Sierra Leone, informacje praktyczne.

Sierra Leone, informacje praktyczne.

Wizy: o wizie do Sierra Leone napisałem w Gambii. Można w stolicy Freetown  zdobyć wizy w Ambasadach/konsulatach: Ghany, Gwinei, Liberii, Mali, Nigerii, Senegalu. Adresy znajdziesz w przewodniku LP. Nie sprawdzałem cen, itd.

Jezyk:  angielski, kilkanaście afrykańskich  plemiennych, oraz język krio, który jest wszędzie rozumiany. Krio to  język powstały z mieszanki angielskiego i języków miejscowych. Miałem czasami problem z dogadaniem się po angielsku, gdyż człowiek miejscowy sądził, że… mówi po angielsku. Ja z tego rozumiałem… kilka słów.

 Walutą jest leone (SLL)).Kurs wymiany  w bankach posiada duże widełki (pomiędzy kupnem i sprzedażą), i jest mało korzystny. U prywatnych osób z kalkulatorami w ręku: 1 EUR= 5500-5800 SLL. 1 USD =4300-4400 SLL. Można wymienić również inne waluty, także krajów ościennych. Wymieniaczy w centrum Freetown jest… mnóstwo, choć to nielegalne. Najkorzystniej wymieniać EURO i USD.  W jednym z banków w pobliży Drzewa Bawełnianego, widziałem bankomat (w sobotę i niedzielę nie czynny). Najkorzystniejszy kurs wymiany był… za granicą w Konakry na Bambetu (miejsce odjazdu busz taxi do Sierra Leone: 1 EUR=5900-6000 SLL). Na granicy od strony Gwinei  kurs był  najmniej korzystny, a po stronie Sierra Leone wymiany nie ma. Dobrze jest mieć nieco Leone przed przyjazdem, gdyż jest wtedy czym zapłacić za taxi do centrum (ja zapłaciłem 20.000 SLL). W miejscu gdzie kończą bieg busz taxi, wymienia także jeden ze sklepików (zapytaj).

Hotele w Freetown (wolne miasto) są nie liczne. Najtańszym jest schronisko młodzieżowe YMCA. Jedynka z:  wentylatorem, śniadaniem, wi-fi  koło recepcji, oraz toaletą i prysznicem poza pokojem, kosztuje 80.000 SLL, a dwójka 130.000 SLL. Znalazłem dwa inne hoteliki w centrum miasta, w wyższych cenach. Standard afrykański, ale czysto. Problem z wodą w ciągu dnia. Myjesz się wtedy kiedy jest woda- zwykle była z wiadra. Wracając zlany potem, marzyłem o prysznicu.

Transport. Do hotelu i po mieście wygodnym transportem są taxi z dosiadką i minibusy , w których obowiązują ceny 1000 SLL, Prywatnie tylko dla Ciebie, to samo będzie kosztować ok.20.000 SLL. Na/ z lotniska transport jest skomplikowany i długotrwały. Odległość ok. 26 km: taxi do stacji promów w Kissy (15.000 SLL), prom przez szeroką zatokę morską (3000-8000 SLL), oraz kolejne taxi  z Tagrin do celu(15.000 SLL). Potrzebujesz ok. 3 godzin. Problemem są promy, gdyż kursuje tylko kilka w ciągu dnia (chyba 5). Wiem na pewno, że w stronę lotniska są o 8.00 i 11.00. Drogi główne w Sierra Leone są w niezłym stanie. Moja jazda od granicy z Gwineą do Freetown, odbywała się z prędkością przekraczającą 100 km/h.

Zdrowie, czas wyjazdu, zagrożenia, i inne… W Sierra Leone  występuje wysokie zagrożenie malarią  przez cały rok. Jest ten kraj, podobnie jak inne okoliczne, również terenem  występowania dla całego szeregu  groźnych chorób tropikalnych: żółta febra, cholera i wiele chorób przewodu pokarmowego (zabezpiecz się przed wyjazdem). Sprawdzają wpis w żółtej książeczce dot. żółtej febry.  Ja ten temat, podobnie jak bardzo wielu turystów, lekceważyłem sobie, ale  po zachorowaniu przez małżonkę na malarię, traktuję bardzo poważnie. Piszę o tej chorobie na tej stronie: Malaria. Możesz również poczytać u kolegi podróżnika: Malaria w Afryce. Klimat podrównikowy wybitnie wilgotny. Najlepszym czasem wyjazdu jest pierwsza połowa pory suchej, która jako taka przypada  od listopada do kwietnia.  Zagrożenia są podobne jak w całej Afryce. To państwo ma obecnie sytuację stabilną, choć dobrze wiedzieć o wieloletniej  wojnie domowej zakończonej w 2002 r. Zawsze warto sprawdzić sytuację przed wyjazdem, np. na stronie naszego MSZ.  W tym kraju po zmroku lepiej  nie poruszać się, bez towarzystwa zaprzyjaźnionej miejscowej osoby. Przewodnik znalazłem tylko Lonely Planet, np. Afryka Zachodnia… Jedzenie,  jak wszędzie w okolicznych krajach: bagietka z czymś i ew. jajko  na śniadanie, a później ryż, lub makaron z sosem…  Jedynym wyjątkiem, który spotkałem w centrum miasta (niedaleko Cotton Tree)  była restauracja  chińska, serwująca tradycyjne chińskie specjały w tym owoce morza. Freetown posiada również plaże. Zawsze pytaj o zgodę na fotografowanie, zwłaszcza w miejscach kultu religijnego.

Relacja z podróży wraz ze zdjęciami jest TUTAJ