Liberia, informacje praktyczne.

Liberia, informacje praktyczne.

Wizy: o wizie do Liberii napisałem w Gwinei. Nie nastawiałbym się w Liberii do szukania wiz do innych krajów (choć mogę się mylić). Nie sprawdzałem tego. Powodem takiego zdania jest opinia o tym kraju, i bezpieczeństwie podróżowania w nim.  Jeszcze niedawno wyjazd turystyczny do Liberii, to pomysł tego samego gatunku, co podróż do krainy piratów: Somalii, lub do kraju z działaniami wojennymi (patrz niżej w zagrożeniach).

Jezyk:  urzędowy angielski, ale  używanych jest też  ponad 20 afrykańskich  plemiennych.

Walutą jest dolar liberyjski (LRD), ale powszechnie używany  równolegle jest  dolar amerykański. Kurs wymiany: 1 USD=80,25 LRD. Najkorzystniej wymienić dolary amerykańskie, ale też nie bardzo jest po co, chyba że na drobne zakupy w sklepikach. Bankomaty i karty płatnicze nie są używane. Spotkałem dowcipny komentarz, że w tym kraju znają je tylko z filmów. Można wymienić w banku, np. na lotnisku lub w prywatnych  „bankach wymiany” na ulicy.

Hotele w Monrowii są nie liczne, i jak na standardy afrykańskie drogie. Ja znalazłem najtańszy w centrum Rose Jam Motel, 78 Front Street, Monrovia. Cena 20 USD/noc, która po negocjacji zjechała do 50 USD/3 noce. Ale… woda z beczki, lepiej rozwiń własną moskitierę, prąd tylko z agregatu od ok.18-22-j. Instalacji wodociągowych w tym mieście nie ma jeszcze (po wojnach), a energia elektryczna  posiada instalacje w mieście, ale ten hotel jeszcze się nie podłączył. Karaluchy wielkości palca. W innym hotelu, w którym zamierzałem nocować Convent Matki Teresy, niestety nie miał wolnych miejsc. Ceny : 25, 40 i 50 USD/noc. Inne hotele z cenami od ponad 100 do ok., 250 USD.

Bezpieczeństwo podróży, zagrożenia. Przyjazdy turystyczne do Liberii są odradzane. Zaleca się przebywanie wyłącznie w stolicy. Tyle na ten temat nasze MSZ. Zawsze warto sprawdzić sytuację przed wyjazdem, np. na stronie  MSZ.  W tym kraju trzeba zachować elementarne zasady bezpieczeństwa, i po zmroku  nie poruszać się, a jeżeli jest to konieczne, należy  to robić z osobą opiekującą się Tobą (np. z hotelu). Występuje duże zagrożenie przestępczością w tym rabunki. Zagrożeniem innego rodzaju jest korupcja przez służby tzw. oficjalne: policję, żołnierzy. Powodem tego wszystkiego były dwie wojny domowe, w latach 80 i 90-ch XX wieku. Ostatnie bratobójcze walki miały miejsce w 2003 roku- to już ponad 10 lat temu. Główny sprawca tych wydarzeń, Charles Taylor jest przedmiotem zainteresowania Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Obecnie krajem rządzi już drugą kadencję, pierwsza kobieta-prezydent w Afryce Ellen Johnson- Sirleaf. Sytuacja poprawia się i tylko z tego powodu, zdecydowałem się włączyć ten kraj do mojej wyprawy, i zwiedzić wyłącznie stolicę, ponad milionową Monrowię. Jest to kraj 3-krotnie mniejszy od Polski, z niecałymi  4 milionami mieszkańców. Został utworzony przez USA (1821 r.), które podobnie jak Brytyjczycy w Sierra Leone, utworzyli w Liberii państwo dla swoich wyzwolonych niewolników. Jest niepodległym krajem od 1848 r..  Kłopoty tutejsze wynikają między innymi z tego, że przesiedlono niewolników na tereny zamieszkane przez liczne plemiona miejscowe, i nie zrównano praw pomiędzy nimi. Ci miejscowi byli tymi gorszymi… i stąd późniejsze kłopoty i walki.

Transport Zdrowie, czas wyjazdu, i inne… W Sierra Leone  występuje wysokie zagrożenie malarią  przez cały rok. Jest ten kraj, podobnie jak inne okoliczne, również terenem  występowania dla innych  groźnych chorób tropikalnych: żółta febra, cholera i wiele chorób przewodu pokarmowego (zabezpiecz się przed wyjazdem). Mogą sprawdzić  wpis w żółtej książeczce dot. żółtej febry.  Ja ten temat, podobnie jak bardzo wielu turystów, lekceważyłem sobie, ale  po zachorowaniu przez małżonkę na malarię, traktuję bardzo poważnie. Piszę o tej chorobie na tej stronie: Malaria. Możesz również poczytać u kolegi podróżnika: Malaria w Afryce. Opieka zdrowotna poza stolicą raczej nie istnieje, dlatego zwracaj uwagę na podstawowe zasady higieny. Klimat podrównikowy wybitnie wilgotny, z częstymi opadami, które mogą wystąpić słabiej także w porze suchej. Najlepszym czasem wyjazdu jest pierwsza połowa pory suchej, która jako taka przypada  od listopada do kwietnia. Przewodnik: znalazłem tylko Lonely Planet, np. Afryka Zachodnia… Jedzenie,  jak wszędzie w okolicznych krajach: bagietka z czymś i ew. jajko  na śniadanie, a później ryż, lub makaron z sosem… Dodają też potrawki z siekanych liści. Monrowia  posiada również plaże. Zawsze pytaj o zgodę na fotografowanie, zwłaszcza w miejscach kultu religijnego (animizm). Transport z lotniska to wyłącznie taxi w cenie 35 USD, za 62 km jazdy przez ponad godzinę.. Po negocjacji zapłaciłem 30 USD. Na lotnisko z Monrowii taksówki kosztują mniej – ok.25 USD. Można także pojechać dwoma busz taxi za łącznie około 5 USD (ale czas ok. 2 g). Po Monrowii kursują taksówki z dosiadką, mini busy, oraz duże autobusy.

Przejście do relacji z podróży do Liberii.