Senegal… relacja z podróży (na luty 2024)

Senegal… relacja z podróży (na luty 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Wyspa Carabane

              Wyspa Carabane, zwana także Karabane, położona jest u ujścia rzeki Casamance, w skrajnym południowo-zachodnim zakątku Senegalu. Pojechałem tam po wyjeździe z Gwinei Bissau. Oczywiście trzeba skorzystać z przeprawy łodzią.

Kiedyś na tej wyspie pomiędzy rzeką i oceanem mieściła się pierwsza placówka handlowa francuskiej kolonii. Odwiedzając wyspę Carabane, nie można ominąć starego kościoła z 1885 roku, pozostałości domów handlowych, szkoły więziennej czy cmentarza.

Wyspa, ze względu na swoje dziedzictwo historyczne i kulturowe, wpisano na Listę Wstępną Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

Wyspa Mar Lodj

              Położona w delcie Saloum, wyspa Mar Lodj, jest wyjątkowa zarówno pod względem ludzkim, jak i przyrodniczym. Na mojej senegalskiej trasie w kierunku północnym znajduje się za Gambią, po drodze do Dakaru.

Nazywają Mar Lodj  miejscem na skrzyżowaniu religii. Zaświadcza o tym lokalny dialog „islamsko-chrześcijańsko-animistyczny”, w środku naturalnego sąsiedztwa sawanny i namorzynów.

Mają tu wiekowe trzy różne drzewa, które od dawna splatają swoje pnie. Symbolizują zrozumienie pomiędzy w/w trzema religiami praktykowanymi na wyspie. W cieniu tych drzew regularnie składa się ofiary, ale ludzie przychodzą prosić o błogosławieństwa, umieszczając banknot lub monetę w tykwie. Znajdą się tu również tysiącletnie baobaby z mnóstwem ptaków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saint Louis

Saint-Louis znajduje się w północnym Senegalu, w pobliżu granicy z Mauretanią. Dwie wyspy barierowe i półwysep wcinający się w rzekę Senegal zamieszkuje około 200 000 ludzi.

Miasto było niegdyś stolicą francuskiej Afryki Zachodniej, a jego XIX-wieczna architektura nawiązuje do dawnej rangi. Dwupiętrowe wille z łuszczącymi się pastelowymi ścianami cieniują wąskie uliczki. Wiele budynków ma balkony z balustradami z kutego żelaza i okiennicami sięgającymi do sufitu. W 2000 roku ONZ wpisała część miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co pomogło pobudzić rozwój branży turystycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyspa i półwysep Sain Louis

              Po przejściu, czy przejechaniu, słynnym żelaznym mostem Faidherbe (z 1897 roku) turysta znajdzie się na wyspie Saint Louis. Aby jednak znaleźć się nad brzegiem oceanu atlantyckiego należy przejść się drugą, nieco krótszą częścią mostu. Tutaj będzie wspaniały widok na „parking” kolorowych długich łodzi, osobowych i rybackich.

              Spacerując pośród dawnej wspaniałości miasta, na pewno turysta sfotografuje kilka monumentalnych budynków, pałac gubernatora, katedrę, meczet i wiele rozpadających się XIX wiecznych francuskich willi kolonialnych.

Patrząc historycznie, miasto wyrosło na handlu niewolnikami. Potem handel niewolnikami został zastąpiony przez handel gumą i orzechami ziemnymi. Zaś po 1957 roku, kiedy Senegal stał się niezależny, wyspa Saint Louis straciła uprzywilejowaną pozycję kapitałową na rzecz Dakaru. Utraciła majętną francuską populację, odeszło wojsko i w ten sposób zmniejszyła się kapitałowa zdolność do utrzymania historycznych budynków, które obecnie niszczeją.

 

 

Park Narodowy Oiseaux du Djoudj

              Park Narodowy Oiseaux du Djoudj jest usytuowany w zakolu rzeki Senegal. To północno-zachodnia część kraju, niedaleko granicy z Mauretanią. Znajduje się na liście… UNESCO.

Obejmujący około 16 000 ha park z utrzymującymi się przez cały rok zbiornikami wodnymi, powoduje, że zatrzymują się tu liczne stada ptaków migrujących z Europy przez Saharę.

Teren parku jest podmokły, z licznymi bagnami i stawami, obejmuje również odcinek rzeki Senegal oraz przyległe tereny sawannowe. Do najliczniej występujących miejscowych ptaków zaliczają się kormorany, pelikany, flamingi. Żyją tu także większe zwierzęta, takie jak guźce, hieny i gazele. Atrakcje parku zwiedza się w czasie wycieczki łodzią. Zachwyciła mnie duża kolonia pelikanów.

 

 

No i mapka trasy No i mapka trasy w końcowej części (od Bissau)

 

 

 

 

 

Przejście do poprzedniej relacji: Gambia…

Przejście na początek trasy: Niger, Agadez…