Gambia…, relacja z podróży (na luty 2024)

Gambia…, relacja z podróży (na luty 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Kartong

              Kartung lub Kartong, jest około 5-tysięczną nadmorską wioską w południowo-zachodniej Gambii na granicy z Senegalem. Znajduje się około 60 km od Bandżul. Ja przyjechałem tutaj po drodze z Senegalu w drodze do Bandżul (stolicy Gambii).

To południowy kraniec gambijskiej linii brzegowej, która kończy się ujściem do oceanu rzeki Allahein. W restauracyjkach można skosztować wspaniałych owoców morza, popływać pirogą pośród namorzyn, powędkować, a jadąc w kierunku Bandżul zajrzeć na przykład do egzotycznej farmy węży.

 

 

Wyspa Kunta Kinteh

W obecnej podróży pominąłem Bandżul- widziane wcześniej atrakcje egzotycznej stolicy kraju. To miejsce popularne pośród Polaków (oferują tutaj pobyt polskie biura podróży).

Po przeprawieniu się przez rzekę Gambię, pojechałem na rzeczną Wyspę Kunta Kinteh (dawniej James Island). Znajdują się tu ruiny XVII-wiecznego fortu (Fort James), które wraz z kilkoma innymi historycznymi budowlami w Gambii (głównie w pobliskiej miejscowości Albreda) zostały wpisane na Listę… UNESCO.

Pierwsi w XVI wieku dotarli do brzegów wyspy Portugalczycy, ale osiedlili się tu jednak dopiero w kolejnym stuleciu Niemcy bałtyccy i Łotysze z Księstwa Kurlandii (lenna Rzeczypospolitej). W ciągu kilku stuleci swojej historii fort należał do Holendrów, Brytyjczyków i Francuzów, przejściowo znajdował się także w rękach miejscowych piratów. W 2011 roku wyspa otrzymała swoją obecną nazwę na cześć Kunty Kintego – bohatera powieści „Korzenie” – sagi amerykańskiej rodziny pisarza o gambijskich korzeniach Alexa Haleya.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyspa Mac Carthy

MacCarthy Island, także: Lemain Island albo Janjanbureh Island, to niewielka wyspa w środkowej Gambii, położona około 270 km w górę biegu rzeki Gambia. Na wyspie położone jest miasto Janjanbureh, znane też pod europejską nazwą Georgetown.

Wyspę zamieszkali kupcy już w XV wieku, ale rozwój nastąpił dopiero w XIX wieku, kiedy Brytyjczycy założyli tu garnizon do ochrony kupców. Powstało miasto Georgetown, które szybko zostało zasiedlone przez wyzwolonych niewolników z całego kraju. Na wyspę przypływa się łodziami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fototo

Fatoto, małe miasteczko nad rzeką Gambia, punkt najdalszy na wschodzie Gambii. Znajduje się w Dzielnicy Kantora w dorzeczu Upper River. Fatoto jest głównym miastem targowym w regionie,  przyciągającym biznes z sąsiedniego Senegalu. Ważnym wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności jest sobotni targ (tzw. lumo), odbywający się w pobliskiej wsi Lamwe.

Mnie szczególnie spodobała się egzotyczna wieś Perai licząca około 1000 mieszkańców…

 

 

Kamienne kręgi Senegambii

Wyjeżdżając z Gambii do Senegalu postanowiłem zwiedzić afrykańskie Stonehenge.

Miejsce składa się z czterech dużych grup kamiennych kręgów, ponad 1000 zabytków w sąsiedztwie rzeki Gambii. Cztery grupy zabytków, obejmują 93 kamienne kręgi filarów laterit i związane z nimi kopce grobowe. Przedstawiają rozległy krajobraz, który powstał na przestrzeni ponad 1500 lat. Wiek powstania w czasie wykopalisk określono między III wiekiem p.n.e. a XVI w. n.e. Miejsca te znajdują się w sąsiadujących krajach: Wassu i Kerbatch w Gambii, oraz Wanar i Sine Ngayene w Senegalu (obecnie na Liście… UNESCO).

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Senegal…

Przejście do poprzedniej relacji: Gwinea Bissau…

Przejście na początek trasy: Niger, Agadez…