Niger południowy: Zinder, Maradi, Tibiri. Relacja z podróży

Niger południowy: Zinder, Maradi, Tibiri. Relacja z podróży (na styczeń 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Tanaut

              Mimo, że wszystko w mojej podróży było wcześniej uzgodnione, wydane specjalne zezwolenia, przekonałem się, że sytuacja polityczna w Nigrze jest zmienna. Otóż nie wpuszczono nas do centralnej części na pustynię. W ten sposób jadę z Agadez do Zinder na południu Nigru. Musieliśmy pojechać autobusem rejsowym, podczas gdy nasz samochód tylko z kierowcą jechał za autobusem. Istny teatr absurdu. Niżej fotki z postoju w Tanaut.

 

 

Zinder

              Nieco ponad ćwierć milionowy Zinder jest w  Nigrze miastem drugim co do wielkości. Od ponad 200 lat jest siedzibą Sułtana Damagramu w Zinder. Udało się nam zwiedzić Pałac Sułtański w towarzystwie grupki oficjeli pałacowych pod przewodnictwem Sekretarza… Abdula Kharim Bolama.

Niewolnictwo zakończyło się tutaj podobno w 1948 roku.

W rejonie saharyjskim dość często spotkać można siedziby Sułtanów (lub Emirów), gdyż w przeszłości tworzone tutaj były państwa- miasta.

 

 

              W Zinder na południu Nigru zetknąłem się z medresami dla dzieci (szkoły koraniczne). Oglądając malutką manufakturę do wyrobu ciasteczek, zauważyłem obok małego dzieciaka ściskającego pod pachą cienką deseczkę. Okazała się tabliczką do pisania… Potem popytałem i okazało się, że jedno, dwu izbowa szkoła religijna (medresa) przyjmuje bezpłatnie dzieci na początku pory suchej i dzieci wracają do wiosek przed początkiem pory deszczowej. Chłopcy od 4-5 lat uczeni są czytania, pisania, oraz pamięciowej nauki tutejszej biblii (koranu). Ale… to nie wszystko, każde dziecko chodzi z miseczką, do której wkłada wyżebrane jedzenie. Nikt w szkole ich nie karmi… Widziałem dzieciaka z małą reklamówką wiórków drewna, aby wieczorem mogli mieć z mini ogniska nieco światełka. Klasa szkoły jest także sypialnią bez jakiegokolwiek wyposażenia. Na ulicach było wiele grupek 3, 4 osobowych, które kombinowały w jaki sposób otrzymać od kogoś coś do jedzenia… Nie chcę tego opisywać dalej.

Trzeba też wiedzieć, że w tym kraju ok. 82% populacji jest analfabetami, oraz że statystyczna kobieta rodzi ponad siedmioro dzieci.

 

 

Maradi

              W ponad 200 tysięcznym Maradi na południu Nigru jest także Sułtanat… Wędrując z kolegą Valentinem z Nowego Yorku, spotkała nas na dziedzińcu pałacowym przyjemna niespodzianka, w postaci występu zespołu tancerzy animistycznego ludu Borry. Tradycyjne plemienne tańce i to specjalnie dla nas. Pewnie chcieli nam osłodzić przykrą niespodziankę zakazu wjazdu na pustynię… Jego wysokość Sułtan Katsina- Maradi także się pokazał. Spojrzeliśmy po drodze na meczet, wielki bazar i… dzień nam się skończył.

 

 

 

 

 

 

Tibiri

              W pobliżu Maradi, kilkanaście kilometrów na zachód znajduje się niewielkie miasteczko Tibiri, które jest stolicą Sułtanatu Gobir.

Czego jak czego, ale tych tytularnych godności w Nigrze jest ładnych parę… Dawniej byli władcami miast- państw, obecnie są bardziej godnościami tytularno- reprezentacyjnymi, choć pałace, strażnicy… istnieją realnie. Przyjął nas w sali audiencyjnej Jego Wysokość Sułtan Gobiru… i zaszczycił pogawędką. Był wyraźnie zainteresowany przedłużaniem czasu trwania ploteczek. Nie zgodził się jednak na zdjęcie z… prozaicznego powodu: nie uprzedziliśmy wcześniej o fotografowaniu i nie był reprezentacyjnie ubrany… No cóż, strzeliłem sobie fotkę samotnie.

 Pospacerowaliśmy po straganach obok i … tyle życia, w, oraz przy pałacowego.

 

 

              Przejście do następnej relacji: Niger południowo-zachodni…

              Przejście do poprzedniej relacji: Niger Północny…