Grenlandia, informacje praktyczne

Grenlandia, informacje praktyczne (na sierpień 2014).

Informacje ogólne: Grenlandia ze stolicą w Nuuk jest terytorium zależnym Królestwa Danii. Powstała w 1814 r. po przejęciu od Norwegii. Posiada autonomię od 1978 r., lecz  zachowuje się jak samodzielne państwo, miedzy innymi  wystąpiło z Unii Europejskiej. Leży w całości na wyspie o tej samej nazwie o ogromnej pow. 2.166.086 km2, i przynależy do kontynentu Ameryki Północnej. Jest jednak w 81-85 % pokryta wiecznym lodem. Różnica czasowa: minus 4 godziny do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to tutaj 8.00.

Kiedy jechać? Jak w polskim lecie. Najlepiej od czerwca do sierpnia. Pogoda jednak jest zmienna i równie dobrze w przerwach między opadami zobaczysz błękitne  niebo. Nawet w tym czasie może być kilka dni pod rząd z deszczami, a potem tydzień z pięknym słońcem (sam doświadczyłem). Grenlandia posiada klimat arktyczny i subarktyczny. Z uwagi na ogromne odległości występują różnice temp. i klimatu. Po zachodniej stronie w rejonie stolicy i w pobliżu średnie temp. wynoszą: od -70C w zimie do +100C w lipcu, ale wewnątrz wyspy dochodzi zimą nawet do ponad -70oC.Gdy nie wieje to zwykle jest pochmurno. Kompletując ubrania weź pod uwagę:  temperaturę, opady oraz silny wiatr, w tym koniecznie nakrycie głowy i rękawiczki. Najlepiej być przygotowanym na „warstwowy ubiór”.

Wiza: nie jest wymagana, gdyż Grenlandia jest stroną Układu z Shengen i nikt nie kontroluje dokumentów w czasie przyjazdu.

Język urzędowy:  grenlandzki. Znają powszechnie duński, ale bez większego problemu porozumiesz się po angielsku, zwłaszcza w stolicy.

Waluta: obowiązuje Korona Duńska (DKK). Wymieniać pieniądze można tylko w bankach. Kurs wymiany 1 EUR= 7,48 DKK, minus prowizja w wysokości 30 DKK (w Nordik Bank). Prawie powszechnie można dokonywać płatności kartami płatniczymi.

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest powszechnie dostępny, prawie w każdym miejscu (ale odpłatnie w hotelach). Telefony GSM nasze działają (Tele Greenland). Prąd i wtyczki jak w Polsce.

Ceny: jeden z najdroższych krajów w świecie- najdroższe loty Air Greenland. Towary i usługi droższe wielokrotnie. Ceny w hostelach / hotelach od 50 do ponad 100 EUR/osobę. Inne przykładowe ceny: piwo 0,33 l. w domu towarowym najtaniej od ok.10 zł, chleb ok. 1 kg ok. 20 zł., kanapka z „czymś” od 15-30 zl. W Nuuk i Ilulissad znajdziesz dobrze zaopatrzone supermarkety.

Jak dojechać? Przy braku bezpośrednich połączeń z Polski , samolotami: Air Greenland, Icelandair, oraz Air Iceland. Można również  polarnym statkiem wycieczkowym (za 5-10 tysięcy EUR/ za kilka do kilkunastu dni). Do Keflaviku (KEF) na Islandii istnieje obecnie bezpośrednie połączenie Icelandair z Warszawy (2 razy w tygodniu-taniej kupować na ich stronie).

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny dla turysty. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

Transport na wyspach: Podróż samochodem poza bliską okolicą stolicy niemożliwa z powodu braku dróg. W Nuuk kurują nawet autobusy miejskie-cena 15 DKK niezależnie od długości trasy.  Przemieścić się wzdłuż zachodniego wybrzeża można promem firmy Arctic Umiaq Line. Ja z niej korzystałem: 2 dniowy rejs na 249 miejscowym promie Sarfaq Ittuk,  pomiędzy Nuuk do Ilulissad kosztował 296 EUR w kabinie 4-sobowej, z prześcieradłem i poduszką, bez wyżywienia. Te linie kilkoma promami obsługują  dwukrotnie dłuższą trasę, od Qaqortoq na krańcu południowym wyspy. Wyczerpującą informację o promach, rozkładzie rejsów i cenach można znaleźć na ich stronie internetowej  www. greenland.com.Lepiej rezerwować wcześniej przed przyjazdem, gdyż promy zabierają tylko wyznaczoną ilość pasażerów. Ja rezerwowałem na www.aul.gl. Taniej gdy zabierzesz własny śpiwór (koc 50DKK). Bufet serwuje cieple dania: np. bufet śniadanie za 70 DKK.  Promy zatrzymują się w kolejnych mini portach od 15 minut do 4 godzin,  co zwykle pozwala zwiedzić to co najciekawsze w tych niewielkich miejscach. Ponadto można polatać nieco małymi czerwonymi samolocikami Air Greenland, czy też helikopterami (na bogato). Należy pamiętać, że czasami nie jest łatwo skompletować rozsądną marszrutę z uwagi na niecodzienne przeloty (jeden lub kilka lotów w tygodniu). Mnie z uwagi na to, że Grenlandia była tylko jednym z kilku zwiedzanych miejsc,  nie udało się połączyć brzegu wschodniego z dalszymi przelotami  poza Grenlandią (bez przestojów i dodatkowych noclegów). Miejscowi organizatorzy turystyki posiadają w ofercie mnóstwo innych atrakcji, typu: psi zaprzęg z noclegiem w np. igloo…, kuter do przemieszczenia się w kolejne miejsce- czy połów  morskiego stwora… obiektywem aparatu i…  faktycznie.

Hotele:

Nuuk: spałem w najtańszym oferowanym przez wyszukiwarki hotelu Centerbo Apartments (107 EUR/ noc/ 1 osobę. Nie polecam tego miejsca-za drogie w stosunku do oferowanych usług. Na miejscu znalazłem kilka innych miejsc noclegowych typu hostel lub B&B, w cenach 400 DKK (bez śniadania) lub 500 DKK (B&B). Będąc drugi raz w Nuuk w czasie przelotu powrotnego, spałem za 500 DKK w B&B- Hanne Nielsen, Kigutaarnat 12, Tel. +299 487343, info@tuplaktravel.gl. Kupiłem nocleg w Biurze Turystycznym Tupilag- jednocześnie informacji  turystycznej  w centrum Nuuk (cena identyczna jak w hostelu. Hostele (sztuk 4) znajdziesz między innymi na www.inukhostels.com, inukhostels@greennet.gl, tel.+299 483535

Iliulissad: spałem w Ilulissad lodge, Marius Sivertsen-ip Aqqutaa 23-A, Tel.+299 995501, www.northgreenlandadventure.com,  info@northgreenland adventure.com . Cena 400 DKK/noc/pokój. Rodzinna atmosfera, gospodarz odwiezie na lotnisko, posiada małe biuro turystyczne,  wart polecenia. I jeszcze jedno ci ludzie w swoim biurze stosują zniżki od 10 do 30% na wycieczki,  w stosunku do konkurencji.

Drugie miejsce tańsze to Ilulissad Hostel , www.worldofgreenland.com , również za 400 DKK.

Przewodniki: jest Lonely Planet, lecz nie szukałem, gdyż wystarczyły mi informacje zdobyte w Internecie.

Inne ograniczenia: jest kilka celnych, w tym całkowity zakaz przywozu jakiegokolwiek alkoholu: piwo, wina, wódki itp. Zakaz wywozu wyrobów ze ssaków morskich: kły, fiszbiny…

Atrakcje turystyczne:

w Nuuk: spacer-kilka godzin wystarczy. Wstęp do Muzeum narodowego 30 DKK. Można się wybrać na pieszą wycieczkę kilku godzinną z Qinngorput wokół Nuuk górami do rejonu lotniska. Oraz mnóstwo atrakcji oferowanych przez Biura Turystyczne… szukaj w bezpłatnych folderach, lub w informacjach turystycznych (są dwie-jedna w centrum-oznaczona na mapce)

-rejs promem Nuuk –Illulissad: 40 godzin z czterema postojami pośrednimi na krótkie zwiedzenie, lub  Nuuk-Qaqortoq: 40,5 godziny z trzema postojami.

– w Ilulissad znajdziesz wiele ciekawych ofert, niestety wszystkie drogie od niecałych 100 EUR do kilkuset. Najciekawsze z tańszych to:

– wycieczki do lodowca Aqi, 6-12 godzin (nie udało  mi się pojechać z braku miejsc-wycieczka Szwajcarów przede mną),1875 DKK.

-wyc. do Oguaatsut (Rodebay) 5 godzin, za 720-800 DKK- taniej było u mojego gospodarza,

-wyc. do gór lodowych w Icefjord, 550 DKK

-spacery wokół, trasa żółta 2g. niebieska 5-6 g. Nie bierz przewodnika wszystko ładnie oznaczone i będziesz mógł dowolnie długo kontemplować piękne widoki. Ale weź nieprzemakalne buty odpowiednie do górskiej wędrówki (mokradła i skały), odzież na temperaturę około 3-4 0C i silny wiatr.

Wszędzie mają darmowe mapki. Znalazłem 4 biura bukujące wycieczki, wszystkie w odl. do 100m od siebie w samym centrum niedaleko portu.

Nocowanie w namiocie i zwiedzanie tanio: najdroższe poza transportem jest spanie. Namiot- temat kontrowersyjny na Grenlandii z uwagi na przede wszystkim zimno i wilgoć. Widziałem jednak kilka namiotów rozbitych po drodze w pobliżu Ilulissad- w sąsiedztwie niebieskiej pieszej ścieżki tuż za miastem. Był też namiot przy żółtej ścieżce w pobliżu lodowca. Spotkany kolega tramp ze Słowacji spał kilka razy pod namiotem, między innymi na Wyspie Daisy i w drodze do lodowca na początku Icefjord, ale parę razy jak mówił: nieźle przemiękł. Wodę możesz pić z kranu, jest niezwykle czysta. Najtaniej chyba jest przemieszczać się promem wzdłuż zachodniego wybrzeża. Na wschodzie masz do wyboru tylko samoloty. Na wyspę Daisy z Ilulissad można przeprawić się  łodzią (jest booking internetowy i na miejscu). Jak popłyniesz promem, po drodze zobaczysz z promu (w cenie) najciekawszy lodowiec Icefjord. Zwiedzaj jeżeli możliwe pieszo- mają dobre oznakowania i mapki.

www.wedrowkizpawlem.pl

 

Obok mapka całej Grenlandii i jej sąsiedztwa.

Przejście do relacji z Grenlandii.