Saskatchewan, relacja z podróży

Kanada. Saskatchewan, relacja z podróży (na lipiec 2022)

Tekst i foto: Paweł Krzyk

 

Regina – około 230 tysięczne miasto w Kanadzie, stolica prowincji Saskatchewan. Aktualnie jest drugim pod względem ilości mieszkańców miastem w prowincji, jednakże pełni rolę centrum ekonomiczno-kulturalnego dla całego regionu. Miasto jest urokliwe, a centrum warte spaceru. Przedmieścia zaś podobne do innych dużych miast kanadyjskich- osiedla z gęsta zabudową ładnych drewnianych domów.

A sama prowincja znajduje się w środkowej części kraju, jest 2 razy większa od Polski i posiada nieco ponad milion mieszkańców. Gospodarkę oparto niemal wyłącznie na rolnictwie i usługach dla niego, a to z powodu posiadania niezwykle żyznych ziem ornych. Oczywiście w części arktycznej na północy jest również leśnictwo i łowiectwo. Kiedyś, przez tysiące lat był to teren migracji i tworzenia się kultur indiańskich, a następnie od połowy XVIII w. region eksploracji łowieckich i handlowych Kompanii Zatoki Hudsona.

Ciekawostką współczesną dla mnie jest struktura ludności (wg spisu): Niemcy (30%), następnie Anglicy (26,5%), Szkoci (19,2%), Irlandczycy (15,3%), Ukraińcy (13,6%), Frankokanadyjczycy (12,4%), Indianie (12,1%), Norwegowie (7,2%), Polacy (6%), Metysi (4,4%), Holendrzy (3,7%), Rosjanie (3,7%) i Szwedzi (3,5%). 18,1% określiło się jako Kanadyjczycy- to ostatnie chyba najciekawsze. A mówią- gdzieś tam w świecie, o… problemach narodowościowych!!!

 

 

Przejście do następnej relacji: Alberta południowa

Przejście do poprzedniej relacji: Nortwest Angle, Minesota

Przejście na początek trasy: Ontario