Nigeria, informacje praktyczne
Nigeria, informacje praktyczne (na kwiecień 2018).
Tekst: Paweł Krzyk
Informacje ogólne:
liczba ludności 186 milionów na powierzchni 3 razy większej od naszego kraju. Około jedną piątą populacji kontynentu afrykańskiego stanowią obywatele Nigerii. Dawna kolonia brytyjska- niepodległa od 1960 roku. Państwo leży w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską i sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem. Posiada wybrzeże typu lagunowego, które charakteryzuje się płaską i miejscami bagnistą niziną, w dużej części utworzoną przez deltę Nigru. Centralna część Nigerii to pagórkowate wzniesienia i płaskowyże (Joruba, Udi, Oban), wśród których najwyższą cześć stanowi wyżyna Dżos, z najwyższym wzniesieniem Nigerii – Shere Hill, który osiąga wysokość 1781 m n.p.m. Północ kraju to jałowe niziny.
Nigeria podzielona jest na trzy części przez rzeki Niger i Benue, które płyną odpowiednio z kierunku północno-zachodniego i wschodniego. Obie rzeki łączą się pod stolicą Abudżą i deltą Nigru wpadają do morza.
Podstawą gospodarki Nigerii jest rolnictwo i przemysł wydobywczy. Eksport ropy to główne źródło dochodu narodowego. Nigeria jest trzecim największym producentem filmów fabularnych na świecie, zaraz po Indiach i USA. Wytwórnie filmowe znajdują się w Lagos, – są nazywane Nollywoodem.
Różnica czasowa: brak- czas taki jak w kraju. Jedyna różnica, to brak przejścia na czas letni – w okresie od listopada do marca czas jest przesunięty godzinę wcześniej w stosunku do Polski. W tym okresie, gdy w Abudży jest 12.00, w Polsce jest już 13.00.
Kiedy jechać?
Klimat, w części południowej – gorący i wilgotny, przechodzi w części północnej początkowo w wilgotny, a następnie suchy. Pora deszczowa trwa od czerwca do września. Najlepiej jechać w okresie naszej zimy.
Wiza:
Uzyskanie wizy bezpośrednio na przejściu granicznym nie jest możliwe. Przy wjeździe należy zwrócić uwagę, aby miejscowa straż graniczna ostemplowała paszport. Wizę otrzymałem w Ambasadzie Nigerii w Warszawie, po wcześniejszym otrzymaniu zaproszenia przy pomocy przyjaciela z Łodzi. Wydają normalnie tylko wizy biznesowe.
Wymagane dokumenty: paszport, wniosek wizowy ze strony ambasady, dwa jednakowe zdjęcia paszportowe, zaproszenie z Nigerii, xero paszportu osoby zapraszającej (obywatela Nigerii), rezerwacja lotnicza, xero książeczki szczepień (strona z żółtą febrą), xero paszportu (strona ze zdjęciem), xero dowodu osobistego (tylko strona ze zdjęciem ) zrobione w prawym dolnym rogu (ważne). Trzeba pamiętać, że konsul zastrzega sobie prawo do wezwania osoby aplikującej do osobistego stawiennictwa w Ambasadzie.
Inne możliwości załatwienia wizy:
Niger: Wg opinii Janusza Tichoniuka: prościej załatwia się wizy w Afryce, ale tylko w niektórych z nigeryjskich ambasad. Na przykład w Niamey (Niger), do uzyskania wizy potrzebne jest tylko 65 000 CFA (ok.100 EUR) i dwa zdjęcia. Ambasada w Niamey znajduje się przy Goudel Road i czynna jest od wtorku do czwartku od 10 rano (ja tego nie sprawdzałem w Niamey).
Etiopia adres ambasady: Embassy of Nigeria, p. o. box 1019, telefon: + (2511) 1550644. Emails: nigeria.addis-ababa@foreignaffairs.gov.ng oraz addis_nigeria@yahoo.com.
Listę pozostałych przedstawicielstw dyplomatycznych Nigerii w Afryce i reszcie świata można znaleźć na stronie Ministry of Foreign Affairs of Nigeria.
Wizy do krajów sąsiadujących- nie wiem, nie sprawdzałem.
Język urzędowy: angielski.
Waluta:
obowiązuje naira (NGN). Wymiana jest możliwa na przejściu granicznym, lotnisku. Wymieniałem na lotnisku po kursie 1 EUR= 438 NGN, USD posiadał kurs około 20 % niższy.
Internet i telefony, prąd, wtyczki:
Internet jest dostępny w lepszych hotelach. Telefon- mój Plus działał. Prąd taki jak w Polsce. Wtyczki typu brytyjskiego (trzy prostokątne bolce).
Ceny:
Hotele występują w cenach średnich i bardzo wysokich. Dostępne są także tańsze, ale zlokalizowane poza centrum. Ceny pozostałe podobne do polskich.
Jak dojechać?
Najwygodniej samolotem. Ja przyleciałem z Lome. Można przekroczyć granice drogami lądowymi.
Bezpieczeństwo:
Obecnie kraj bardzo niebezpieczny.
Powtarzam za naszym MSZ: „Z uwagi na sytuację bezpieczeństwa w kraju oraz dotychczasowe doświadczenia można spodziewać się ataków terrorystycznych. W trzech stanach północno-wschodniej Nigerii (Adamawa, Borno, Yobe) obowiązuje stan wyjątkowy. Na tym obszarze może dochodzić do regularnych walk sił zbrojnych Nigerii z dobrze uzbrojonymi rebeliantami.
Na terenie całej północnej i środkowej Nigerii utrzymuje się stałe wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi i uprowadzeniami obcokrajowców. Na obszarze tym może również dochodzić do groźnych zamieszek i starć na tle religijnym, etnicznym oraz ekonomicznym (dostęp do ziemi). W niektórych stanach na południu kraju występuje bardzo wysokie zagrożenie napadami na tle rabunkowym i porwaniami.
Na wodach terytorialnych Nigerii, w Zatoce Gwinejskiej, występuje bardzo wysokie zagrożenie piractwem morskim.
W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróże w następujące rejony Nigerii: stan Abia, stan Adamawa, stan Akwa Ibom, stan Bauchi, stan Bayelsa, stan Borno, stan Delta, stan Gombe, stan Jigawa, stan Kaduna, stan Kano, stan Katsina, stan Kogi (okolice miasta Okene), stan Pleateau, stan Rivers, stan Yobe, wody terytorialne Nigerii (Zatoka Gwinejska). Na pozostałych obszarach Nigerii zagrożenie napadami rabunkowymi, porwaniami, zamachami terrorystycznymi oraz groźnymi zamieszkami w mniejszym stopniu występuje również.
Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku. Występuje wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w dużych miastach. Odnotowuje się przypadki napadów rabunkowych w taksówkach.”
Do tego dochodzi sekta Boko Haram, zmilitaryzowana muzułmańska organizacja ekstremistyczna powstała w Nigerii (sunnici), domagająca się wprowadzenia szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach z przeważającą populacją wyznawców islamu) i zakazania zachodniej oświaty; odrzuca także udział w wyborach…
Dużo tego- dla mnie zbyt wiele aby swobodnie podróżować, więc ograniczyłem pobyt wyłącznie do zwiedzenia stolicy Abudży.
Co do zdrowia:
Sprawdzane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. W Nigerii występuje znaczne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, AIDS i wieloma chorobami tropikalnymi, jednak stopień ryzyka może być bardzo różny, zależnie od miejsca pobytu i warunków higienicznych. O problemach malarycznych piszę pod Malaria. Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach.
Transport i informacje turystyczne:
Ruch prawostronny. Na lotnisku nie było informacji turystycznej i żadnych materiałów promocyjnych, mapek itp. Nie znalazłem inf. turystycznej w mieście, ale prawdę mówiąc nie szukałem,- to jest bardzo rozlegle miasto.
W kraju istnieje stosunkowo dobra sieć połączeń autobusowych i lotniczych. Niżej podaję moje przejazdy:
Abuja:
– lotnisko- hotel w centrum miasta: około 48 km, 45 minut jazdy w nocy, za 5.400 NGN (12,4 EUR). W nocy pozostaje do wyboru tylko taxi. W ciągu dnia kursuje również autobusik lotniskowy oraz kolej- nie znam szczegółów.
– Abuja- lotnisko: taxi za 4000 NGN (ok.9,2 EUR).
– Przejazdy po mieście: taxi po negocjacjach, zwykle za 500 NGN- 1,15 EUR (wywoławcza 1000 NGN). Ceny w mieście kształtują się pomiędzy 500 do 1000 NGN.
Widziałem odjeżdżające poza miasto mikrobusy o bardzo dobrym standardzie, bez przeładowywania- tylko na miejscach siedzących w fotelach. Ruszają po zapełnieniu się.
Hotele,
Spałem w Canopy Hotel, 24 Moses A, Majekodunmi Crescent, Utako district, Abuja, po 19,4 EUR za noc w pokoju 2 osobowym.
Przewodniki: nie szukałem. Wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Atrakcje turystyczne: Nie rozpisuję się- patrz relacja z podróży.
Inne informacje:
– Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych.
– Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro).
– Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom. W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży.
– W 12 stanach północnej Nigerii obowiązuje prawo islamskie. Zakazuje ono m.in. spożywania alkoholu i posiadania publikacji o charakterze antyreligijnym, natomiast nakazuje odpowiednie zachowanie w miejscach publicznych i noszenie odpowiedniego ubioru.
Powrót do relacji z podróży