Kongo Brazza, Impfondo, relacja z podróży.

Kongo Brazza, Impfondo,  relacja z podróży.

(na lipiec 2021)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Impfondo to graniczne miasto w północno-wschodniej Republice Konga, leżące nad rzeką Oubangui, z populacją około 41 tysięcy mieszkańców,.

Dotarłem na tutejsze lotnisko z Brazzaville.  Można tu również dopłynąć rzeczną barką z Brazzaville i Bangi. Miasteczko jest centrum administracyjnym dystryktu Impfondo i regionu Likouala.

 

 

Impfondo, dawniej nazywane Desbordesville, najczęściej jest przystankiem w drodze barką do Bangi. To pogranicze z Demokratyczną Republiką Konga, ostatni ślad czegoś, co można by nazwać cywilizacją, na gęsto porośniętym bagiennym obszarze z małymi wioskami.

 

 

Krążą plotki o bardzo skorumpowanej policji i oddziałach żołnierzy z Konga. Wpływ na postępującą korupcję ma oddalenie od cywilizacji, a także bliskość Demokratycznej Republiki Konga za rzeką. Żołnierze z DR Konga są znani z tego, że czasami przekraczają granice i nękają ludność.

 

 

Przez rzekę Oubangui kursuje prom pomiędzy państwami kongijskimi. Ja zrobiłem wycieczkę, ale nie wysiadłem-wróciłem z powrotem.

 

 

Na zachód od Impfondo w tropikalnej dżungli leży obszar Lac Tele. Obszar ten jest jednym z najsłabiej rozwiniętych regionów Afryki, z połaciami prawie nietkniętych równikowych lasów deszczowych i terenów podmokłych, rozciągających się na setki kilometrów w każdym kierunku. Ślad cywilizacji jest niewielki i pod pewnymi względami grozi całkowitym zniknięciem – z ledwo istniejącymi drogami gruntowymi łączącymi małe wioski i nadciągającą, bardziej śmiertelną od covida epidemią EBOLI.

 

 

Dzika przyroda i troska o zwierzęta mają pierwszeństwo przed codziennym życiem ludzi.

Usłyszałem, że podobno w okolicznych mokradłach wciąż można spotkać duże zwierzęta, w tym goryle nizinne, hipopotamy, słonie leśne , krokodyle i liczne małpy…. Ja nie ryzykowałem wyprawy w nieznane, zwłaszcza, gdy pokazano mi jak wygląda jeszcze jedna z nieuleczalnych chorób zakaźnych- yaws (frambezja).

 

 

 

Przejście do następnej relacji: Gabon

Przejście do poprzedniej relacji: Kananga

Przejście na początek trasy: Kinszasa