Wybrzeże Kości Słoniowej…, relacja z podróży (na I.2024)
Wybrzeże Kości Słoniowej…, relacja z podróży (na styczeń 2024)
Tekst i foto: Paweł Krzyk
Park Narodowy Wyspy Ehotile
Park Narodowy Îles Ehotilés znajduje sie w południowo-wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej, na pograniczu z Ghaną.
Park obejmuje grupę 6 wysp w lagunie Aby, przy jej połączeniu z Oceanem Atlantyckim. Od 2006 roku park narodowy kandyduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale za to po drodze przejechałem na Grand Bassam, historyczne centrum miasteczka
Jak dojechać? Ze stolicy Abidżanu najlepiej samochodem, a potem łodzią wycieczkową po parku.
Jacqueville
Jacqueville to 35 tysięczne nadmorskie miasteczko na południowym Wybrzeżu Kości Słoniowej. Położone jest 40 kilometrów na zachód od Abidżanu.
Rozrastał się jako francuski kolonialny port do handlu niewolnikami. Obecnie jest przede wszystkim portem rybackim i kurortem nadmorskim.
Jacqueville to praktycznie wyspa nad Zatoką Gwinejską, oddzielona od reszty kraju laguną Ébrié. Od 2015 r. wiedzie na nią 776-metrowy most. Wcześniej była dostępna jedynie promem przez lagunę.
San Pedro
San Pédro, około 420 tysięczne duże miasto w południowo-zachodniej części kraju, mieści się nad Oceanem Atlantyckim. To na zachód od Abidżanu po niezłej drodze, w pobliżu granicy z Liberią.
San Pedro szczyci się największym na świecie portem, nastawionym na eksport ziarna kakaowego, a znajdujące się tutaj plaże przyciągają turystów. W ich pobliżu funkcjonuje szereg kawiarenek, restauracji i punktów gastronomicznych.
Udało mi się znaleźć wolną chwilkę wieczorem w Cote d’Ivory, podczas intensywnego objazdu kraju, aby usiąść, nie uwierzycie, w sklepie z alkoholem, aby popatrzeć na mecz piłkarski. Trwają w tym kraju afrykańskie rozgrywki piłkarskie Afrika CUP… Powoli zachodzi słońce, a ja oglądam na ogromnym ekranie z rzutnika mecz niezwykle egzotycznych drużyn Angoli i Mauretanii. Nie miałem pojęcia, że grają całkiem nieźle.
W kraju prawie przestałem patrzeć na „nasze mecze”.
Tutaj kibicują bardzo głośno i żywiołowo.
A miasta wszędzie posiadają na ulicach motyw piłkarski.
Teulepleu
Za San Pedro, w mojej wyprawie dookoła Cote d’Ivoire (Wybrzeże Kości Słoniowej), skręciłem na północ. Postanowiłem nieco zboczyć do niewielkiego 7 tysięcznego miasteczka Toulépleu, będącego siedzibą departamentu o tej samej nazwie.
Nieco za Danane przekraczam granicę z Gwineą…
Tengrela
Po powrocie z Gwinei Konakry w okolicy Odienne, zboczyłem w stronę Tengréla- 70-tysięcznego miasta w dystrykcie Savanes. Położone jest na dalekiej północy kraju na granicy z Mali. Większość mieszkańców to Minianga (Sénoufos), Malinkés lub Dioulabas.
Region Tengréla przyjmuje wielu mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej ze wszystkich regionów kraju, mówi się tam wszystkimi językami narodowymi kraju (około sześćdziesiąt). Okolica jest zadrzewioną sawanną z polami bawełny…
Problemem jest stan sanitarny: onchocerkoza- zwana tu potocznie „ślepotą rzeczną”, bilharzia, malaria…, również trąd.
Nie chcę się rozpisywać o problemach pogranicza z ogarniętym niepokojami społecznymi Mali. Zaciekawiały mnie tutejsze meczety w stylu sudańskim, lecz mam duży problem z fotografowaniem, niestety tylko ukradkiem z komórki…
Korhogo
Jadąc na wschód dotrzeć można do Korhogo, jest ponad 220-tysięcznym miastem w północnej części Wybrzeża Kości Słoniowej. To region Savanes. Dojechałem drogą, a odleciałem z krajowego lotniska do Abidjanu.
Miałem kłopot, którego się nie spodziewałem. Musiałem pozmieniać rezerwacje lotów, oraz hoteli i ponownie nie mogłem już z braku miejsca zarezerwować hotelu. Okazało się, że Korhogo jest jednym z miast, w którym rozgrywane są mecze piłki nożnej „Afryka CUP …” Gadżetów pełno na ulicach, zwłaszcza gdy grała narodowa reprezentacja.
Miasto posiada niską zabudowę, na polach wokół sporo upraw z orzeszkami ziemnymi, ogromny bazar, na którym odnalazłem akcesoria voodoo…, a w ogrodzie hotelowym drzewa tykwowe.
Przejście do następnej relacji: Gwinea Konakry…
Przejście do poprzedniej relacji: Niger, Dosso…
Przejście na początek trasy: Niger, Agadez…