Abuja, Jos, Bauczi, Gombe, Biu. Relacja z podróży
Nigeria: Abuja, Jos, Bauczi, Gombe, Biu.
Relacja z podróży (na październik 2023)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Abudża (Abuja) – miasto w Nigerii, od 1991 stolica tego państwa. Węzeł komunikacyjny, port lotniczy, uniwersytet.
W 1976 roku z powodu przeludnienia Lagos zdecydowano się przenieść stolicę państwa do innego miasta. Wybrano Abudżę, gdyż była położona w centrum kraju. Miasto, obecne około 1,5 milionowe, zostało wybudowane od podstaw w latach 80-ch XX wieku. Rozpoczynam od niego zwiedzanie tego najludniejszego państwa Afryki (220 milionowe, na terytorium niespełna 3 razy większym od naszego kraju).
Sterta pieniędzy na zdjęciu, stanowi równowartość 50 EURO. 1 EUR to tysiąc lokalnych naira.
Rozpocząłem podróż w towarzystwie uzbrojonej ochrony w kierunku wschodnim.
Pierwszym stopem był wodospad Matsirga, a potem Dżos (Jos). Milionowe miasto w północno-centralnej Nigerii, położone na płaskowyżu, które jeszcze w XX wieku, ze względu na chłodny klimat było popularne turystycznie.
Niestety od czasów wprowadzenia w północnej Nigerii surowego prawa koranicznego (szariatu), Dżos stał się areną zamieszek pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami.
Do Bauczi jadę drogą coraz bardziej dziurawą. Nie ma problemów na bardzo licznych punktach kontrolnych, gdyż wraz z kolegą Frankiem (podróżnik irlandzki) mamy w samochodzie swoich własnych policjantów z jednostki specjalnej. Ubrani w stroje jak na… akcję (długa broń, hełmy, strój bojowy), powodują, że jedziemy bez kolejki- tylko salutują.
Można by pytać o powody tej ochrony… . W hotelu zauważamy kolejną mini grupkę w zbrojnej kompanii- lokalni urzędnicy w podróży.
Bauczi po paru godzinach jazdy, to kolejny stop– ponad milionowe miasto nigeryjskie- stolica stanu. W centrum warto zajrzeć do dawnego pałacu Emira Bauczi.
Naprzeciw górują minarety starego meczetu. W pobliżu turysta znajdzie również ozdobny monument grobu Tafawa Balewa, pierwszego premiera niepodległej Nigerii. Nie wspomnę o licznych, niezwykle egzotycznych bazarach przydrożnych.
Gombe – miasto w północno-wschodniej części kraju, największe miasto stanu o tej samej nazwie, było stopem na nocleg. W mieście rozwinął się przemysł spożywczy oraz włókienniczy…
Do kolejnego punktu na trasie wyjeżdżamy wcześniej, na skutek opinii naszej ochrony (nie nocujemy w Biu!!!). Jest to już stan Borno, przed którym przestrzegają.
Chodzi o Boko Haram- zmilitaryzowaną muzułmańską organizację ekstremistyczną, powstałą w 2002 roku w tym nigeryjskim stanie, domagającą się wprowadzenia szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii, zakazania zachodniej oświaty, odrzucenia udziału w wyborach… Obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach, z przeważającą populacją wyznawców islamu.
Przejście do następnej relacji: Damaturu…