Chile,Patagonia, informacje praktyczne.

Chile, Patagonia- informacje praktyczne (na III.2014)

Wizy– Polacy ich nie potrzebują.

Kiedy jechać: od października do marca gdy ptaki i zwierzęta wracają na ląd, jest cieplej i dzień jest znacznie dłuższy.

Język, waluta- hiszpański, ale porozumiesz się także po angielsku. Waluta: obowiązuje chilijskie peso- kod CLP. Kurs wymiany na lotnisku był najgorszy, w banku 1 USD= 562 CLP (na III. 2014). Hotele i biura za wycieczki przyjmują też USD. Prawie wszędzie zapłacisz kartą kredytową.

Telefon, Internet, prąd: nasze komórki działają. WiFi posiadają prawie wszystkie hotele/hostele. Elektryczność 240V/50 Hz. Wtyczki jak w kraju.

Noclegi:

Punta Arenas- spałem w  Hospedaje Costanera| Romulo Correa 1221, esquina calle Quillota (B&B) za 22 USD/noc w jedynce. Pomoże w załatwieniu formalności, zorganizuje-zamówi, zadzwoni, itd. Sporo innych w centrum.

Punta Natales:- spałem w Casa Lili Hostal, Carlos Borles 153, za 13 USD/noc w pokoju wieloosobowym (B&B). Mają miejsca do rozbicia własnego namiotu. Pomogli we wszystkich bookingach, w tym bilet autobusowy. Mnóstwo innych miejsc noclegowych.

Transport:

 Do Punta Arenas możesz: przylecieć samolotem z Santiago de Chile, lub z Falklandów. Możesz przyjechać dobrej klasy autobusem z Ushuaia w Argentynie (przez Porvenir i Cieśninę Magellana), lub od strony Santiago de Chile, np. poprzez Punta Natales. Kursuje kilka firm autobusowych odjeżdżających z własnych dworców. Możesz oczywiście również przypłynąć (szerzej napiszę w informacji dotyczącej Ushuaia- Argentyna).

Do Puerto Natales: Można się dostać w trojaki sposób (poza samolotem):

-z Punta Arenas nowoczesnym autobusem-są 3 firmy, 242 km, 3 godziny, ceny 8,5- 9 USD (4500-5000CLP). Wszystkie mają dworce niedaleko siebie w centrum.

-z Argentyny od strony Rio Gallegos (czytaj Rio Gasiegos), lub z Calafate. Dobrej klasy autobusy. Cena do Calafate 14000CLP (ok.26USD).

promem przez fiordy chilijskie Puerto Eden linii Navimag do/z Puerto Mont. Wypływa co tydzień, a płynie fiordami przez 3,5 dnia i 3 noce, i zaraz wraca, tak że raz w tygodniu płynie w każdą stronę. Jest to najciekawsza droga dla turysty zmierzającego do/z Patagonii, w/z kierunku stolicy Chile (nie korzystałem z niego- rekomendował mi go nieżyjący już podróżnik Remigiusz Mielcarek- ciekawa trasa, ale trzeba z wyprzedzeniem dostać bilet. Na przykład przyjechać i przed zwiedzaniem okolicy kupić bilet, aby wiedzieć ile się ma czasu do promu. Chyba że kupisz przez Internet (nie pomogę-nie próbowałem). Aktualne ceny: najtańsza kabina 4 lub 6 osobowa to 400-450 USD, średnia klasa to 700 USD, najdroższe ponad 2000 USD.

Zwiedzanie, najciekawsze miejsca (dla mnie):

-w Punta Arenas, masz do wyboru, poza zwiedzeniem centrum miasta(nie w niedziele bo wygląda jak wymarłe) – max.3 g :

-pojechać promem na drugą stronę Cieśniny Magellana do Porvenir (1 dzień)

-pojechać na wycieczkę do pingwinów (pół dnia lub cały dzień)

– zwiedzić historyczny fort wojskowy Fuerte Bulnes (tu byłem, 62 kmx2,pół dnia- taki sobie).

-w Puerte Natales: masz kilka możliwości. To bardzo ciekawy region Chile –początek fiordów chilijskich, ze wspaniałą przyrodą, górami, lodowcami… najciekawsze są:

– kilkudniowy trekking w Parku Narodowym Torres Del Paime,

-widowiskowa wycieczka całodniowa stateczkiem do PN Bernardo O’Higgins do czoła lodowców Balmaceda i Serrano (72.000 CLP).

-równie ciekawa całodniowa wycieczka samochodowa do PN Torres Del Paime, do wspaniałych widowiskowych szczytów, lodowca Gray, oraz Groty Milodon. Koszt 48.000CLP.

-jest sporo innych krótszych wycieczek w wielu biurach turystycznych.

Przewodniki; jest kilka do wyboru z językiem polskim: Chile, lub Ameryka Południowa.