Gujana, informacje praktyczne
Gujana, informacje praktyczne (na marzec 2016).
Tekst: Paweł Krzyk
Informacje ogólne: Dawna kolonialna Gujana Brytyjska, obecnie niepodległe państwo Kooperacyjna republika Gujany. Znajduje sie w północno- wschodniej Ameryce Południowej. Sąsiaduje z Wenezuelą, Brazylia i Surinamem. Powierzchnia kraju: około 2/3 Polski, liczba mieszkańców ok.750 tysięcy. Różnica czasowa: minus 5 godzin do czasu naszego, tzn. gdy u nas jest np. 12.00, to w Gujanie jest 7.00. Stolica Georgetown. Kraj nad morzem nizinny pokryty wilgotną dżunglą oraz drzewiastą sawanną- występują depresje. Reszta kraju położona jest na wyżynie z najwyższym szczytem Roraimą (2810 m…)
Kiedy jechać? Gujana posiada w całym kraju gorący, wilgotny, podrównikowy klimat. Pora deszczowa jest w : maju- czerwcu oraz grudniu- styczniu. Temperatury na wybrzeżu około 20- 34 st. C, a w głębi lądu 18- 40… Jechać lepiej w porze suchej.
Wiza: od Polaków jest wymagana. Można starać się o wizę w Ambasadach w : Brukseli, Londynie lub Caracas. Swoją wizę załatwiłem przed wyjazdem przez pośrednika Wiza Serwis w Warszawie (koszt 606 zł- ambasada w Brukseli). Wniosek o wizę należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed planowanym wjazdem do Gujany. Wniosek wizowy jest pod: http://www.guyanahclondon.co.uk/VisaApplicationFormNew.pdf- 35 euro, Adres w Londynie: Guyanese High Commission in London, United Kingdom3 Palace Court Bayswater Court London W2 4LP United Kingdom. Tel (+44) 20 7727 9809, Fax (+44) 20 7229 7684. Email: guyanahc1@btconnect.com, strona internetowa: www.guyanahclondon.co.uk Aby uzyskać wizę turystyczną, należy wypełnić dwa wnioski i dołączyć dwa zdjęcia paszportowe, rezerwacje hotelową, dowód posiadania środków pieniężnych. Wniosek o wizę należy złożyć 6 tygodni przed planowanym wjazdem do Gujany. Aplikować o wizę można w Ambasadzie Gujany w Brukseli, e-mail: embassy.guyana@skynet.be – pod tym adresem można uzyskać informacje, w jaki sposób dokonać opłat za wizę. Otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu na terytorium Gujany – ostateczną decyzję podejmują funkcjonariusze miejscowej straży granicznej. Okres ważności paszportu powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. W przypadku niemożności złożenia wniosku w placówce dyplomatycznej Gujany, można wysłać wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gujany o wydanie wizy przy wjeździe. Sprawy wiz opisano pod: http://www.guyanahclondon.co.uk/visa.html
Wizy do krajów sąsiadujących (nie sprawdzałem).
Język urzędowy: angielski i kreolski
Waluta: obowiązuje dolar gujański GYD. Wymieniałem USD po kursie 1 USD= 205 GYD.
Internet i telefony, prąd, wtyczki: Internet jest dostępny, telefony nasze nie działają (mój Plus nie działał). Wtyczki dwie równoległe blaszki (potrzebny reduktor), ale napięcie sieci 110 Volt.
Ceny: towary i usługi: podobne od sąsiedniego kraju- Surinamu. Ceny podobne do poziomu obowiązującego w Polsce.
Jak dojechać? Najwygodniej samolotem. Możliwości drogą lądową od strony krajów sąsiednich: Wenezueli, Brazylii i Surinamu.
Bezpieczeństwo: kraj nie jest bardzo niebezpieczny dla rozważnego turysty. Uważaj szczególnie po zmroku, w centrum Georgetown w dużych skupiskach ludzkich (np. bazar), i bez afiszowania się z „dobrami materialnymi”. Lepiej korzystać z usług korporacji taksówkarskich… Występuje zagrożenie chorobami tropikalnymi (wilgotne bagniste lasy tropikalne). Obowiązuje posiadanie „żółtej książeczki” ze szczepieniem przeciwko żółtej febrze. O profilaktyce antymalarycznej piszę pod malaria. Przez cały okres pobytu zalecane jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Niski poziom usług medycznych, szczególnie poza stolicą. Polecana jest prywatna klinika St. Joseph’s Mercy Hospital…
Transport i informacje turystyczne: na granicach lądowych brak informacji turystycznych i jakichkolwiek materiałów turystycznych. Znalazłem je dopiero w stolicy Georgetown, informacji udzielają liczne firmy turystyczne oferujące wycieczki- posiadają także mapki i opisy atrakcji turystycznych. Zwykle oferują swoje imprezy, lub tylko zaprzyjaźnionych firm. Pytaj w różnych miejscach o to samo. Ruch lewostronny. Pomiędzy miastami najwygodniej przemieszczać się mini busami. Zbiorowe taksówki (mini busy) odjeżdżają po napełnieniu się, a bilety kupuje się u kierowcy za gotówkę. Na mojej całej trasie przemieszczałem się mini busami oraz łodziami po rzekach. Niżej podaję szczegóły:
Moleson Creek (granica z Surinamem)- Georgetown- Zbiorowe taxi, ale czeka się na napełnienie. Jadę mini busem w ramach pakietu wykupionego w Surinamie- mam bilet wydany mi po stronie surinamskiej, nie czekam na napełnienie się mini busa (2g).
Georgetown- Parika: mini busy linii nr 32, odjeżdżają sprzed bazaru Starbrock Market. Odjeżdżają po napełnieniu się. Płaci się kierowcy 2,5 USD (500 GYD), czas jazdy 1g.
Parika- Bartica: mały prom odpływa po napełnieniu się pasażerami (20-25 osób). Czeka się – zwykle około godziny, należność kasuje kapitan łodzi gotówką. Czas płynięcia 1g.10’ (do 1g-30’).
Bartica- Sloth Island: wynajem prywatnej łodzi (15- 25 USD w obie strony, czas płynięcia 10 minut w jedną stronę).
Georgetown- Kaieteur Falls- Orinduik Falls- Georgetown: wycieczka kupiona w Biurze podróży samolotowa jednodniowa. Taksówką dojazd na własny rachunek na lotnisko Ogle (5 do 7,5 USD, ok. 10 minut). Przy odlocie za granicę Gujany zapłacisz 21 USD.
Hotele:
Georgetown, spałem w Rima Guest House, 92 Middle Street, Georgetwon w samym zabytkowym centrum. Cena 30 USD/noc w pokoju 2 osobowym z wentylatorem, z WC w korytarzu. Wart polecenia ze względu na lokalizację.
Bartica: spałem w „D” Guest House za 40 USD/pokój 2 osobowy z moskitiera i wentylatorem. Czysty, wart polecenia. Przy przystani jest jeszcze jeden hotelik z cenami 25 USD/pokój 2 osobowy z wentylatorem i bez moskitiery. Ja swojej moskitiery nie zabrałem, więc wybrałem ten droższy.
Przewodniki: nie szukałem, wystarczyły mi informacje z Internetu, oraz informacje na miejscu.
Atrakcje turystyczne:
Georgetown: stolica, główne miasto. Mozaika kultur. Celem spacerów jest centrum miasta. Zabytki: Katedra Św. Jerzego (St. George’s Catedral), gotycki ratusz, rynek Starbrock z wieżą, zabytkowe mniejsze budynki i ZOO…
Wycieczka do kopalni złota: szukając i organizując logistykę pobytu trafiłem na ulicy Middle Street do biura turystycznego: Old Fort Tours i Resort. Tel.662 55 02 i 662 98 88, email: oldforttours_resort@hotmail.com, strona int.: www.angcamgy.com . Jest warte polecenia: pełna informacja, pomoc w organizacji pobytu (nie tylko za pieniądze). Dzięki nim pojechałem sam na dwudniową wycieczkę do Bartica i Sloth Island (patrz niżej). Zostałem również zaproszony do bezpłatnego zwiedzenia ich … kopalni złota. To niesamowite lecz prawdziwe. Pisze o tym w relacji: Jeden dzień w kopalni złota. Warto zarekomendować ich wycieczkę do starego fortu na Fort Island, wraz z przejazdem łodzią i pobytem kilku godzinnym w dżungli- cały dzień za około 80 USD.
Wycieczka do Bartica i Sloth Island: Pojechałem na własny rachunek, bez wykupywania wycieczki. Najpierw Mini bus do Parika (w/w). Potem przesiadka na łódź (w/w). Zwiedzam i nocuję w Bartica. Znalazłem łódkę na wyspę Sloth. Obszedłem spacerkiem dookoła i wróciłem po 4 godzinach. Wyspa jest prywatna i trzeba od gospodarzy uzyskać zgodę na zwiedzenie (może nawet zapłacić). Uwaga: nie ma sensu jechać gdy jest przypływ, gdyż woda zalewa ścieżkę w dżungli (ok. 80 cm wyżej) i nic nie zobaczysz. Powrót w taki sam sposób. Czas 2 dni (1 noc).
Wycieczka samolotowa do wodospadów: Kaieteur Falls i Orinduik Falls: wycieczka samolotowa, jednodniowa, kupiona w Biurze Podróży (koszt 199 USD).Taksówką dojazd na własny rachunek na lotnisko Ogle (5 do 7,5 USD, około 10 minut). Przeloty wraz z grupką turystów z przewodnikiem: Ogle- Kaieteur- Orindulk- Ogle. Grupę rekrutuje Biuro Podróży.
Wycieczki do Interioru: jest wiele możliwości, ale:
1/są bardzo drogie i trzeba rozłożyć koszty na większą grupkę (ceny, jak dla… Amerykanów). Nie licz na to, że samemu zmontujesz grupę…, tutaj nie ma wielu turystów. Najlepiej z nią przyjechać.
2/trzeba na to kilku dni (6-9 dni)
Powrót do: relacji z podróży
Powrót do relacji: Jeden dzień w kopalni złota