Gwinea Konakry, relacja z podróży (na I.2024)

Gwinea Konakry, relacja z podróży (na styczeń/ luty 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Mont Himba Nature Reserve

Pasmo Mount Nimba wznosi się gwałtownie nad otaczającymi je równinami na wysokość 1752 m n.p.m., co stanowi najwyższy punkt w Afryce Zachodniej.

Część pasma jest chroniona jako rezerwat transgraniczny między Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Liberią, wspierający wyjątkową różnorodność siedlisk leśnych i sawannowych, oraz różnorodność biologiczną. Jego położenie i izolacja od innych gór, spowodowały ewolucję wielu gatunków endemicznych lub prawie endemicznych…

Mnie udało się wjechać do niego od strony Wybrzeża Kości Słoniowej poprzez miasteczko Thuo i dalej w stronę granicy z Liberią w Yekepa.

 

 

Prefektura Yomou

              Po zwiedzeniu Rezerwatu Mont Nimba w Liberii, wjechałem z powrotem przez Ganta do Gwinei. W drodze na północ pojechałem przez prefekturę Yomou do Diecke. To południowy- wschód kraju.

 Czyli trafiłem w region … „ o którym Bozia… zapomniała”, oraz oczywiście władze Gwinei Konakry.

Myślę, że sytuację w tych zalesionych sawannach najlepiej pokazują zdjęcia. Mój kręgosłup był szczęśliwy po wyjeździe stamtąd.

 

 

Nzerekore

              W okolicach Diecke wertepy drogowe się skończyły, a ja szybko dotarłem do Nzerekore, ośrodka administracyjnego regionu i prefektury o tej samej nazwie. Jednocześnie prawie 300 tysięcznego, drugiego co do wielkości miasta Gwinei.

Żyją tutaj z rolnictwa: uprawa ryżu, palmy oliwnej, kawy, tytoniu, hodowli, oraz bogatych złóż rudy żelaza.

Około 10 lat temu w 2013 r. w Nzerekore doszło do 3-dniowych walk na tle etniczno-religijnym. W walkach między grupą etniczną Kpelle, którzy są chrześcijanami lub animistami, a etnicznymi Konianke, którzy są muzułmanami, zginęły około 54 osoby. Wśród zmarłych byli ludzie zabici maczetami i spaleni żywcem…

Pokazuję na fotkach między innymi miejski dworzec lokalnego transportu publicznego… Jestem jedyną „biała twarzą”.

 

 

Wyspy Los

Po zwiedzeniu południowego wschodu Gwinei, przeskoczyłem na jej drugi kraniec, do stolicy- nadmorskiego Konakry. Ten „przeskok” umieściłem w relacjach o Sierra Leone.

Poza zwiedzaną we wcześniejszej podróży stolicą, zainteresowały mnie Wyspy Los (franc. Îles de Los), – archipelag na Oceanie Atlantyckim, na wysokości Konakry. Główne wyspy to Tamara (Fotoba), Kassa i Roume.

Wyspy są najbardziej znane ze swoich plaż i zalesionych wnętrz i są popularne wśród turystów. Dopływa się do archipelagu Los z Konakry egzotycznymi łodziami- promami.

 

 

              Przejście do następnej relacji: Liberia…

              Przejście do poprzedniej relacji: Cote d’Ivoire…

              Przejście na początek trasy: Niger, Agadez…