USA. Alaska cz.I, relacja z podróży

USA. Alaska cz.I, relacja z podróży (na lipiec 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

USA, Nome, Alaska

 Nome encyklopedycznie, to miasto w zachodniej Alasce, na południowym wybrzeżu półwyspu Seward, nad Zatoką Nortona, a w sumie nad Cieśniną Beringa, która oddziela kontynent amerykański od rosyjskiej Czukotki w Azji. Obecnie, około 4 tys. mieszkańców, których można odwiedzić przylatując samolotem na przykład z Anchorage. Wprawdzie, patrzą na człowieka, prawie jak na kosmitę, gdy powie się, że

– jest się turystą… z Europy- z Polski…

– I w oczach widać, że nie bardzo wiedzą, gdzie to jest. Chyba, że trafi się na kierowcę taksówki z… Azji- wtedy powie: – wiem… Warszawa!

A propos taksówek, tutaj mają uczciwe, takie same ceny w trzech istniejących taksówkach (za 5 km płaciłem 5 USD).

 Wracając do tego miejsca, gdzie „Bóg jedyny wie, gdzie to jest”…

Nome, dawny i obecny ośrodek eksploatacji złota, obecnie ośrodek handlowy i turystyczny. Bardzo sympatyczne, niezwykle oryginalne miejsce turystyczne, choć wokół pagórkowata tajga z poszarpanymi brzegami morskimi.

Nie wiedząc o tym, podczas zwiedzania nowojorskiego Central Parku, podziwiałem pomnik najsławniejszego, bohaterskiego psa Balto. Tutaj dowiedziałem się o jego historii, która związana jest z walką o ŻYCIE mieszkańców właśnie Nome, podczas epidemii dyfterytu w styczniu 1925 roku. Wtedy liczyło 25 tysięcy poszukiwaczy złota i rdzennych mieszkańców.

Zła pogoda uniemożliwiła użycie samolotu, więc szczepionka została dostarczona pociągiem z Anchorage do Nenana, a ostatni liczący ponad tysiąc kilometrów odcinek trasy miały przebyć psie zaprzęgi. Dwudziestu psich opiekunów ze 150 psami zaprzęgowymi podjęło się próby dostarczenia szczepionki dla mieszkańców. Podczas wyprawy temperatury spadały w nocy do −40 °C, a przy uwzględnieniu siły wiatru temperatura odczuwalna wynosiła −65 °C. W pięć i pół dnia wymieniający się ludzie pokonali trasę, obliczoną na 13 dni (1085 km), stając się bohaterami Amerykanów. Do rangi symbolu został wyniesiony lider ostatniego dojeżdżającego do Nome zaprzęgu, kierowanego przez Gunnara Kassena – pies Balto…

Obecny covid… i …przerażające  miliony zmarłych… Wtedy było to, jakby bardziej romantyczne…

 

 

Wyspa Św. Wawrzyńca (St. Lawrence Island)

Savoonga to miasto w rejonie Nome na Alasce . Znajduje się na wyspie św. Wawrzyńca na Morzu Beringa . W 2020 r . populacja Savoonga wynosiła 835 osób. Savoonga została zarejestrowana w 1969 roku i gospodaruje na wyspie wraz z innym miastem, Gambell .

Można się tutaj dostać w dwojaki sposób: na statku wycieczkowym, lub małym samolotem z Nome.

Lokalna gospodarka składa się głównie z polowań na morsy , foki , ryby i wieloryby grenlandzkie . Miasto nazywa siebie „Światową Stolicą Morsa”. Jeszcze do 1963 roku działała tutaj poczta psich zaprzęgów.

 

 

Alaska. Półwysep Seward, Misja Brewig

Półwysep Seward to duży półwysep na zachodnim wybrzeżu Alaski, którego najbardziej wysuniętym na zachód punktem jest Przylądek Księcia Walii. Udało mi się odwiedzić jedno z osiedli na półwyspie-Misję Brevig. To miasto w rejonie Nome z populacją około 400-u, w większości inuickich Eskimosów. Nazwa pochodzi od norweskiego pastora luterańskiego Tollefa L. Breviga, Misja Brevig to sucha wioska , co oznacza, że sprzedaż lub posiadanie alkoholu jest nielegalne.

Można tutaj przyjechać w… zimie, aby obejrzeć zorzą polarną. Obecnie również białe noce…

Tragicznie w tej osadzie pamiętana jest pandemia, powodowana wybuchem grypy hiszpańskiej w 1918 roku. Była zdecydowanie najbardziej niszczycielską pojedynczą epidemią choroby we współczesnej historii, zabijając co najmniej 50 milionów ludzi w ciągu 18 miesięcy. W samej Misji Brevig zabiła 72 z 80 mieszkańców w ciągu 5 dni. 72 ofiary pochowano w zamarzniętej ziemi w masowym grobie wykopanym dla nich przez górników i oznaczonym białymi krzyżami. Podobnie jak w innych częściach obu Ameryk po przybyciu Kolumba, rdzenni mieszkańcy Alaski nie mieli genetycznej odporności na jakąkolwiek grypę, stąd takie skutki.

 

 

Przejście do następnej relacji: Alaska cz.II

Przejście do poprzedniej relacji: Terytoria Północno-Zachodnie

Przejście na początek trasy: Ontario