Bahamy, relacja z podróży

Z Miami na Bahamy

Tekst i zdjęcia: Paweł Krzyk

Bahamy  zwiedzam w styczniu 2013 r., w czasie wyprawy, którą nazwałem „Wielką Karaibską Przygodą”. Pierwszy był Trynidad później Curacao…  Ostatnią relację zamieściłem pod nazwą „W podatkowym, i nie tylko… „raju” Kajmanów”.  Lot z Kajmanów Cayman Air trwał tylko nieco ponad godzinę. Z lotniska taxi do portu (25 USD) i wchodzę na duży pasażerski statek „Carnival Glory”. Na statku czekam na dziewczynę, z którą przed wyruszeniem w tę podróż, umówiłem się na … randkę w … Miami. Brzmi jak … w jakimś filmie? Ale to prawda bo dołącza na resztę podróży, ku mojej autentycznej radości, moja  kochana Basia. Moja małżonka przyleciała do Miami, wraz z naszą przyjaciółką Ewą, już dwa dni wcześniej, i spotykam się z nimi w kabinie tego cruisera. Ciekawie rozglądamy się po nim: prawie trzy tysiące pasażerów, kilkanaście miejsc do kąpieli, spożycia posiłków… itd. Na zewnątrz z wysokości 11 pięter podziwiamy wspaniałą panoramę stolicy Florydy. Po 16.00 żegnamy Miami i w środku kawalkady pięciu potężnych statków ruszamy w morze. Wszystkie statki stojące w porcie,  w paradzie opuszczają port, w promieniach powoli zachodzącego słońca.

wedrowkizpawlem.pl

02

Następny poranek powitał nas na redzie Nassau stolicy Bahamów. Wchodzimy do portu w centrum miasta. Razem są  dzisiaj w porcie aż 4 cruseiry. Łatwo sobie wyobrazić jaka to jest liczba turystów: na pewno przekracza 10 tysięcy… Cały Archipelag Bahamów  składa się z 700 wysp, z czego tylko 30 jest zamieszkanych. Wspólnota Bahamów jest samodzielnym państwem w ramach Wspólnoty Brytyjskiej, i posiada nieco ponad 307 tysięcy mieszkańców, z czego 250 tysięcy zamieszkuje na wyspie, którą właśnie  zwiedzamy New Prividence. Wyspy, jak sami je nazywają „rajskie” są równinne i mają  temperaturę 21-27 stopni przez cały rok. Obowiązuje waluta dolar bahamski (1 BSD= 1 USD), a w praktyce używane są obie waluty. Statek oferuje dużo wycieczek, my jednak zwiedzamy samodzielnie. Opuszczamy statek i spacerkiem wychodzimy do Nassau.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Postanowiliśmy całe dostępne 7 godzin czasu spędzić na zwiedzaniu. Pierwszym miejscem wartym obejrzenia jest ogromny Hotel Atlantis z otaczającym go atrakcjami: basenów, lagun, akwariów, zjeżdżalni…, leżącym na wyspie Paradise Island.  Dojeżdżamy mini busem (1,25 USD) z portu do garbatego mostu pomiędzy wyspami. Już pieszo z pięknymi widokami na okolicę, „tuptamy” kilkaset metrów przez most do hotelu. Hotel z zewnątrz ma bardzo podobną budowę ,do hotelu o takiej samej nazwie na… wyspie Palmie, w … Dubaju. Wycieczka po terenie parku wodnego kosztuje 40 USD.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Na podziwianiu: morskich akwariów, podwodnych tuneli  zjeżdżalni… , rekinów, płaszczek, setek ryb, w lagunach, rzeczkach, z góry, z boku … spędzamy prawie trzy godziny. Hotel ten to również: kasyno, restauracje, kilka basenów kąpielowych, „antyczne” podwodne ruiny, ale i wspaniała piaszczysta plaża z lazurowym brzegiem morskim. Zaciekawiony zapytałem o cenę normalnego pokoju 2 osobowego: 460 USD/noc. Na zdjęciach niżej pokazuję barakudę i grupkę muren.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Wracamy do centrum Nassau. Fotografuję główne zabytki. Pokazuję niżej budynek rządowy z pomnikiem ofiar I wojny światowej, oraz pomnik królowej Wiktorii na placu obok.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Ulicą równoległą jest Main Street, taką zwykle nazwę noszą w tym rejonie świata główne ulice. Przy niej znaleźliśmy  Muzeum Pirackie, a w szczycie tej ulicy budynek rządowy. Na długich schodach do tego budynku ustawiono pomnik Kolumba.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Wracamy w kierunku nabrzeża obok anglikańskiej katedry z 1670 r. Na Bahamach dominującym wyznaniem jest protestantyzm i baptyzm. Im bliżej wody tym więcej starszych historycznych ładnie odrestaurowanych domostw, oraz … sklepów z wszelkimi markowymi dobrami, dla… bogatych turystów z wycieczkowców. Na pewno nie trudno tu spotkać sklep ze złotem i wszelkimi wyrobami jubilerskimi, oraz pamiątkowymi.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Najwięcej z kolei wyrobów pamiątkarskich znajduje się w okazałym budynku Strawe Market. Przeważają na straganach plecione wyroby, od kapeluszy po torebki i koszyki. Basia nabywa kapelusz.

wedrowkizpawlem.plwedrowkizpawlem.pl

Wracamy gdyż o 14-tej nasz „maluszek” odpływa. Widzimy cenę piwa bahamskiego: 0,25 litra za 4-5 USD. Stoimy w kolejce do kontroli krajowej: paszport i karta ze statku. Już wypływając patrzymy z górnego pokładu na inne luksusowe miejsca wypoczynku. Ostatnie zdjęcie zrobiłem latarni morskiej z widokiem na obie wyspy.

wedrowkizpawlem.pl

wedrowkizpawlem.pl

Za dwa dni będziemy w kolejnych kraju/ terytorium Morza Karaibskiego. Następnej relacji szukaj pod: „Amerykańskie Wyspy Dziewicze”.