Gujana Francuska, informacje praktyczne

Gujana Francuska, informacje praktyczne (na marzec 2016).

Tekst: Paweł Krzyk

Informacje ogólne: Gujana Francuska jest departamentem zamorskim Francji w północno- wschodniej Ameryce Południowej. Dawna więzienna kolonia francuska. Jest krajem o powierzchni około ¼ Polski, i zamieszkuje go ok. 224 tysiące mieszkańców Różnica czasowa: minus 4 godziny do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np. 12.00, to w Gujanie Francuskiej jest 8.00. Stolica Cayenne. Kraj zdecydowanie nizinny pokryty wilgotną dżunglą.
Kiedy jechać? Gujana Francuska posiada w całym kraju gorący wilgotny, równikowy, tropikalny klimat. Pora deszczowa nie jest wyraźnie zaznaczona, deszcze padają przez cały rok. Temperatury około 24- 28 st. C. Amplitudy temperatury niewielkie. Można jechać przez cały rok.
Wiza: od Polaków nie jest wymagana gdyż Gujana francuska… jako Francja, jest częścią Unii Europejskiej.
Wizy do krajów sąsiadujących (z tego co wiem).
Do: Surinamu otrzymasz w ciągu jednego dnia, w Konsulacie Surinamu w Cayenne. Konsulat mieści się w centrum miasta w pobliżu Parku Palmowego (Place des Palmistes), na skrzyżowaniu ulic: avenue L. Heder i rue F. Arago. Jest czynny od 9.00-14.00 w dni robocze. Wniosek złożyłem po 9-j i przed 14-ta wizę odebrałem (Koszt 40 EUR, wniosek, ksero paszportu, jedno foto paszportowe i kopie biletów tam i dalej- nawet jeżeli nie są to lotu z terenu Gujany francuskiej).
Wizy do innych krajów: nie sprawdzałem.
Język urzędowy: francuski. Po angielsku zawsze kogoś znalazłem, choć czasami musiałem długo szukać. Pomagała mi znajomość podstaw francuskiego: liczebniki, podstawowe zwroty.
Waluta: obowiązuje EUR i wszystkie zwyczaje Unii Europejskiej w tym względzie.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny jak w Unii Europejskiej…, jak i pozostałe hasła tego punktu
Ceny: towary i usługi: generalnie wysokie. Ceny są po prostu … francuskie, czy … zachodnio europejskie. Hotele kosztowały zawsze od około 50- ponad 100 EUR/ pokój 2-3 osobowy.
Jak dojechać? Najwygodniej samolotem. Możliwości drogą lądową są dwie, od strony krajów sąsiednich: Brazylii i Surinamu.
Bezpieczeństwo: kraj bezpieczny dla rozważnego turysty. Występuje duże zagrożenie chorobami tropikalnymi (wilgotne bagniste lasy tropikalne). Obowiązuje posiadanie „żółtej książeczki” ze szczepieniem przeciwko żółtej febrze (mnie sprawdzili ją już na lotnisku w Paryżu). O profilaktyce antymalarycznej piszę pod malaria. Przez cały okres pobytu zalecane jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej.
Transport i informacje turystyczne: na granicach raczej brak informacji turystycznych- była na lotnisku, ale nieczynna. Znalazłem je w większych miastach w pobliżu centrum lub głównej atrakcji turystycznej. Ruch prawostronny. Pomiędzy miastami najwygodniej przemieszczać się autobusami i mini busami. Autobusy duże kursują wg rozkładu jazdy, ale na przystanku go nie znajdziesz (musisz pytać, najlepiej w informacji turystycznej). Zbiorowe taksówki (mini busy) odjeżdżają po napełnieniu się, a bilety kupuje się u kierowcy za gotówkę Na mojej całej trasie jechałem autobusami oraz mini busami Niżej podaję szczegóły:
Lotnisko- Cayenne: tylko taxi (wieczór): około 18 km za 49 EUR (wg licznika)! W ciągu dnia widziałem mini busy jeżdżące ulicą przy lotnisku.
Cayenne- Kourou: Odjazd wg rozkładu jazdy o 6,30, mini bus, około 60 km, 50 minut, 10 EUR
Kourou- Saint Lourent Du Moroni: zbiorowa taksówka, ok. 200 km, 3 g, 25 EUR
Saint Lourent Du Moroni- Albina w Surinamie: piroga przez rzekę graniczną o szerokości ok.3 km, 15’, 3 EUR.
Hotele:
Cayenne, spałem w Hotel Le Dronmi 42 Av. de Gaule w samym centrum. Niestety 115 EUR/noc w pokoju 3 osobowym. Wart polecenia tylko ze względu na lokalizację- lub kiedy będzie się w 3-kę!
Kourou, spałem w Hotelu Le Gros Beg, 56 Rue Docteur Floch, tuż przy centrum, cena 78 EUR/ pokój 2 osobowy. Wart polecenia. Inne hotele w cenach od 45 do ponad 100 EUR. Te tanie niestety nie miały wolnych miejsc, np.: Gite du Baobab na 10 Rue Duchesne, czy też L’Amarante 48 rue Madam Payee. Więcej znajdziesz we francuskojęzycznych przewodnikach (u innych turystów).
Saint Lourent Du Moroni, sprawdzałem w podobno najtańszym Hotelu Star: 68-75 EUR za pokój 2 osobowy.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Atrakcje turystyczne:
Cayenne: muzeum, fort Caperou, centrum starówka, mały ogród botaniczny
Kourou: stąd kupuje się wycieczkę całodniową na wyspy więzienne De Salud. Koszt 42 EUR, wypłynięcie po 8.00, powrót 17,30. Katamaran płynie nieco ponad godzinę w jedną stronę i mocno buja. Na miejscu dużo czasu, z którym nie bardzo jest co zrobić- chyba, że moczyć się w skalistym morskim basenie. Można zwiedzić Centrum Lotów kosmicznych-pytaj w recepcji hotelowej, gdyż nie w każdy dzień jest to możliwe- mnie się nie udało.
Sait Lourent du Moroni: miasteczko graniczne. Tylko ciekawe stare mini centrum, lub wycieczka rzeką w głąb lądu…
Powrót do relacji z podróży