Alberta południowa, relacja z podróży

Kanada. Alberta południowa, relacja z podróży (na lipiec 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Prowncionalny Park Dinozaurow.

Dinosaur Provincial Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się dwie godziny jazdy samochodem na wschód od Calgary w prowincji Alberta.

Park położony jest w dolinie rzeki Red Deer , która słynie z dzikich terenów i obfitości skamieniałości dinozaurów. Park słynie z tego, że jest jednym z najbogatszych na świecie miejsc ze skamieniałościami dinozaurów . W parku odkryto pięćdziesiąt osiem gatunków dinozaurów- od mikroskopijnych zarodników paproci po duże mięsożerne dinozaury. Ponad 500 okazów zostało usuniętych i wystawionych w muzeach na całym świecie.

 

 

Writing on Stone  (Áísínai’pi)

W Prowincjonalnym Parku Pisania na Kamieniu znajdują się tysiące piktogramów i petroglifów wyrzeźbionych w klifach z piaskowca nad Rzeką Mleczną.

To w południowej Albercie. Większość dzieł, malowanych i rzeźbionych na klifach z piaskowca, została wykonana przez Siksikaitsitapi (Naród Czarnych Stóp) około 1050 r. p.n.e. Zebrane razem, te obrazy reprezentują największe skupisko sztuki naskalnej w Ameryce Północne

Áísínai’pi to święte miejsce dla Siksikaitsitapi (Indian Czarnych Stóp). Wiele obrazów sztuki naskalnej przedstawia wiadomości przekazywane przez istoty duchowe. Młodzi wojownicy podczas wypraw, w czasie których spędzali dni poszcząc i modląc się w świętym miejscu, prawdopodobnie zapisali swoje sny…

 

 

Waterton Glacier International Peace

Międzynarodowy Park Pokoju Waterton-Glacier to oficjalna nazwa określająca graniczące ze sobą Parki Narodowe: Waterton Lakes w Kanadzie, oraz Park Narodowy Glacier w Stanach Zjednoczonych. Parki otrzymały wspólną nazwę w 1932 roku i w ten sposób powstał pierwszy międzynarodowy park narodowy na świecie.

Warto tutaj przyjechać dla wspaniałych widoków, a nie tylko dlatego, że wpisano park na Listę … UNESCO. Każdy wielokrotnie sięgnie tutaj po sprzęt fotograficzny. Mnie podobał się: piękny widok Jeziora Waterton wśród gór, malowniczo położony hotel Prince of Vales, wodospad Cameroon, kanion Red Rock…

 

 

 

Head Smashed In Buffalo Jump (Rozbita Głowa w Skoku Bawołów) jest historycznym obszarem chronionym, położonym u stóp Gór Skalistych, 18 km na północny zachód od Fortu Macleod w kanadyjskiej prowincji Alberta.

Skok Bawołów to 11 metrowej wysokości klif, o długości około 300 metrów, znajdujący się obecnie na Liście… UNESCO.

Klif był używany przez rdzennych mieszkańców równin przez 5500 lat, do zabijania bizonów przez zepchnięcie ich w dół z klifu. Młodzi Indianie Czarnych Stóp  pędzili bizony z pastwisk na prerii, przebierając się za kojoty i wilki. Następnie, w pełnym galopie, bizony spadały pod ciężarem napierającego za nimi stada, łamiąc nogi i unieruchamiając. Po upadku z klifu, ranne bizony były zabijane przez innych wojowników. W ten sposób zdobywano dla plemienia żywność i nie tylko. Znaleziono na klifie kości na głębokości 12 metrów.

 

 

Przejście do następnej relacji: Alberta północna

Przejście do poprzedniej relacji: Saskatchewan

Przejście na początek trasy: Ontario