Tunezja: Kairuan, Thugga, Aszkal, Kerkuane, Tunis, relacja z podróży

Tunezja: Kairuan, Thugga, Aszkal, Kerkuane, Tunis, relacja z podróży (na wrzesień 2023)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Kairuan

186 tysięczne miasto Kairuan (fr. Kairouan) znajduje się ok. 160 km na południe od Tunisu, i jest jednym z lokalnych świętych miejsc islamu. Został założony w 671 roku przez arabskiego wodza Ukby ibn Nafiego. Początkowo był posterunkiem strzegącym szlaków karawan przed napadami Berberów.

Największą atrakcją Kairuanu jest Wielki Meczet, zwany również Meczetem Sidi Okba, od imienia fundatora i założyciela miasta. Obecna świątynia to dzieło Aghlabidów (IX w.). Dach meczetu wspiera się na 414 filarach, pochodzących z rzymskich miast na terenie Afryki, Kartaginy i Susy.

Otoczona murami medyna Kairuanu jest jednym wielkim bazarem. Pierwsze mury zbudowano pod koniec VIII w. Później były wielokrotnie przebudowywane, a ich obecny wygląd to efekt XVIII-wiecznych przeróbek. Najstarsza pośród licznych bram, Bab el-Khoukha z 1706 r., chlubi się wspartym na kolumnach łukiem w kształcie podkowy. Wieki meczet wraz z medyną został wpisany na Listę … UNESCO.

 

 

 

 

 

 

Thugga

Thugga (łac. Thugga, fr. Dougga) – stanowisko archeologiczne w północnej Tunezji (również UNESCO).  W starożytności było to miasto punickie, potem numidyjskie i rzymskie. Podupadło w okresie bizantyjskim, przejściowo znalazło się pod okupacją Wandalów… , a od końca XIX wieku stało się tytularną stolicą rzymskokatolickiego biskupa.

Do naszych czasów zachował się rozległy, zajmujący około 65 hektarów, kompleks ruin. Do najważniejszych zabytków zalicza się mauzoleum Atebana. Usytuowany na terenie wykopalisk, odnowiony teatr rzymski powstał w 168 roku n.e. W czasach świetności mógł pomieścić do 3500 widzów.

Współcześnie teatr, po gruntownej renowacji, służy za miejsce wystawiania klasycznych dramatów podczas Festiwalu Thuggi w lipcu i sierpniu.

 

 

 

 

 

 

Jezioro Aszkal

              Park Narodowy Aszkal – tunezyjski park narodowy o pow. 12 600 hektarów, znajduje się około 50 km na północny zachód od Tunisu, niedaleko wybrzeży Morza Śródziemnego.

Jezioro Aszkal, wraz z zabagnionym obszarem w pobliżu, wpisano na Listę… UNESCO. Są głównym przystankiem dla setek tysięcy migrujących ptaków, takich jak kaczki, gęsi, bociany i różowe flamingi, które tam przybywają, aby się pożywić i zakładać gniazda.

 

 

 

 

Punickie miasto Kerkuane i jego nekropolia

Punickie miasto Kerkuane, położone na cyplu Cape Bon na klifie górującym nad morzem, jest wyjątkowym świadectwem fenicko-punickiej urbanistyki. Zostało prawdopodobnie opuszczone podczas pierwszej wojny punickiej (ok. 250 r. p.n.e.). W przeciwieństwie do tego, co miało miejsce w Kartaginie, Tyrze czy Byblos, żadne rzymskie miasto nie zostało zbudowane na nim, a jego port, mury obronne, dzielnice mieszkalne, sklepy, warsztaty, ulice, place, świątynie i nekropolia, chyba pozostały takie, jak w III wieku p. n. e.

Nekropolia Arg el Ghazouani, położona jest w pobliżu na skalistym wzgórzu, niecały kilometr od miasta. Odkryte te zabytki dopiero w 1952 roku.

 

 

 

 

 

 

Tunis

              600 tysięczny Tunis- stolica Tunezji, sięga historią bardzo daleko do starożytności.  Tutaj była Kartagina i mnóstwo władców, z których ostatnimi byli kolonizatorzy francuscy. Tunezja jest samodzielnym krajem dopiero od 1956 roku. Tym razem pominąłem wiekowe zabytki, kazbę, liczne pałace, meczety i kościoły. Połaziłem niespiesznie po bardziej współczesnym centrum miasta, skosztowałem tunezyjskich specjałów, opiłem się kawą i pooglądałem życie uliczne z licznych tam restauracyjek.

 

 

 

 

 

 

 Przejście do poprzedniej relacji: Dżerba…