Tunezja: Dżerba, Tatawin, Kerkanna, relacja z podróży
Tunezja: Dżerba, Tatawin, Kerkanna, relacja z podróży (na wrzesień 2023)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Wyspa Dżerba
Obecną saharyjską przygodę rozpocząłem w cudnym, 300 – letnim karawanseraju Arisha, współcześnie hotelu na starym mieście, gdzie klucz do pokoju waży z … pół kilograma. Dotarłem o zmroku, ponad 30 stopni i skończyło się zimnym piwkiem na patio.
Djerba to wyspa o powierzchni 514 km2. Z racji niewielkiego terytorium można ją objechać samochodem w kilka godzin. Położona jest w zatoce Mała Syrta nad Morzem Śródziemnym. Ta malownicza wyspa przyciąga turystów z całego świata, i co ciekawe, cieszy się wielkim uznaniem w środowisku filmowym. Wszystko za sprawą pięknego krajobrazu, na który składają się szerokie, piaszczyste plaże, gaje palmowe czy (oczywiście) pustynie. Piękne plaże to zdecydowany atut wyspy. Jedną z najbardziej znanych jest Sidi Mahres, która mierzy aż 9 kilometrów długości.
Żeby nieco bliżej poznać kulturę muzułmańską, można udać się do jednego z meczetów, których na wyspie jest ponad 200. Budowle te reprezentują różne epoki i style architektoniczne. Na Djerbie znajdują się również zabytki, takie jak Borj Ghazi Mustapha- fort z XIII wieku, czy synagoga Al-Ghariba. Dużą atrakcją będą odwiedziny arabskich targów, których na wyspie jest mnóstwo. Można na nich zakupić oryginalne pamiątki, na przykład wyroby z ceramiki, z której słynie wyspa.
Ksar Gilan
Djerba to także doskonały punkt wypadowy na pobliską Saharę. Ja wybrałem się do Ksar Gilan oraz Tatawin.
Z wyspy na kontynent wiedzie droga po 7 kilometrowym nasypie z… czasów rzymskich. Madanin, ok. 70 tysięczne miasto po drodze, nie zachęcało do foto stopa. Do oazy Ksar Ghilan dojeżdża się po prawie 2-ch godzinach (124 km). Sama oaza wita piaskami i turystycznym bajerem: quady, restauracyjki, naturalny basen…
Tatawin
Najciekawszymi perełkami, dla których przyjeżdża sie do rejonu Tatawin są pozostałości dawnych osad pustynnych. Samo miasto Tatawin (fr. Tataouine), będące ośrodkiem administracyjnym gubernatorstwa o tej samej nazwie, jest… takie sobie. Słynne jest z okolicznych ksarów, a zwłaszcza Ksar Aulad Sultan, Szanini i Duwajrat, gdzie w opuszczonych osiedlach znajdują się malownicze spichlerze z XV i XVI wieku. Z uwagi na źródła wody pitnej, miejsce to miało znaczenie strategiczne, zwłaszcza w okresie kolonizacji francuskiej- były pustynnymi fortami.
Sławę okolicom Tatawin przyniosły filmy Gwiezdne Wojny George’a Lucasa, gdzie samo miasto użyczyło swojej nazwy pustynnej planecie Tatooine, a okoliczne ksary Aulad Sultan i Haddada posłużyły jako plenery do kolejnego filmu… Dotarłem do Ksar Hedada. W okolicy górskie widoczki, oraz współczesne wioski.
W drodze powrotnej trafi się nawet słone jezioro ze sklepikiem.
Wyspy Kerkanna
Dżuzur Karkana (fr. Kerkenna), to grupa płaskich dziewięciu wysp, położona w zatoce Mała Syrta, około 25 kilometrów na wschód od Safakisu. Niegdyś było to miejsce zesłań.
Można się tutaj dostać samochodem, pociągiem i promem. Ja dojechałem samochodem w tym prom. Głównymi wyspami są Chergui oraz Gharbi, a ośrodkiem administracyjnym miasteczko Ramla (Remla). Ziemia jest sucha i niewiele rolnictwa, chociaż wyspiarze posiadają kurczaki i kozy na własny użytek. Rybołówstwo, zwłaszcza ośmiornic, jest kluczowym przemysłem Kerkennah…
Turystyka w Kerkennah jest ograniczona, brakuje piaszczystych plaż. Wielu Tunezyjczyków z kontynentu spędza wakacje w Kerkennah, a zamożniejsi często budują na wyspie drugie domy.
Podpowiadam zwolennikom kitesurfingu, że jest to niezłe miejsce dla nich (płytko i mocno wieje).
Przejście do następnej relacji: Kairouan…