Niger północny: Agadez i okolice. Relacja z podróży

Niger północny: Agadez i okolice. Relacja z podróży (na styczeń 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

              Zwykle z początku roku gdzieś mnie ciągnie… Tym razem ruszyłem na niezwykle trudną logistycznie wyprawę do krajów Afryki Zachodniej.  Zamierzam zwiedzić kilka krajów poruszając się skrajem Sahary… Liczę na bardzo interesujące spotkania z tamtejszymi mieszkańcami. Pierwszy będzie centralny i północny Niger.

A na razie przez Wiedeń i Addis Abebę, doba podróży do Niamey. W Wiedniu rozbawiła mnie postać grubaska podróżnika… z klocków lego.

 

 

 

 

 

 

Agadez

              Rozpocząłem nigeryjską przygodę od Agadez, starego miasta handlowego Sahary. Obok słynnego meczetu znajduje się pałac sułtana, w którym w 1850 roku powitano pierwszego Europejczyka, odkrywcę Heinricha Bartha. Kręte stare miasto wpisano na Listę … UNESCO. Stara kamienica Bartha, zewnętrznie dyskretna, jest pięknie zdobiona w środku.Park Narodowy Îles Ehotilés znajduje sie w południowo-wschodniej części Wybrzeża Kości

 

 

              W Agadez na targu spotykają się koczownicy Tuaregowie i ludzie prowadzący osiadły tryb życia, głównie Hausa. Po południu odbywa się również niesamowity, ogromny i niezwkle egzotyczny targ bydła, wielbłądów, kóz, owiec i koniopodobnych.

 

 

              Alarsas jest tuareską wioską w odległości kilku kilometrów od Agadez. W pobliżu znajduje się szerokachne koryto okresowej rzeki i w jej okolicy umieszczono pola.

 Podglądając mieszkańców zmierzających do wioskowego meczetu na ceremonię zaślubin, mam okazję trochę o tej społeczności opowiedzieć. Mieszkają w domostwach z cegły mułowej (2 rodziny w jednym), oraz w porze ciepłej w chatach plecionych z gałęzi palmowych i trzcin.

Nie sposób w tym miejscu nie powiedzieć o dzietności tutejszych kobiet.

– Jak sądzicie Państwo, ile statystyczna nigeryjska niewiasta rodzi dzieci?

To niewiarygodne, w tym jednym z najbiedniejszych państw świata, aż 7,7. Tutaj nie wiedzą co to jest starzenie się społeczeństwa…

 

 

              Bazary, nigeryjskie bazary i życie przyuliczne..

 

 

              Przejście do następnej relacji: Zinder…