Sierra Leone, relacja z podróży (na luty 2024)

Sierra Leone, relacja z podróży (na luty 2024)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Tasso Island

Powtórną przygodę z Sierra Leone rozpocząłem od wyskoku promem (łodzią) przez Tagrin na Wyspę Tasso. To tylko 8 mil ze stolicy Freetown, a miejsce jest popularnym terenem wypoczynkowym. Wyspa leży w sercu jednego z najcenniejszych terenów podmokłych Afryki, u ujścia rzeki Sierra Leone.

 

 

Banana Islands

Wyspy Bananowe to grupa wysp leżących u wybrzeży zatoki Yawri, na południowy zachód od półwyspu Freetown w zachodniej części Sierra Leone. Wyspy Bananowe tworzą trzy wyspy: Dublin i Ricketts- połączone kamienną groblą, a trzecia, Mes-Meheux, jest mała i niezamieszkana. Wyspy, ze swoim wspaniałym pięknem i historią, znajdują się na szczycie listy atrakcji Sierra Leone. Bujny las sięga brzegu oceanu. Z wędrówki po tropikalnym lesie można przejść do nurkowania, wędkarstwa itp..

Miejsca historyczne na wyspie Banana są powiązane z czasami kolonialnymi i handlem niewolnikami i mogą dać wgląd w przeszłość Sierra Leone. Wyspa Bananowa była jednym z głównych ośrodków handlu niewolnikami… Dostać się najwygodniej promem lub łodzią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sherbro Island

Sherbro Island albo Bonthe Island znajduje się u południowo-zachodnich wybrzeży Sierra Leone. Od stałego lądu odziela ją rzeka Sherbro i cieśnina Sherbro. Główną miejscowością na wyspie jest Bonthe.

 Postanowiłem ja odwiedzić, gdyż jest miejscem wylęgu morskich żółwi zielonych i żółwi skórzastych. Znajduje się tu też ponad 100 kilometrów tropikalnych plaż, co sprawia, że państwo promuje region jako atrakcję turystyczną.

W przeszłości Brytyjczykom wykorzystywali ją jako miejsce przerzutu niewolników. Obecnie ok. 10 tysięcy mieszkańców żyje z uprawy ryżu i rybołówstwo. Ja dotarłem lądem do Yagoi, a potem łodzią przez cieśninę…

 

 

Przejście do następnej relacji: Gwinea Bissau…

Przejście do poprzedniej relacji: Benin…

Przejście na początek trasy: Niger, Agadez…