikrobusami i autobusem od Kairu w stronę Marsa Matruh (ponad 500 km). Zaskoczył mnie poziom rozbudowy dróg, osiedli i sądzę, że przyszłych kurortów. Drogi wielopasmowe, sadzenie dużych palm…i jeden potężny kilkuset kilometrowy plac budowy. Kiedyś takie były początki np Hurgady…

 

 

 

 

 

              Marsa Matruh (Osłonięta Przystań) to około 70-tysięczne miasto w północno-zachodnim Egipcie, ośrodek administracyjny prowincji i port morski nad Morzem Śródziemnym.

Obecnie składa się z szachownicy niskich bloków, rozciągającej się od wybrzeża ku skalnemu grzbietowi, gdzie ustawione są instalacje wojskowe. W mieście znajduje się budynek gubernatorstwa (muhafazy), szpital wojskowy, kilka banków, dworce kolejowe i autobusowe, port, Muzeum Rommla…

Patrząc historycznie, miasto zostało założone przez Aleksandra Wielkiego, który udawał się do oazy Siwa. Marek Antoniusz i Kleopatra VII schronili się w nim po klęsce pod Akcjum…, a w czasie II wojny światowej w 1942 roku było zajęte przez wojska Rommla.

Z ciekawostek, żyli dawniej z handlu morskiego, połowu gąbek, a współcześnie znajdzie się nurkowanie wrakowe, kilka plaż… 24 sierpnia organizują w Marsa Matruh Festiwal Regionalny z występami zespołów folklorystycznych, oraz paradami konnymi i wielbłądzimi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oaza Siwa

              Siwa (Kraina Palm) to oaza, blisko granicy z Libią,  560 km na zachód od Kairu i 300 km na południe od portu w Matruh. Na zachód od depresji Kattara (18 m p.p.m.). Zajmuje obszar 80 km², rozciąga się od 10-30 km. Dojeżdża się przez morze piasku…

A mnie rozbawił hotel. Pokazałem  poniższe fotki swoim córkom, a te smerfetki zaczęły pytać: czy na pewno to 5 gwiazdek i czy mam „olla”?

Na pewno mam śniadanie i ściany z cegły mułowej…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Oaza Siwa leżąca na skraju Wielkiego Morza Piasku pozostała niezmieniona i zapomniana przez setki lat. Dopiero w latach 80- tych XX w. połączono ją z drogami: asfaltową z Matruh na wybrzeżu śródziemnomorskim i (pustynną) z oazą Bahrijja, dzięki czemu region zaczęli odwiedzać turyści. Nad placem Siwy (główna miejscowość) górują ruiny dawnego ufortyfikowanego miasta Szali (z 1203 roku).

Rosną tu palmy daktylowe, oliwki oraz cytrusy. Istnieje wiele źródeł wody, dwa słone jeziora. Jedno z nich jest kopalnią soli. Turystów przyciągają Źródła Kleopatry…

 

 

Wadi El Hitan

              W pustynnej dolinie Wadi al-Hitan, około 150 km na południowy zachód od Fajum, mieści się Park Narodowy z muzeum poświęconym skamieniałościom, przedstawiającym wczesne formy wielorybów, obecnie wymarłe, a znane jako „chodzące wieloryby”.

Dolina znajduje się na Pustyni Zachodniej. Góruje nad nią Karat Dżahannam (góra piekła). Krajobraz doliny obfituje w charakterystyczne formy skalne powstałe w wyniku erozji wiatrowej: wzgórza, bajeczne kominy oraz formy battich (arbuzy). Punktem charakterystycznym jest wzgórze Al-Achawat as-Salas (trzy siostry) z trzema szczytami.

W centrum muzeum szczycą się liczącym 37 milionów lat, 18-metrowym szkieletem wieloryba z nogami, który świadczy o pochodzeniu dzisiejszych wielorybów ze ssaków lądowych. Budynek muzeum jest do połowy zakopany pod ziemią, odsłaniając jedynie krzywizny kopuł i sklepienia.

Drugą częścią są szkielety pośród pustynnych górek (ponad kilometrowy spacer).

I na koniec, jak dojechać?

Najsprawniej mikrobusem z kairskiego Placu Ramsis do oazy Fajum, gdzie trzeba wynająć taksówkę (całość ok.4,5 godziny w jedną stronę).

 

 

 

 

 

 

Przejście do poprzedniej relacji: Burullus lake…