Onitsha, Asaba, Aboekuta, Lagos. Relacja z podróży

Nigeria: Onitsha, Asaba, Aboekuta, Lagos.

Relacja z podróży  (na październik 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

Onitsha – półtora milionowe miasto nigeryjskie znajduje się w stanie Anambra, oraz jest portem rzecznym nad Nigrem. Przeskoczyłem tutaj samolotem z Abudży.

Jego historię otworzyli osadnicy z Beninu. Niedługo potem stało się stolicą królestwa Ibo. Nastepnie przybyli misjonarze i skończyło się na brytyjskiej kolonii.

Obecnie to środek handlu, przemysłu tekstylnego, spożywczego i drzewno-papierniczego. W mieście znajduje się duże targowisko, bazylika katolicka i wiele innych kościołów… Przez deltę Nigru podróżuje się po korkującym się moście. 

Mnie zainteresowała znajdująca się w pobliżu jaskinia Ogbunike.

 

 

 

 

 

Asaba (w igbo: Ahaba) to miasto położone na zachodnim brzegu Nigru, stolica stanu Delta. To w centrum kraju. Liczy pond 200 tysięcy mieszkańców.

Miasto zostało założone przez księcia Nnebisi. Było siedzibą Królewskiej Kompanii Nigru.

Obecnie przez deltę prowadzi most ze swoją egzotyką handlujących z towarami na głowie.

Z ciekawostek: znalazłem się koło Matrixa (stacja benzynowa), oraz spotkałem białą damę w korytarzu przy własnym pokoju hotelowym…

 

 

Abeokuta – około milionowe miasto w południowo-zachodniej Nigerii. Jest stolicą stanu Ogun i leży nad rzeką o tej samej nazwie. Dotarłem samochodem z Lagos.

W regionie uprawiają ryż, orzeszki kola, palmy oleiste, kakaowce i bawełnę…

 

 

 

 

 

 

              Lagos-miasto na południowym zachodzie kraju, znajduje się nad Zatoką Gwinejską. Jest to największe miasto nigeryjskie. Rok temu Lagos oficjalnie zamieszkiwało 16 mln mieszkańców, choć moi gospodarze twierdzą, że obecnie są to 22 miliony. Jedna z najszybciej rozwijających się metropolii na świecie. W Lagos mieści się Makoko, największy slums na świecie.

Jego historię rozpoczęli pod koniec XV wieku Portugalczycy, a w wiekach XVII-XIX miasto było jednym z ważniejszych punktów wywozu niewolników. Później stało się kolonią brytyjską i w latach 1960–1991 stolicą Nigerii. Lagos było moim ostatnim punktem na trasie zwiedzania wszystkich regionów kraju…

 

 

             

Przejście do poprzedniej relacji: Damaturu…