Saint Pierre & Miguelon, informacje praktyczne

Saint Pierre & Miquelon, informacje praktyczne (na wrzesień 2014).

Informacje ogólne: Saint Pierre & Miguelon jest terytorium zamorskim Francji. Różnica czasowa: minus 4,5 godziny do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np.  12.00, to tutaj 7,30.

Kiedy jechać? Pogoda jak w Polsce, to nasza strefa klimatyczna- klimat morski podobny do angielskiego, przy średniej temp. rocznej +6 0 C. Gdy chcesz cieplej to najlepiej od czerwca do sierpnia, ale faktycznie można podróżować przez cały rok.

Wiza: nie jest wymagana, to terytorium Unii Europejskiej.

Język urzędowy:  francuski. Ja nie miałem większych  problemów z rozmową w angielskim.

Waluta: obowiązuje EUR. Prawie powszechnie można dokonywać płatności kartami płatniczymi.

Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest powszechnie dostępny, prawie w każdym miejscu. Telefony GSM nasze niestety nie działają (w każdym razie mój PLUS). Prąd jak w Polsce, ale wtyczki amerykańskie (dwie blaszki równoległe).

Ceny: towary i usługi jak Francja.

Jak dojechać? Samolotem lub statkiem wycieczkowym (rzadko). Samoloty Air Saint Pierre latają z terenu Kanady: Saint John’s   Nowa Fundlandia (45 minut- moja trasa), Montrealu (odwołali lot z braku chętnych) i Nowej Szkocji.

Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny dla turysty. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

Transport: pomiędzy wyspami Saint Pierre i Miquelon kursują miejscowe samolociki (20 EUR, 28 gdy tam i powrót), oraz promy. Z Saint Pierre na Wyspę Langlade bilet w obie strony 8 EUR. Wypływa rano 8.00, powrót o 17.00 (czas 1g.15 minut). Można popłynąć na wyspę Langlade i wrócić z drugiego końca z Miquelon, ale łodzie z Miquelon nie kursują codziennie. Wszystko załatwisz bez problemów w informacji turystycznej koło portu, a bilet na prom/łódź kupisz w biurze obok.

Hotele:

Spałem w Pension B&B Dodeman. Wart polecenia, był najtańszy-niestety aż za 60 EUR/dzień/pokój ze śniadaniem i wi-fi.

Miquelon: w drugim miasteczku znajduje się działający od roku hotelik Auberge de L’ile. Ceny: 78 EUR/pokój 1 osobowy. Kontakt: www.aubergemiquelon.com, mail: aubergemiquelon@gmail.com .

Przewodniki: brak , ja w każdym razie nie znalazłem- i prawdę mówiąc nie szukałem. Mnie wystarczyły wiadomości  z Internetu oraz informacje na miejscu z informacji turystycznej.

Atrakcje turystyczne:

wyspa Saint Pierre spacer po: miasteczko (3 g) i okolica pół dnia. Oferują sporo wycieczek, które można załatwić samemu… pieszo.

Wyspa Langlade i Miquelon. Popłynąłem promem jw. i resztę zwiedziłem sam: pieszo i korzystając z uprzejmości przygodnych mieszkańców (ok.25 km z jednego krańca na drugi). Oficjalnie wycieczka całodniowa z posiłkiem za ponad 80 EUR. Mądrzej jest lecieć lub popłynąć na jeden koniec, a wrócić z drugiego końca. W osadzie Miquelon jest mini lotnisko, oraz  znajdziesz małe muzeum (2 EUR) oraz informację turystyczną.

Przejście do relacji z Saint Pierre i Miquelon.